Left Sidebar Content

חינוך, הורות והוראה | חינוך על סדר היום

בעיות במערכת העיכול

בעיות במערכת העיכול מופיעות כבר אצל ילדים קטנים. מה גורם למערכת בסיסית שבלעדיה לא יכול הגוף להתקיים, להשתבש כל כך בשנים האחרונות? האם יש איזה גורם מהותי שאיננו לוקחים בחשבון?

על פניו, בימינו יש יותר שמירה על היגיינה ולכאורה מערכת העיכול הייתה אמורה לתפקד טוב יותר. ובכל זאת, ניכרת עלייה בכמות מחלות המעיים, האלרגיות למזון, וכן הלאה. יש שיגידו שזוהי השפעת העולם המתועש, אחרים יאשימו את החשיפה לאנטיביוטיקה מגיל צעיר, ויש שיטענו שהכול נובע מהסטרס המטורף שבו אנו חיים.

השוואת מצבנו לדורות קודמים מראה שתוחלת החיים עלתה באופן משמעותי. אם בסוף המאה ה-19 אנשים חיו עד גיל 50 בממוצע, כיום במדינות המפותחות עוברים את גיל 80. עם זאת, צורת החיים בעידן הטכנולוגי לא מקלה על הגוף שלנו ומערכותיו. 

רוב היום אנחנו יושבים. בנסיעה בדרך לעבודה, בעבודה מול המחשב, בבית מול הטלוויזיה. מעבר לכך, המזון שאנו אוכלים בדרך כלל מעובד, עם כל מיני תוספות לא טבעיות, והגוף מתקשה לעכל אותו. בנוסף, בהשפעתה של תרבות הצריכה אנחנו אוכלים הרבה, ומכורים לממתקים. תעשיית המזון מכניסה לנו לפה כל מיני דברים מזיקים, העיקר להגדיל רווחים. אנו סופגים רעלים גם מהשתייה, מהאוויר, דרך העור, במגע עם כל דבר ודבר. חומרים רעילים נמצאים סביבנו בכל מקום. במציאות כזו, אין פלא שבעיות במערכת העיכול נעשו דבר שבשגרה. אבל את כל זה אתם כבר יודעים. מה שפחות מוכר הוא המזון הרוחני השלילי שממנו אנו ניזונים.

אנו שומעים מכלי התקשורת ומהאנשים סביבנו המון דברים שליליים. השמצות, לשון הרע, צעקות, קללות, לעג, זלזול באחרים. בכל הרעלים האלה מאכילים אותנו כל הזמן, ואנחנו בולעים ובולעים. מזון כזה משפיע על האדם לרעה, עד שלבסוף הוא מקלל את כל החיים האלה, את המדינה הזו, את העולם בכלל. האדם מתמלא שנאה, ומתחיל לצאת גם ממנו רע כלפי האחרים. במחשבה, בדיבור ובמעשה. לפי חכמת הקבלה, זהו הרעל הגדול ביותר שאנשים מעבירים זה לזה, והוא הגורם העיקרי שמחולל מחלות. קשה לזהות את אופן פעולתו, אבל הוא מאוד משפיע על מערכות הגוף הפיזי.

אילו מחשבות אנחנו צריכים לשנות, כדי לפתור מן השורש את הבעיות במערכת העיכול? לא לחשוב רע על אף אחד. לחשוב רק טוב על כולם. לרצות שלכולם יהיה טוב. ואהבת לרעך כמוך, מעל כל ההבדלים כמו מגזר, דת או לאום. מעל הכול. 

אם נצליח לבנות מערכת יחסים כזו בין בני אדם, אם נצליח לחשוב טוב כל אחד על כולם, אז פחות חשוב מה נאכל ואיזה אוויר ננשום. ודאי שגם את זה נוכל לשפר, כשנתיישב יחד לבדוק מה אפשר לשנות בתעשיית המזון ובנזקים שאנו גורמים לסביבה האקולוגית, אבל לא זהו לב העניין. הרמה הגבוהה ביותר שבה אנו פועלים היא רמת המחשבות. אם החשבון של כל פרט ביחס לאחרים יהיה נכון, כלומר מתוך מחשבה על טובתם, אז כל שאר הרמות בחיינו, שהינן נמוכות מרמת המחשבה, גם הן יושפעו לטובה.

ככל שאנו מתקדמים בחקר העולם שבו אנו חיים, מתברר לנו כי במידה שכוחות טבע נעלים יותר, כך הם נסתרים יותר. גלי רדיו, שדות מגנטיים, קרינות מסוגים שונים וכן הלאה. חכמת הקבלה מלמדת שהכוח הגבוה מכולם טמון במחשבותיו של האדם. גלי המחשבה הם הגלים הגבוהים ביותר, והם ממש מקיפים את כדור הארץ מכל צדדיו. אם נקשור את המחשבות שלנו בקשר טוב ונהיה מחוברים נכון זה לזה, נוכל להציל את עצמנו מכל הבעיות והצרות.

לסיכום, מערכת העיכול חשובה מאוד, מפני שהיא מערכת ספיגה. כדי שהיא תתפקד נכון עלינו לחשוב על מה שאנו סופגים כולל המזון הרוחני - המחשבות והכוונות של האדם ביחס לסביבתו. כאשר נכין את עצמנו להתקשרות הדדית טובה לכולנו יהיה עולם טוב לחיות בו, עולם בלי מחשבות רעות שהורסות את הגופים ואת הלבבות. קשר טוב עם האחרים יזין אותנו במזון המשובח ביותר לנפשנו, ושום דבר לא יוכל להזיק לנו. משום כך, הלמידה איך לחשוב טוב על חיינו, על חיי האחרים ועל העולם כולו, היא הפתרון השורשי שיבטיח לנו את הקיום הבריא והטוב ביותר.

מן המקורות

"בוא וראה, בעת שכל בני העולם, יסכימו פה אחד, לבטל ולבער את הרצון לקבל לעצמם שבהם, ולא יהיה להם שום רצון, אלא להשפיע לחבריהם, אז היו מתבטלים כל הדאגות וכל המזיקים מהארץ, וכל אחד היה בטוח, בחיים בריאים ושלמים, שהרי כל אחד מאיתנו, היה לו עולם גדול, שידאג בעדו וימלא את צרכיו. אמנם, בזמן שכל אחד, אין לו אלא הרצון לקבל לעצמו, מכאן כל הדאגות, הייסורים והמלחמות והשחיטות, שאין לנו מפלט מהם. שהם מחלישים גופינו, בכל מיני מחלות ומכאובים".

"בעל הסולם" - הרב יהודה אשלג, הקדמה לספר הזוהר, יט

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1177 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content