Left Sidebar Content

קבלה לעם בתקשורת | הארץ

בלי כסף, בלי קמיעות

מאת: נרי ליבנה, הארץ 20.12.2001

קבוצת "בני ברוך" מפיצה את הקבלה בדרך שונה לגמרי מזו של המרכז ללימודי קבלה...

מתברר שגם למה שפירש "בעל הסולם", הרב יהודה אשלג, ייתכנו פירושים שונים. המרכז ללימוד קבלה של הרב ברג הוא אולי המשגשג יותר, בוודא מבחינת חשבון הבנק, אבל הוא לא היחיד. גם לקבוצה הנקראת "בני ברוך" ישנו אתר אינטרנט בכמה שפות (כולל ערבית) וגם לאתר הזה נרשמות מאות אלפי כניסות.

"בני ברוך" אחראים גם על מפעל מו"לי משגשג, הכולל ספרי הסבר ומבוא לקבלה, קלטות שמע וספרי ילדים של רב הקבוצה, מיכאל לייטמן, וגם סרט בנושא הקבלה בכיכובו של סשה דמידוב, כוכב תיאטרון גשר.

פעילותם של "בני ברוך" להנחלת הקבלה לצורך העלאת ניצוצות וכד' נבדלת מזאת של המרכז לקבלה בשתי נקודות מהותיות. מבחינה תוכנית לא מאמינים בבני ברוך בקללות, שבועות, סגולות, חפצים קדושים או מים מבורכים.

הקבלה בעיניהם היא פילוסופיה מופשטת לגמרי ולימוד הקבלה שם נתפס כפעילות שכלית ונפשית, כמעט ללא סמלים חיצוניים. שנית, כל מה שעושים בבני ברוך, השיעורים שהם מעבירים ב - 60 מקומות שונים בארץ, ניתנים חינם אין כסף.

בני ברוך קרויים על שם ברוך אשלג, בנו של "בעל הסולם". הרב לייטמן היה תלמידו ועוזרו האישי של הרב ברוך במשך 12 שנים. לייטמן מתגורר יחד עם כ - 80 משפחות של תלמידיו במעין קומונה גדולה בבני ברק. המבנה המשמש אותם לתפילות, שיעורים, סעודות חג משותפות ומסיבות נמצא באזור התעשייה בפתח תקווה, מרחק הליכת שבת מבתי מגוריהם. בכל לילה, בין השעות שלוש ושש לפנות בוקר, מעביר הרב לייטמן שיעור במרכז בפתח תקווה, לאוזני עשרות רבות של גברים.

בחמש לפנות בוקר, בלב אזור התעשייה השומם, שוקק הבניין חיים. באולם הגדול משמיע הרב לייטמן שיעור, המועבר באמצעות מצלמת וידיאו בשידור ישיר באינטרנט. בחדר הסמוך יושבים מתורגמנים שמתרגמים סימולטנית את השיעור לשש שפות. במטבח ובחדר האוכל עובדים באותו זמן כעשרה גברים על הכנת ארוחת הבוקר המשותפת. בעוד כמה שעות יתחיל הרב לייטמן להעביר את השיעור השבועי שלו לנשים. "הקבלה מאמינה שגם ברוחניות נשים חזקות יותר מגברים", הוא אומר.

- מה ההבדל בין קבלה לבין תורות מיסטיות אחרות?

"אין בכלל שום קשר בין קבלה ומיסטיקה. קבלה זה כמו מדע רק בדרגה יותר עליונה. המדע מתעסק בעולם שאנחנו תופסים בחמשת החושים, והקבלה היא המדע שמתעסק בעולם שאפשר לתפוש רק בחוש השישי, בחוש שנקרא הנשמה. אנחנו לא הולכים לצעוק בפרדסים כמו הברסלבים ואנחנו לא מוכרים מים קדושים וכל מיני שטויות. אנחנו בכלל לא מיסטיים, אנחנו רציונלים לגמרי".

ההסכם של אנשי הקהילה עם חברת הטלפונים הסלולרית מאפשר להם שיחות חינם בין אנשי הקהילה. בכל יום בין השעות 14:30-13:30 שומעים כולם בטלפונים, בשיחת ועידה, שיעור נוסף מפי הרב. עם זאת שומרים כל אנשי קהילת בני ברוך על חזות דתית. הגברים חובשים כיפות, הנשים לבושות בצניעות. חברי הקהילה מפרישים מעשר כדי לקיים את מוסדות הקהילה שלהם אבל נמנעים, כאמור, מלגבות כסף על השיעורים שהם מעבירים. מרבית התלמידים שלהם, הם מדווחים, הם תלמידות. רובן חילוניות.

על מידת דבקותם במלאכתם מעידה העובדה שהם מונעים מעצמם שינה. חמישה לילות בשבוע הם מקדישים לשיעורים. בימים כולם עובדים, כולל הרב לייטמן שעובד כמרפא אלטרנטיווי. "אסור אצלנו לאף אחד להתפרנס מהקבלה בלבד ולהפוך את הקבלה לכל החיים שלו", הוא אומר. "הקבלה היא לא כל החיים ולא במקום החיים, היא דבר נוסף. בגלל זה גם כולם הולכים למילואים".

