Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

דור המסכים ומהפכת היחסים

דור המסכים אנחנו, מחוברים תמיד. לאן לוקח אותנו העתיד?

בשנים הבאות ההתפתחות הטכנולוגית תפטור אותנו מהרבה עבודות שעשינו עד כה בידיים. בתים למשל, יודפסו במדפסות תלת-ממד ענקיות, כך גם בגדים, מכוניות, אפילו מוצרי מזון ותבשילים. ומה אנחנו נעשה, זה הזמן לשאול, כשמחשבים ורובוטים יעשו בשבילנו הכול? 

אנחנו נתמקד ביצירת קשרים איכותיים יותר בין בני אדם, נשקיע בחינוך ובתרבות, בפיתוח תכנים מסוגים שונים שיקדמו את החיבור, ההשלמה והאהבה בעולם. בתוך החיבורים הטובים הללו נגלה את המשמעות הגבוהה של הקיום האנושי, ונחוש תופעות חדשות שירוממו עוד ועוד את רוח האדם. 

זוהי התמונה האבולוציונית בגדול, והכלים הטכנולוגיים צריכים לשרת אותה.

אחד הדברים היפים שהביאה מהפכת האינטרנט הוא שידע רב זמין לכול. אם בעבר היית צריך לקנות ספרים או לקחת בהשאלה מספרייה, לצפות בתוכניות ששודרו בטלוויזיה או לחכות למבזק חדשות רדיופוני בשעה עגולה - היום אתה קובע איזה תוכן תצרוך, מתי ואיך בדיוק. 

עלינו לשכלל את הדברים לרמה כזו שרשת האינטרנט תהפוך להיות מין מוח כללי, מאגר מידע בכל השפות, שמכיל בתוכו את כל סוגי המדיה, השימוש בו חינמי, נוח, פשוט ומדויק, והוא מסייע לכל אדם בעולם להתפתח כמה שרק ירצה בכל תחומי העניין.

נכון, היום האינטרנט והרשתות החברתיות מלאות בזבל, ודורשות ניקוי מן היסוד, אבל אין מקום לטענה כלפי הכלי שרק משקף את מצבנו העגום כאנושות. הבעיה שלנו היא חברתית-תרבותית-חינוכית, לא טכנולוגית. 

כדי לקדם את עצמנו ואת ילדינו למקום יותר טוב, צריך לפני הכול להחליט יחד שאנחנו רוצים שינוי. שכל הפרסום האגרסיבי והשיווק בדחיפה, כל השקר, הפוליטיקה הקטנה, האלימות והשנאה, כל תרבות הלעג לאחר כדי להאדיר את עצמך, ודאי שגם ההטפה לטרור והעידוד של מחשבות אובדניות - לא מקובלים עלינו כחברה. 

אם יתגבש כזה רצון משותף אפשר בהחלט לנקות את הרשת מכל רעה חולה, כמו שקרה למשל עם עישון סיגריות שפעם נחשב לנורמטיבי והיום מוגדר כפעולה מזיקה. 

בשורה התחתונה, מהפכת יחסים איננה עניין של בחירה, בסוף היא תקרה כי לשם מכוונת האבולוציה. בעולם שנעשה מקושר כל כך עם תלות הדדית מתגברת, לא נוכל לשרוד את המאה ה-21 בלי התחשבות, שיתוף פעולה והדדיות בין כולם לכולם. כל השאלה היא כמה צרות נצטרך עוד לעבור עד שנגיע להכרה בכך, ונחליט שזהו, מוכרחים לשדרג את תוכנת ההפעלה האגואיסטית של האדם ושל החברה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 511 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content