Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

געגועים לארץ ישראל

המכנה המשותף לתוכנית 'חתונה ממבט ראשון' ולשידוכים שהיו עושים פעם במגזר החרדי הוא, שבני הזוג נפגשים לראשונה בחתונה. במובן מסוים, כך גם הוקמה המדינה. מכל קצות תבל הגיעו יהודים לארץ שעליה חלמו דורות בערגה, וכאן גילו את השותפים שלהם לדירה. קליק גדול לא היה שם, בלשון המעטה, וגם לא הבנה איך הופכים קיבוץ גלויות לחברה. כדי למנוע התפרקות סופית של החבילה, אנחנו חייבים לפרמט למדינה את ההגדרה. על ישראל הרוחנית שאליה נצטרך עוד להעפיל, ארץ השלום והאהבה.

"לבי במזרח ואנוכי בסוף מערב", כתב רבי יהודה הלוי בגעגוע עמוק. לשנה הבאה בירושלים הבנויה, חלמו בכל התפוצות. באתיופיה נהגו לבקש מהחסידות שנדדו לכיוון ארץ ישראל: "שאלו בשלום ירושלים מדינתנו". והיום? היום במקום ירידה נהוג לומר הגירה, ורילוקיישן לזמן לא ידוע הוא סמל הצלחה. את מיקום הארץ שזבת חלב ודבש ווייז לא מכירה, ואולי טוב שכך, כי תוך זמן קצר היו מטנפים גם אותה.

והאמת היא שלא מדובר במקום שכבר קיים, כי ארץ ישראל היא לפני הכול שם קוד להתקשרות מיוחדת בין אדם לאדם. על פי חכמת הקבלה למושג ארץ ישראל יש משמעות פנימית. 'ארץ' פירושה רצון, ו'ארץ ישראל' משמע רצון שמכוון ישר אל הכוח האחד שבטבע, כוח שתכונתו אהבה ונתינה. בזמן שהרצון הפנימי של מי שחי כאן הוא רצון אגואיסטי, כלומר שקוד ההתנהגות הוא דריכה על אחרים בדרך לפסגה וניצול לרעה של כל הסביבה, התוצאה שנראית לעין היא ארץ שאוכלת את יושביה. עם חוסר התחשבות, זלזול, ברבריות, ניכור, גזענות, שנאה לשונה ולמי שחושב אחרת ממך. ככה לא בונים חומה. גם לא מגדל. אין פלא שכל כך הרבה צעירים לא רואים את עתידם במדינה.

כנסו רגע לתמונה: אתם עטופים בחום ובאהבה מכל עבר, מרגישים חיבור מלב אל לב, בטוחים שאף אחד לא יעשה לכם כל רע. יש אווירה של ערבות הדדית, כולם מוכנים לעזור לכולם בכל דבר ועניין. כך נראית ארץ שיש בה קדושה. מה שמבדיל אותה משאר ארצות תבל זה הרצון שיש לאנשיה להיכלל זה בזה, עד שיהפכו להיות כאיש אחד בלב אחד. הם מבינים שאהבת הזולת היא התנאי להרגשת הכוח האחד שבכל הבריאה, ועל ידי התקשרות אינטגרלית ביניהם מגלים אותו יותר ויותר. כתוצאה מכך, הם מתמלאים בשפע ושום דבר לא חסר. המקום שבו הם חיים הופך למבורך ממש. זוהי ארץ ישראל הרוחנית, ולשם הקמתה הוחזרנו לכאן אחרי אלפיים שנה.

"צריכים לסדר לעצמנו חינוך מיוחד, בדרך תעמולה רחבה, להכניס בכל אחד מאתנו רגשי אהבה", כך כתב ב-1940 "בעל הסולם", הרב יהודה אשלג, גדול המקובלים במאה העשרים. "ועבודה זו קודמת לכל אחרת, כי מלבד שהיא היסוד - היא נותנת גם את שיעור הקומה והצלחה לכל מיני פעולות, שאנו רוצים לעשות". מאז חלף הזמן, השיטה לחיבור בין שונים שמציעה חכמת הקבלה לא יושמה על ידי קברניטי המדינה, והתוצאות העגומות מדברות בעד עצמן. 

ומעבר לצרות מבית, גם הצרות מחוץ בעלייה. בעולם מתייחסים לישראל כמקור לרע, ודור שלם גדל עם תפיסה שלמדינה כזו אין זכות קיום על פני האדמה. שום הסברה לא תרגיע את השנאה שמתרוממת לקראתנו כמו צונאמי באוניברסיטאות, בכלי התקשורת וברשתות החברתיות. הדבר היחיד שיעזור הוא מימוש תפקידנו בפאזל האנושי: הצגת דוגמה פנים-ישראלית איך אנשים מנוגדים ואגואיסטים כל כך, יכולים לחיות בשלום ובהשלמה, בחיבור ובאהבה, מעל כל חילוקי הדעות, השונות, הדחייה והשנאה. "על כל פשעים תכסה אהבה" (משלי י, יב), כך מוגדרת ההתקשרות הזו במקורות, ובעולם המקושר של היום זקוקים לה כמו אוויר לנשימה. שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 550 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content