- ולמה חשוב לכם לגור ביחד?

"כי בעבודה הרוחנית של לפתוח את השמים, אדם צריך תמיכה מעוד הרבה אנשים. כוח של איש בודד לא מספיק".

דמידוב הוא משתתף קבוע בשיעורים הליליים. הוא אינו מתגורר עם אנשי הקהילה בבני ברק, אבל מעביר בעצמו קורס בקבלה ברוסית. לפני כמה חודשים גם הצטלם לסרט בשם "הנקודה שבלב", שבו הוא מספר על הקבלה ותפקידה בחייו. הוא הגיע לקבלה בשנת 90', דרך הספר "מבוא לקבלה" שכתב לייטמן ברוסית. "כתבתי לרב לייטמן שיש לי ויכוח עם הספר וגם כל מיני שאלות והרב הזמין אותי להיפגש איתו", הוא מספר. "ב - 91' הרב פתח את הקבוצה הראשונה ללימוד קבלה ואני הצטרפתי וככה זה התחיל".

בעצמו הוא מלמד כבר שנתיים וחצי. "הקבלה מאוד פופולרית אצל עולים חדשים כי היא עוזרת להם להבין למה עברו את כל הקשיים שעברו ולאיזו מטרה, והיא נותנת להם גם דרך חיים".

- ולך היא שינתה את דרך החיים?

"אני מסתכל על עצמי ונדמה לי שאני בכלל לא אותו בן אדם שהייתי קודם. הבן אדם שהייתי במוסקווה היה בנאדם אחר לגמרי. צעיר, עם מטרות חומריות קצת מצחיקות. אבל כשלומדים קבלה משתנים כל הזמן ויכול להיות שבעוד כמה שנים המטרות שיש לי עכשיו ייראו לי מצחיקות".

- מה יש בקבלה שמשך אותך?

"בעיני הקבלה היא השורש של הכל. של כל האמונות וכל המדעים".

- ואצלך לימוד הקבלה לא קשור לחזרה בתשובה?

"זה קשור לחזרה בתשובה פנימית. זה בכלל לא עניין חיצוני".

גם לייטמן, על אף שהוא קרוי "רב" ונראה כאדם דתי לכל דבר, אינו רואה בעצמו אדם דתי במובן המקובל. הוא הגיע לארץ בגיל 27 ב - 47', חילוני לגמרי ומדען בתחום הקיברנטיקה הרפואית, אחרי שהיה ארבע שנים מסורב עלייה. בארץ עבד במשך ארבע שנים עבור הצבא, התגורר ברחובות והתעניין במיני עניינים רוחניים. "חבר לקח אותי לבאבא סאלי והיינו נוסעים אליו ללמוד ולמדתי קצת גם אצל הרב ברג, אבל בשום מקום לא התמדתי עד שמצאתי את הרב שלי, הרב ברוך אשלג, ואצלו כבר נשארתי 12 שנים". 

- ומתי נעשית דתי?

"אני לא דתי. מקובלים הם לא דתיים. מקובלים מבינים את השורשים העליונים ואיך הם משלשלים כוחות לעולם הזה. אז אני לא דתי במובן הרגיל, אבל חיצונית חזרתי בתשובה כי ראיתי שאם אני רוצה להמשיך לגור ולעסוק במה שאני רוצה, אני חייב איכשהו להיות דתי".

- ויש לך מושג למה פתאום הקבלה כל כך פופולרית?

"כי כבר בזמן הזוהר המקובלים כתבו שמשנת 1995 תתחיל התקופה שהרבה אנשים יעסקו בקבלה, אנשים כאילו יתחברו למחשב העליון וישנו את הפקודות שיורדות לעולם הזה. במאה ה - 02, כשכל היהדות מאוד ירדה והתחילה להיות הרבה חילוניות, הקבלה התחילה להיות יותר פופולרית, כי דווקא אנשים שהם חופשיים יותר כביכול בשכל וברגש, כלומר חילונים, הם האנשים המיועדים להתפתחות רוחנית ולשינוי רוחני".

- ומה עם העניין שאסור לנשים או לגברים מתחת לגיל 40 להיכנס לפרדס?

"זה היה נכון פעם מפני שהנשמות עוד לא היו מפותחות מספיק. אבל זה השתנה מזמן האר"י. מזמן האר"י והלאה נוצר סוג חדש של נשמות, נשמות במצב של מודעות עצמית שהיו צריכות לעשות תיקונים שאותם אי אפשר לעשות בלי הקבלה. בגלל זה האר"י כותב שהחל מהזמן שלו לכל אדם מותר ללמוד קבלה".

- ילדים גם?

"יש מקובלים שחושבים שילד בן תשע כבר יכול ללמוד קבלה. לילדים צעירים יותר זה ממש לא מומלץ".

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content