Left Sidebar Content

חינוך, הורות והוראה | טיפים להורים וילדים

גישה נכונה להורות

באיזה כינוי חיבה לא כדאי לקרוא לילדים שלנו? איך לחזק להם את הביטחון העצמי בצורה נכונה? איזה מוטו מועיל יותר, "חנוך לנער על פי דרכו" או "חוסך שבטו שונא בנו"? כמה תובנות לפיתוח גישה נכונה להורות.

ביחס שלנו אל הילדים עלינו למצוא כל הזמן את השילוב הנכון בין שני קוים, אשר במקורות נקראים "דין ורחמים". שילוב נכון בין שני הקווים האלה מוליד התנהגות נכונה, בקו האמצעי. דין פירושו שאני מצפה מהילד שיתנהג בהתאם לגילו ולרמת התפתחותו. רחמים משמע שיש לי אהבה אליו, שאני רוצה שיהיה לו רק טוב, מתוך אהבה חלוטה. בין שתי הגישות האלה יש ללמוד לשלב, לקשור את האהבה שלנו אל הילד, להגביל אותה לפי מידת הדין, לפי מה שטוב להתפתחותו הנכונה. ההתקשרות הממוצעת הזו בין הדין לרחמים היא שמכתיבה לנו את הכיוון הנכון, את היחס שניתן בסופו של דבר לילד. ואז הוא יראה אותנו מגוונים. הוא לא יחשוב שאימא או אבא לא אוהבים אותו, אלא יבין שהם אוהבים אותו מאוד, ודווקא מתוך כך הם נאלצים לפעמים להגביל אותו.

אם הילד מתעקש לשחק בחשמל לדוגמה, והוא בוכה וצורח, עליו לראות שזה לא משפיע עלינו. אנחנו צריכים להראות לו שהעובדה שאנו מתנהגים עמו במידת הדין, כלומר מגבילים אותו, אינה תלויה בנו. יש גורם שנמצא מעלינו ומחייב אותנו לפעול כך - מי שמשחק עם שקעי חשמל עלול להתחשמל. אין לנו פה שיקול דעת או חופש פעולה, אנחנו מחויבים למנוע זאת ממנו, נאהב זאת או לא. כך נימנע מהתנגשות חזיתית עם הילד, ונשמור על יחסי החברות בינינו. עוד דוגמה: הילד רוצה לשבת דווקא במושב הקדמי של הרכב, על ידכם. תסבירו לו מדוע לפי החוק זה אסור, למה זה מסוכן, ושיכול גם לבוא שוטר ולהעניש אותנו בחומרה. כך הוא ילמד בהדרגה שיש בעולם חוקים שנמצאים מעלינו, ואפילו אם היינו מאוד רוצים, אין בידינו לשנותם.

ובנוגע לכלל "חנוך לנער על פי דרכו" - כל אחד מיוחד, כל ילד נולד עם תכונות משלו. אם לדוגמה הוא טיפוס איטי בכל דבר ועניין, אין טעם ללחוץ עליו כל הזמן ולהאיץ בו. יש אנשים שצריכים לחשוב לפני כל תזוזה ורק אחר כך לזוז, אחרים מסוגלים לחשוב רק מתוך עשייה ולכן מזדרזים לפעול. כל אחד וטבעו שלו. ובכלל כדאי לדעת שדרישות מהילד אינן מומלצות, עדיף לתת לו כמה שיותר דוגמאות, וגם להסביר לו מדוע אנחנו עושים כל דבר ודבר. מהדוגמאות הטובות שלנו ומההסברים מדוע כך אנחנו נוהגים, הוא יאמץ מה שמתאים לו.

ביטחון עצמי גם היא תכונה שמבדילה בין ילדים. האחד מרגיש תמיד בטוח, רץ ומשתולל בכל מקום, והאחר זהיר, לא ממהר לקפוץ לתוך מצב חדש, דרוש לו זמן להסתגל. יש האומרים שכדאי להאיץ בילד כזה, לדחוף אותו בכוח להתנסויות חדשות ולמצבים מאתגרים, אבל לאמתו של דבר לחץ מסוג זה לא מיטיב עם הילד.

הדרך הנכונה לבניית ביטחון היא פיתוח יחס מאוזן לחיים - שהילד בעצמו ישקול מה הוא מסוגל לעשות ומה לא, במה הוא רוצה לעסוק ובמה לא, וכן הלאה. מה שחשוב זה שהוא עצמו ישקול כל מה שקורה, ואחר כך יחליט ויבצע, ולא תחת לחצם של ההורים או הסביבה. לא כולם חייבים להיות מהנדסי מחשבים, יזמים עסקיים, רופאים או עורכי דין. עלינו לפתוח בפניו כל מיני אפשרויות, והוא יבחר את מה שיהיה טוב להתפתחות שלו, לפי הטבע שלו, האופי, הסגנון והכוח הפנימי שלו. לא כדאי לקבוע לו, לפי מה שנוח לנו.

כאשר הילד מצליח במשהו כדאי להחמיא לו, אבל לא בצורה שתמלא אותו בביטחון עצמי מופרז ואשלייתי. נכון להחמיא לו כך: "הצלחת יפה, כנראה שחשבת קודם, תכננת איך לעשות את הדבר בצורה נכונה" כלומר, עלינו להדגיש את דרך הפעולה שהביאה אותו להצלחה, בבחינת "סוף מעשה במחשבה תחילה". חשבת לאן אתה רוצה להגיע, תכננת את דרך הפעולה שלך, ביצעת, והגעת עד סוף הפעולה מבלי לעזוב באמצע. יפה מאוד!

נסיך, נסיכה, ושאר כינויי אצולה, לא כל כך מומלצים. למה? כי אם הילד שלנו ירגיש נסיך, זה אומר שהוא מעל האחרים. זה יעזור לו בחיים? הרי בהחלט ייתכן שסביבו יהיו "נסיכים" נוספים, שגם להם קראו בבית נסיך וכל אחד מהם מרגיש שהוא מעל האחרים. במה זה טוב? הילד יסבול כל הזמן. הוא ירצה להיות מעל כולם, ירגיש שכולם חייבים להיות תחתיו, אבל זה לא קורה.

והכי חשוב: אם ברצוננו להבטיח את אושרם של ילדינו, כדאי לנו ללמוד לעזור להם לפתח יכולת התקשרות נכונה לאחרים. אם הילד שלנו ידע איך להתקשר נכון לכל אדם ואדם, יהיה בידו הבסיס הבטוח והכללי ביותר להצלחה בחיים. במיוחד בזמנינו, כשהעולם הופך לכפר אחד מקושר, גם אנחנו צריכים להיות מקושרים, מחוברים בטוב זה לזה. אדם שהתחנך ברוח זו, יצליח בכל אשר יפנה בחיים.

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 811 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content