Left Sidebar Content

חגים ומועדים | ל"ג בעומר

דורה, ל"ג בעומר וסוד המדורות

כשנצליח לפצח את אלף המנעולים ולפענח את ספר הקסמים, יאיר אלינו מתוכו אור בהיר שיעטוף את כל העולם כולו ויגלה בפנינו את תיבת האוצר הקסום...
מאת: מרגלית ונטורה

בתור אמא לשלושה זאטוטים קטנים, אני משתדלת להגן עליהם מפני השפעות שליליות, עד כמה שרק ניתן. אחד הדברים שהחלטנו כשהפכנו להיות הורים, היה שלפחות בתחילת דרכם (עד הרגע שבו הם יתחילו להשליט טרור בבית) אנחנו נהיה אלה שמחליטים מה הם רואים ב DVD ובטלוויזיה. כי כל עוד שהם לא מודעים למגוון האופציות הקיימות, זה מקל על העבודה.

הבעיה היא שלא משנה כמה שניסיתי להסתיר את "דורה החוקרת", אחת מכוכבות הבידור של הילדודס ברחבי העולם, נחלתי כישלון חרוץ... מסתבר שאין היום בית ללא פריט כלשהו מבית היוצר של הסדרה הזאת. אבל מפרק לפרק בעלי ואני למדנו לאהוב את הגמדית הקטנה ואת הקופיף הצווחני שלה ומצאנו דרך לנצל אותה לטעמי חינוך, עד כמה שרק ניתן (If you can't beat them - Join them...).

בחג הפסח האחרון נעזרנו בדורה כדי לחקור איפה מתחבא לנו החמץ בכל הבית. הרמנו את כל קופסאות הצעצועים, השמדנו ראיות עם סמרטוט רטוב, טיפסנו יחד על הסולם הקטן ואיתרנו חמץ חמקמק בין הדובונים. ביום העצמאות חקרנו את יום הולדתה של המדינה הקטנה שלנו ויחד עם אבא שוטטנו ברחבי הרשת והויקיפדיה והוצאנו תמונות וקטעים מרגשים שבהם שמענו את דוד בן גוריון מכריז על הקמת המדינה, בערב חשפנו בין ערמות האבק שבבוידם את תיבת הדגלים הגדולה וכל המשפחה יחד קישטנו את אדן החלון. כך, בעזרתה האדיבה של דורה, הצלחנו לשלב לקטנטנים תרבות ישראלית באמצעות הרבה צחוק ושמחה.

לקראת ל"ג בעומר החלטנו לשדרג את דמותה של דורה ולקחת אותה ואת הילדים למסע עמוק, קסום ומרגש ביותר.

מגלים עם דורה - סוד המדורות

לכל אלו מכם אשר לא מכירים את הסדרה הפופולארית הזאת (בושה וכלימה...) אז הנה לכם כמה מילים לגביה. בכל פרק לדורה יש משימה לבצע. פעם זה למצוא נעל שאבדה, לצלם חיות לתחרות, או סתם להציל יער שלם מפני שיטפון של ענן גשם רגזן. בדרכה לביצוע המשימה היא צריכה לעבור שלושה "מכשולים" שמתחלפים מפרק לפרק. הר גבוה, גשר מזמר, עץ בננות, אגם הקרוקודילים וכולי. את המשימות כמובן היא מבצעת בשמחה ובששון, ולכבוד ל"ג בעומר החלטנו לאמץ את מסלול המכשולים שלה ולגלות לילדים את הסיבה האמיתית לקיומו של החג.
לאן הולכים? למערה הסודית...

את המסע התחלנו מסיפורו של רבי שמעון בר יוחאי, סיפור המתאר את כתיבתו של ספר הקסמים הגדול - "ספר הזוהר" (אוווו...), אותו כתב יחד עם תשעה תלמידים נוספים. כשסיים, הוא חתם וסגר אותו באלף מנעולים (אווווו...), ומי שיצליח לפתוח את המנעולים - יזכה באוצר הגדול.

אחרי ששומעים על זה, תודו שאין ילד שלא יתפתה לצאת למסע בעקבות הספר. עלינו לאוטו ונסענו היישר ל"אידרא רבא". המערה שבה רבי שמעון בר יוחאי שהה בזמן כתיבת הספר. נכנסו פנימה והילדים התרגשו מאוד. הכל היה לבן וקסום, אבא המסכן היה צריך להתכופף כדי להיכנס, אבל הילדים ואני הצלחנו להשתחל פנימה ללא בעיות מיוחדות. ישבנו קצת במערה עם הילדים, הדלקנו נרות והמשכנו במסע.

"לו עמי שומע לי, בדור הזה... היו לומדים עם תינוק בן תשע שנים ספר הזוהר והתיקונים להגות בהם" (רבי יצחק אייזיק יחיאל סאפרין מקומרנא).

במהלך הנסיעה הקטנצ'יק ביקש שנקרא לו קצת מספר הקסמים. פתחתי אותו בעדינות, הילדים הביטו בי בשקיקה ו... פשוט לא הצלחתי לקרוא, מפני שהספר כולו כתוב בשפה הארמית. כדי להבין מה שכתוב היינו זקוקים לעזרה. "אז מה עושים עכשיו?" הילדים שאלו. הגיע הזמן לקבל את עזרתו של אבא. בחג הזה אבא שימש בתפקיד "מר מפה" שמראה לדורה ולקופיף הקטן את הדרך במקרה ואבדו. אבא הסביר לנו שכדי להבין את מה שכתוב בספר הקסמים, זה לא מספיק רק לתרגם אותו מארמית לעברית, אלא צריכים ללמוד שפה חדשה לגמרי - שפת הקבלה, והיחיד שהצליח לפענח את הספר בשלמותו היה הרב יהודה אשלג, המקובל הגדול ביותר במאה ה-20. הוא זה שכתב את "פירוש הסולם" לספר הזוהר, ומסתבר שרק דרכו אנחנו יכולים להבין את כל מה שכתוב בו.

הילדים שמחו מאוד לשמוע שהצלחנו לפתור שלב נוסף במשימה, ומיהרנו כולנו יחד אל השלב האחרון לגילוי האוצר: הסיבה שלשמה אנו חוגגים את החג במדורות.
כשנצליח לפצח את אלף המנעולים ולפענח את ספר הזוהר, יאיר אלינו מתוכו אור בהיר שיעטוף את כל העולם כולו ויגלה בפנינו את תיבת האוצר הקסום. בתוך התיבה גלום כוח מיוחד אשר יעניק לנו את היכולת לקבל תשובה לכל שאלה, בכל נושא. נוכל לדעת את כל מה שקרה לנו בעבר ולאן פנינו מועדות, נגלה ונבין את הסיבה האמיתית לקיומנו, להיווצרותם של בעלי החיים, הצמחים, הפלנטות והכוכבים שבשמיים. כשנצליח לפצח את כל המנעולים, נוכל לראות את כל העולם - מתחילתו ועד סופו.

We did it!!

בדרך למדורה בשכונה הסברנו לילדים שבינתיים, עד שנצליח לגלות את האור האמיתי, אנחנו נהנים מאור המדורות של החג, כתזכורת לאותו ספר קסום. שמחנו שהצלחנו להנחיל לילדים שלנו את המשמעות האמיתית של החג הנהדר הזה, מעבר לתפוחי האדמה ושיפודי המרשמלו הצבעוניים. והאמת? לא היינו יכולים לעשות זאת בלי עזרתה של דורה החוקרת...

שיהיה חג שמח...

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content