Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

בין קבלה לסוּפיזם

אפשר למצוא קווים דומים בין חכמת הקבלה לבין הזרם הסופי שבאסלאם, אבל יש גם הבדלים מהותיים. מה שבטוח הוא שלאורך ההיסטוריה גם המקובלים וגם הסופים נרדפו על ידי גורמים קיצוניים. מדוע? מה עורר את האלימות נגדם? ננסה לעשות קצת סדר בדברים.

ובכן, הנושא הזה הוא מאוד רחב, עתיק ועמוק, נמצא בכל הדתות, וקשור לכל סוגי האנשים שבעולם. ואולי הכי קל יהיה להסביר אותו דרך מבנה החומר שממנו אנחנו עשויים. מדובר ברצון לקבל הנאה ותענוג, או בקיצור הרצון ליהנות או האגו. האגו האנושי הוא רבגוני, ומתחלק למספר שכבות או דרגות. בדרגה העוצמתית ביותר של רצון אגואיסטי נמצאים אנחנו היהודים. אם אנחנו יודעים לתקן את עצמנו, ביכולתנו להגיע לרמה הרוחנית הגבוהה ביותר, ואם לא אז אנחנו גרועים יותר מכולם. תמיד זה כך, הפוטנציאל של כוח מסוים להועיל שווה לפוטנציאל שלו להזיק, ובידינו הבחירה לאיזה כיוון להתפתח. אומות אחרות נמצאות בדרגות אגו נמוכות יותר, כל אחת לפי שורשה.

בתוך היהדות מתקיימת חלוקה פנימית. יש אנשים שהרצון שלהם בסיסי, מסתכם בלחיות טוב, וזהו. אחרים, בעלי רצון אגואיסטי יותר, נמשכים לפעולות דתיות, מקפידים על תורה ומצוות. הם מאמינים שכך יישמרו מעונשים ויזכו לשכר גדול, בעולם הזה ובעולם הבא. כמובן, יש לעניין תמיכה גדולה מהסביבה, ולכן ברור להם לחלוטין שדרכם היא הנכונה. 

סוג אחר של אנשים, שמספרם קטן, קיבלו רצון בדרגה עוד יותר גבוהה. הם משתוקקים לדעת מהי מהות החיים, מהי המשמעות הגדולה של הקיום. מתעוררות בהם שאלות גדולות, לגבי המטרה של הכול, ובלי שהם מוצאים תשובות מלאות, הם מרגישים שאין להם טעם לחיות. אנשים כאלה מגיעים לחכמת הקבלה. הם לומדים בה את השיטה לגילוי הכוח הכללי שבטבע, שנקרא גם בורא. עבורם לתורה יש משמעות פנימית שמתמקדת באהבת הזולת כאמצעי להשתוות עם הבורא, והם פחות נוטים לטקסים חיצוניים.

בעזרת שיטת הקבלה הם חוקרים את מבנה המציאות, ומגלים את הכוח הכללי שבטבע שתכונתו היא השפעה טובה, אהבה ונתינה. על ידי חיבור מיוחד לאחרים הם מצד אחד מפתחים את האגו יותר ויותר, ומצד שני מוסיפים לו כוח מיוחד מעמקי הטבע, שנקרא "אור המחזיר למוטב". הכוח הזה מתקן את הרצון לקבל, על ידי זה שהוא משתמש בו לכיוון של השפעה טובה לזולת. בזכות השילוב בין הרצון לקבל לבין כוונת האהבה והנתינה, נוצרת בין האנשים רשת קשר מיוחדת שבה מתגלה הכוח העליון יותר ויותר. בגילוי הזה יש סולם של 125 מדרגות, שמחולקות לחמישה עולמות עליונים. זה מה שנקרא בחכמת הקבלה השגה רוחנית. 

עד כאן הצגנו שלוש גישות עיקריות לחיים שאפשר למצוא אצל יהודים. בפועל, אנשים נמצאים על כל הספקטרום שביניהן, כלומר כלולים קצת מגישה כזו וקצת מאחרת, בכל מיני שילובים.

גם בקרב המוסלמים, שדרגת האגו שבהם פחותה כאמור, קיימת חלוקה מקבילה. אלה מהם שרוצים לגלות את מהות החיים, נמשכים לזרם הסופי שבאסלאם. כאן, אופי ההתקשרות לכוח עליון הוא יותר מיסטי. השאיפה היא פשוט להרגיש שאני נמצא יחד עימו. הסופים מאמינים שאלוהים שורה בכול, הוא אהבה, וכלפיו יש להיכנע. השיטה הסופית משתמשת בריקודים, במנטרות, במדיטציות, בתפילות, ועל ידם האדם מרגיש שהוא מתאחד עם אלוהים. אין בשיטה הזו, ולמעשה באף שיטה מלבד חכמת הקבלה המקורית, עבודה עם הרצון לקבל הגדול תוך שילוב בין המוח והלב, המחשבה והרגש, בעוצמה הכי גבוהה. אין עניין של לימוד מעמיק של מערכת האלוהות, מחקר והשגה. אין אור המחזיר למוטב שמשנה את היוצרות שבאדם, כלומר מרכיב על הרצון לקבל כוונה של השפעה. מה שכן דומה בין הסופים למקובלים זה שהם מעדיפים את הפנימיות על פני המעשים החיצוניים, ומדברים על חיבור ואהבה בין כל בני האדם.

עבור האסלאם הקיצוני ששואף לכבוש את העולם בכוח ולהשליט את חוקי הדת הנוקשים על כולם, הסופים שמדברים על אהבה הם אויבים אידיאולוגיים. עצם קיומם מפריע לקיצוניים, מערער את צדקת דרכם. לכן גורמים קיצוניים מוכנים להרוג את הסופים, פשוטו כמשמעו. בנוסף, העובדה שהסופים מכוונים לעבודה פנימית של האדם, שומטת את הקרקע שעליה עומדים מטיפי הדת. לכן הסופים די שנואים בארצות האסלאם. 

לאורך הדורות גם מקובלים ספגו יחס דומה, זלזול, רדיפה והשפלה מצד הממסד הדתי. הם ניסו להדגיש ש"ואהבת לרעך כמוך" זו לא סיסמה יפה, אלא באמת כל התורה כולה. הם דיברו על זה שאנחנו חייבים למצוא דרך להתחבר בינינו, למרות כל ההבדלים וחילוקי הדעות. הם הסבירו שזוהי צורת ההתקשרות היחידה שתתאים לאחדות הטבע, ולכן רק כך נוכל להגיע לשלום בינינו, ולגרום לשלום בכל העולם. אבל בגלל שהדברים מנוגדים לטבעו האגואיסטי של האדם, אף אחד לא רצה לקבל אותם. כך זה נמשך עד היום: כל מגזר חושב רק על עצמו, כל פלג מקדש את האמת שלו, ואין דבר רחוק יותר מאשר אהבה לתיאור האווירה ששורה במדינה. 

ואף על פי כן, בסוף לא תהיה לנו ברירה. בטוב או ברע, נהיה מוכרחים להפנים שהעתיד יוכל להיות רק בחיבורים משלימים. וכשנקלוט את זה אנחנו, בעלי האגו הגדול מכולם, זה ירוץ בכל רחבי העולם. אנשים ירגישו שכך נכון לחיות, ויבקשו ללמוד מאיתנו את צורת הקיום החדשה. אז, ורק אז, יתברר מקומנו המיוחד בפאזל של הבריאה, והיחס השלילי ליהודים יתחלף באהדה ובתמיכה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 928 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content