Left Sidebar Content

משמעות החיים

בונים בניינים

זוכרים את הסיפור על מגדל בבל? רצו להגיע עד השמים. מסתבר שהסיפור הסימבולי הזה מלווה אותנו עד היום. טמונים בו עקרונות מפתח שיכולים להציל מערכות יחסים, ולכן שווה להעמיק אליו מבט או שניים.

קפיצה במנהרת הזמן, 3800 שנה אחרונה. הישרדות, בבל העתיקה. שניים מגיעים לקו הגמר, אברהם אבינו והשליט האזורי ששמו נמרוד. כל אחד מייצג גישה שונה לחיים, דרך להתמודד עם האגו האנושי, שגדל אז עד לשמים.

נמרוד אומר כך: כשהאגו של כל אחד גדל, אין מה לעשות. כדי למנוע חיכוכים שלא יביאו לשום דבר טוב, מוטב להיפרד. כל אחד ילך לדרכו, יממש את השאיפות שלו, יבנה את המגדל שלו בחיים.

אברהם סובר אחרת: בשום מצב לא מתרחקים. להפך. דווקא כשהאגו גדל ומפריד בין אנשים, זו הזמנה להעלות את רמת הקשר לגובה חדש. להעפיל למקום הכי טוב בחיים, מסביר אברהם, אפשר רק במאמץ משותף להתעלות מעל האגו, רק ביחד.

רוב הציבור הלך עם נמרוד, אך היו גם כאלה שהרגישו שהצדק עם אברהם. הם למדו ממנו איך להפעיל את כוח החיבור מול כל פירוד שהתגלה ביניהם. למדו הדדיות, ערבות, חסד, ואהבת לרעך כמוך. מהיסוד הרעיוני הזה התהווה בהמשך עם ישראל.

כדי להפיץ את רעיון האחדות, אברהם ושרה אשתו הקימו אוהל, פתחו שולחן לעוברים ושבים. על מה היו מדברים שם? רק על אהבה בין אנשים, על חיבור מעל כל ההבדלים. למדו על טבע האדם, על האגו האנושי ועל הדרך להתמודד עמו בכל פעם שהוא מעורר בינינו סכסוכים.

"על כל פשעים תכסה אהבה" שימש להם כעקרון מפתח. כל אחד מאתנו אגואיסט, רוצה לנצל את האחרים לטובתו. זה טבעי, כמו שנאמר "יצר לב האדם רע מנעוריו". לכן כדי לבנות קשר אמתי אנו זקוקים לכוח מחבר. כוח עליון, שיהיה חזק יותר מהאגו של כל אחד ויוכל לגשר בינינו.

הכוח הזה טמון בטבע, מחבר בין כל החלקים המנוגדים ומפתח  את החיים. אברהם לימד איך לגלות את הכוח המאחד הזה ולהצליח באמת לחיות מתוך אהבה. כשכולם נוהגים כך זה כלפי זה נוצרת חברה מיוחדת שחיה על פי חוק הערבות ההדדית, "כאיש אחד בלב אחד".

"ואהבת לרעך כמוך" במלוא מובן המילה פירושו שכל המחשבות שלי וכל הרצונות שלי נמצאים לא בי, אלא בזולת. אני מחליף את תפיסת המציאות שלי, נמצא לא בתוך עצמי אלא באחרים. נפרס על פני כל המציאות.

מה זה נותן לאדם באופן רגשי? הוא מרגיש את כולם כאחד. מרגיש שכל המציאות היא אחת. הוא מפסיק להרגיש שיש הוא ויש מציאות, כשני דברים נפרדים, אלא קיימת רק "המציאות". את המציאות הזו הוא מרגיש ככוח עליון, כבורא, ובתוכו הוא מרגיש שלם ונצחי.

זהו הסטראט-אפ הישראלי החדש-ישן, וצפוי לו היום ביקוש שיא. למה? כי הבניינים שכל אחד בנה לעצמו בלבד כבר לא מספקים את הסחורה, לא מביאים באמת אושר. שתהיה לנו הנפקה מוצלחת.

מן המקורות

"אדם נוצר כדי להרים את השמים" (ר' מנחם מנדל מקוצק).

"וכאשר יושלמו בני ישראל עם דעת השלם, יתגברו מעיינות התבונה והדעת מעל לגבול ישראל, וישקו לכל אומות העולם" (הרב יהודה אשלג - בעל הסולם, "הקדמה לספר פנים מאירות ומסבירות").

"'לֶךְ-לְךָ מארצך', היינו מהרצון שלך... שהוא בחינת אהבה עצמית. לכן נאמר לאברהם, שיֵצֵא מאהבה עצמית" (הרב"ש - הרב ברוך שלום אשלג).

"נבנה מגדל גדול ונעלה לשמים... ונקנה לנו שם גדול בארץ... בנו אותו גבוה... ואם נפל אדם ומת, לא שמים את לבם עליו, ואם נפלה לבנה אחת, היו יושבים ובוכים ואומרים אוי לנו, אימתי תעלה אחרת תחתיה. ועבר אברם בן תרח וראה אותם בונים... ומאסו את דברו... והיו רוצים לדבר איש אל רעהו... ולא מכירים איש לשון רעהו. מה עשו, לקח איש חרבו ונלחמו אלו עם אלו להשחית. וחצי העולם שם נפלו בחרב" (פרקי דרבי אליעזר, פרק כד).

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 156 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content