Left Sidebar Content

אקטואליה

דה-לגיטימציה למדינת ישראל

תהליך הדה-לגיטימציה למדינת ישראל צובר תאוצה, ועצוב לחשוב איך הייתה נגמרת כיום הצבעה חוזרת באו"ם על אשרור הקמתה. ביקורת על התנהלות סופגות גם מדינות אחרות, אבל אין עוד מדינה שעצם זכות קיומה כל הזמן נתון לבדיקה. האם באמת מפלים אותנו לרעה כי אנחנו יהודים, או שיש תשובה יותר מלאה? כדי לחשוב מחוץ לקופסה, ניעזר בחכמת הקבלה.

סקופ ראשון: דה-לגיטימציה זו בעיה שיכולה להתעורר רק כלפי עם ישראל ומדינת ישראל, כיוון שמלכתחילה אנחנו לא עם. בשורשים הקדומים שלנו אנחנו לא בני עם אחד, כמו עמים אחרים שקמו מצאצאים להורים כאלה ואחרים. עם ישראל נוסד מקובץ אנשים זרים, בני כל מיני עמים, חמולות, שבטים קטנים, שהתחברו סביב האידיאה של אברהם לפני כ-3800 שנה. 

אברהם גילה שבכל הטבע פועל כוח אחד, והבין שצורת הקיום הנכונה היא איחוד בין אנשים. באותם ימים התרחשה התפרצות אגו גדולה, כמתואר בסיפור מגדל בבל. אנשים הפסיקו להבין זה את זה, וההתנגשויות ביניהם הביאו לכך "שחצי העולם שם נפלו בחרב", כפי שמספר המדרש (פרקי דרבי אליעזר, כד). לפי הקבלה, האגו גדל לא כדי שניאבק זה בזה, אלא כדי שנלמד להתחבר מעליו בדרגת קשר חדשה. אברהם הזמין את כולם ללמוד את השיטה לחיבור מעל כל ההבדלים, שביסודה העיקרון: "על כל פשעים תכסה אהבה" (משלי י, יב). הפשעים הם תחושות השנאה, הריחוק והסלידה מהאחרים שמתגברות עם התעצמות האגו, ועליהם יש לפרוס כיסוי של אהבה, חיבור והדדיות. הפערים אינם מתבטלים, הם נשארים ומורגשים, אבל מעליהם בונים גשרים, קשרים של אהבה, על ידי הכוח האחד שפועל בכל הבריאה. אל אידיאת האחדות של אברהם התחברו אלפים ורבבות, כפי שמתאר הרמב"ם (ספר המדע, הלכות ע"ז, א), ומהם התהווה בהמשך עם ישראל.

אם כן, בשורשים שלנו אנחנו לא עם גשמי, אלא אומה רוחנית, אידיאולוגית, שנבנתה על רעיון החיבור בין שונים ומנוגדים. כל עוד האידיאולוגיה הרוחנית פחות או יותר נשמרה, העם היה בסדר. כאשר האידיאולוגיה נסדקה, קשרי החיבור בין היהודים נפרמו, הבית הראשון נחרב ובהמשך גם השני, עקב פירוד ושנאת חינם. אגב, מעניין לראות שבמקור היה אסור להתחתן בין השבטים, כדי לשמר את ההבדלים הגשמיים שמעליהם ייווצרו חיבורים רוחניים. בנוסף, המקרא מספר על לקיחת נשים מעמים אחרים, כמו משה וציפורה המדיינית, כדי להדגיש שהחיבורים צריכים להיות ברמה האידיאולוגית.

בחזרה לעתיד: כשמדברים על לגיטימציה למדינת ישראל, או על עם ישראל בכלל, הבעיה מתחילה מכך שאין לנו זהות מוסכמת. יהודים ברחבי העולם לא מרגישים שייכים זה לזה, כי אין אידיאולוגיה מחברת. ניקח לדוגמה יהודים שנולדו בארה"ב: רבים מהם לא מרגישים קשר לארץ ישראל או למדינת ישראל. לעתים הזיהוי שלהם כיהודים רק מכביד עליהם, מביא לחצים מהסביבה, מפריע להיטמע בחברה האמריקאית. בנוסף, משפחות ישראליות שעוברות להתגורר בחו"ל מרגישות הקלה, בהדרגה הרגשת הצורך בקיומה של ישראל נעלמת, וגם סימני היהדות מתפוגגים. וכך, בלי האידיאולוגיה הפנימית, ועם הלחץ השלילי החיצון, אנחנו בעצמנו נמצאים בדה-לגיטימציה לעצמנו. אין צורך שמישהו יבוא וישלול את קיומנו, אנחנו עושים זאת לבד כל זמן שאיננו בונים את היסוד האידיאולוגי-רוחני, במקום היסוד הביולוגי-גשמי שלא מחזיק. 

