Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

בין אופטימיות לפסימיות

איזה חצי אתם רואים בכוס, את הריק או המלא? והעולם שלכם, שחור כמו קפה או ורוד כמו פרח יפה? פסימיים ואופטימיים על מגרש החיים, נבדלים בתפקוד המוח, אפילו בגנים. מדוע כך אנחנו מחולקים, ואיך בונים יחס מאוזן לכל מיני מצבים?

בגדול, כמעט בכל תכונה ובכל הבחן שיש באדם, האנושות נחלקת לשני חלקים שיש בהם דבר והיפוכו. אופטימיות פסימיות, שמאל ימין, גברים נשים, מה לא. הטבע יצר אנושות מגוונת. אם נלמד להתחבר זה לזה בהשלמה הדדית, ההתמזגות העשירה תביע את כל הגוונים וההבחנות גם יחד. התקשרות כזו תיצור דבר שלם, שאף אחד לא יכול להגיע אליו לבדו.

להיות כל הזמן אופטימיים זה לא ממש טוב, כי אם לדוגמה לא נזהה את הסכנה שבדבר מסוים, אנו עלולים להביא על עצמנו נזקים. מצד שני, לא טוב גם להיות פסימיים תמיד, כמובן. עלינו ללמוד איך לקשור בין שתי הנטיות הללו בצורה מאוזנת, כמו פלוס ומינוס בתוך מנגנון. 

אם היינו רואים לעומק, היינו מגלים שבכל פסימי יש גם קצת אופטימיות, ולהיפך. כך אנחנו בנויים כדי שיהיה בינינו משהו משותף, שדרכו נוכל להתקשר איכשהו לבעלי נטיות הפוכות. לו יצויר שמישהו היה פסימי במאה אחוז והאחר אופטימי במאה אחוז, לא היינו מסוגלים להרגיש זה את זה בכלל. בכל אחד יש לפחות קצת מהנטייה ההפוכה, ודרכה הוא יכול להתקשר לכל מי שמולו.

כדי לשדרג את נקודת המבט שלנו על החיים, אנחנו זקוקים לקשר עם אנשים שונים. לא סתם יש לנו שתי עיניים, גם המוח שלנו מחולק לשניים, השילוב בין ניגודים הכרחי לבניית מערכת שלמה. בשנים האחרונות התובנה הזו מופנמת בתחומי המדע, הטכנולוגיה והפיתוחים השונים. פרויקטים משמעותיים דורשים אינטגרציה ברמה גבוהה מאוד.

מחקרים מגלים שאנשים אופטימיים נוטים לחשוב על התקדמות וצמיחה, ואילו הפסימיים עסוקים בעיקר בביטחון ויציבות, נזהרים שלא לעשות פעולות מסוכנות. שילוב נכון בין שתי הנטיות יכול להביא אותנו להתקדם בביטחון. לשמור על עצמנו, ובכל זאת לקפוץ קדימה.

את הנטיות שטבועות בנו מלידה אי אפשר לשנות, מה שכן ניתן לכוון הוא את אופן השימוש בהן, על ידי חיבור לאחרים. לכן חבל על כל החפירות העצמיות, עדיף להתרכז בפיתוח קשר עם הזולת, שיביא להישגים ברמה אחרת לחלוטין. חיבור עמוק דורש מאמצים להתעלות מעל הנטייה האגואיסטית לשלוט באחר, ומעל הדחייה הטבעית שיש לנו ממי ששונה מאיתנו.

במבט רחב, בכל חברה יש חלקים מאוד שונים ואנשים מגוונים, ומשנה לשנה המאבקים נעשים יותר כוחניים. עם זאת, העולם שבו אנחנו חיים הופך להיות כמו רשת מקושרת שסוגרת אותנו יחד. במציאות שבה אנחנו נעשים תלויים זה בזה בעל כורחנו, רק אם נשלים זה את זה בערבות הדדית, נוכל לבנות מערכת יציבה שתבטיח שלא נלך כולנו לאבדון. אנחנו נצטרך ללמוד לשמור על השוני ועל הייחודיות של כל פרט ופרט, תוך בניית איזון בין כולם. תהליך כזה יפתח לנו שכל ורגש חדשים, אינטגרליים, משלימים, משותפים, ואיתם נפרוץ אל ממד חדש של קיום. מחובר, יפה ומדהים. כמו הטבע, כמו מארג החיים.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1120 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content