בלי חיבור פנימי בינינו אנחנו לא עם. נקודה. עם ישראל קיים רק אם הוא מחובר באהבה, בדיוק כמו שיסד אותו אברהם אבינו. אמנם אנחנו משכילים, חכמים, בעלי היסטוריה ארוכה מאוד, אבל אין מה שמחבר בינינו, לא בתפוצות ולא בתוך המדינה. לולא השנאה החיצונית שלחצה עלינו, היינו מזמן נעלמים בין העמים. לכן בעולם אומרים על היהודים: "מה זה הדבר הלא-מובן הזה שנמצא בינינו, ועושה כל הזמן צרות. הם נכנסים למדע, לכסף, לתרבות, נעשים הכי טובים מכולם... לא רוצים אותם! מה פתאום הם נדחפים בינינו? הם לא שייכים בכלל למין האנושי! אולי באמת הגיעו לכאן מכוכב אחר".

ואכן, עם ישראל נוצר באופן שונה לחלוטין מכל אומות העולם, כדי להוות מקור לחיבור עתידי של כל בני האדם. אחרי גלות ארוכה שבה שאבנו את כל תרבויות העולם, קיבלנו הזדמנות לחזור לארץ ישראל ולהקים בה מדינה. השוני בינינו הוא גדול מאוד, הפילוג עצום והשנאה גדולה, ומעליהם אנחנו צריכים ללמוד להתחבר כאיש אחד. במצב כזה יהיה מורגש עד כמה אנו חיוניים לעולם, שנמצא במצב חסר אונים - כולם מקושרים, כולם שונאים, ומלחמת עולם שלישית יכולה לפרוץ ברגע. האנושות זקוקה נואשות לשיטת חיבור בין ניגודים, ובלעדיה לא נוכל לשרוד את המאה ה-21. 

אם מדינת ישראל תתפקד כפי שהיא אמורה, אם נלמד להתחבר זה לזה באהבה, החיבור בינינו ישפיע על כולם לטובה, כי אנחנו כלולים מאומות העולם. אנשים יכירו בכך שהחיבור בינינו הוא לא כדי לחזק את עצמנו, אלא במטרה להיטיב לכולם, להעלות את כל בני האדם מעולם אגואיסטי ונבזה אל עולם מחובר ונעלה. אם כך נפעל, הרי שנעשה דה-לגיטימציה לישראל של היום, ונבנה את ישראל האמיתית.

במקום להתאמץ להסביר למה אנחנו טובים, כדאי שנתחיל לעשות מעשים. עלינו לבנות את החיבור בינינו, ובכך להוות את המרכז האידיאולוגי והחינוכי של העולם. כשיהיה מורגש שאנו מרכז ההצלה מהאגואיזם האנושי שמחריב כיום כל חלקה טובה, באקולוגיה, בכלכלה, אפילו במשפחה, או אז תהיה לקיומנו לגיטימציה ואהדה גדולה. למעשה, היא בכלל לא תלויה באומות העולם, אלא נתונה בידיים שלנו בלבד. 

אז נבחרת ישראל, קדימה לעבודה!

מן המקורות

"בעת שהאנושות תגיע למטרתה... על ידי ביאתם לדרגה השלמה באהבת הזולת, שאז יתלכדו כל גופות בני העולם לגוף אחד ולב אחד - יתגלה כל האושר המקווה לאנושות על שיא גובהו".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "החירות"

"כל התרבויות שבעולם יתחדשו על ידי חידוש רוחנו, כל הדעות יתיישרו, כל החיים יאורו".

הראי"ה קוק, אורות, עמ' יז

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1146 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content