Left Sidebar Content

משמעות החיים

דימוי עצמי מאוזן

הורים שימו לב, מה כדאי לעשות ומה לא, כדי לבנות לילד דימוי עצמי מאוזן? מה יכול לסייע לאדם בוגר לשפר את הדימוי העצמי שלו? מה בין שינוי עצמי, דימוי עצמי ועמידה ביעדים? על הדברים החשובים בחיים שלא לימדו אותנו בבית ספר.

בדרך כלל, דימוי עצמי חיובי נותן הרבה כוח, מניע אותנו לעשות דברים חדשים, להיכנס לפרויקטים וכן הלאה. דימוי עצמי שלילי פועל הפוך, מכבה, מוריד, פוגע בקריירה, ביכולת לפתח זוגיות, ולמעשה בכל תחום בחיים. 

ההורים משפיעים מאוד על הדימוי העצמי שמלווה את האדם משך כל חייו, ולכן חשוב להכיר מספר עקרונות חינוך בסיסיים. ראשית צריך לשים לב היטב לאופן שבו נתייחס לדברים. לא כדאי לומר לילד: "אתה לא יודע, לא מבין, לא מסוגל; עזוב, אני אעשה במקומך". לא לתת לו הרגשה של "אני הגיבור, ואתה קטן".

עלינו לעשות ממנו שותף, ללמד אותו כל דבר מתוך שותפות. "בוא ננסה יחד, נבדוק איך אפשר לעשות זאת; אולי בדרך זו, ואם לא הולך כך, אז אולי אחרת". העיקר הוא להישמר שלא להוריד ולהרוס לו את הביטחון העצמי. אם ייבנה בו דימוי עצמי נמוך, תחושה שהוא לא מוצלח, הוא כל הזמן יירתע מלגשת לדברים גדולים. 

הורה צריך לבנות בילד את היכולת להתייחס נכון לבעיות שיצוצו בחיים, להקנות לו הרגשה שהוא מסוגל להתגבר, או לחילופין שביכולתו לזהות מה עליו עוד ללמוד ולהשלים כדי לעשות זאת.

השתתפות היא עניין חשוב ביותר. מומלץ לשחק יחד, ללמוד, לראות סרטים על הטבע, על דמויות מיוחדות שעשו בחייהם דברים משמעותיים, וכן הלאה. זה ישאיר בילד רושם טוב, ומהדוגמאות הללו הוא ילמד הרבה לחיים שלו. הצפייה המשותפת בסרט, לדוגמה, תראה לו שגם אנחנו מתעניינים בנושא. כשירגיש שאפילו בלעדיו היינו שמחים לצפות בסרט, הדימוי העצמי שלו מיד יעלה. הוא כמו הגדולים!

כשהילד מצליח במשהו, זוכה להישג גדול, חשוב לעודד אותו, אבל לא בצורה מופרזת מדי. כדאי לשלב גם ציפיות להמשך, לברר יחד איתו מה הם האתגרים הבאים שבפניו, אל מה כדאי לו עתה לשאוף, במה אנו יכולים לעזור ולתמוך, מה הוא עצמו צריך לעשות, וכן הלאה. השאיפה היא להרגיש שאנו מתקדמים יחד, כמשפחה, ולכל אחד יש אחריות ומקום שהוא צריך למלא.

עם הבנת הכיוון הדרוש בחינוך ילדים, נעבור לעולם המבוגרים. למרבה הצער, הרבה אנשים לא קיבלו יחס נכון מהוריהם, וכתוצאה מכך נוצר להם דימוי עצמי נמוך. הם חסרי ביטחון, אין להם הערכה עצמית. מהמקום הזה הם לא מסוגלים לזוז לבד, וצריכים עזרה שאותה הם יכולים לקבל מקבוצה תומכת. 

קבוצה כזו צריכה להוסיף לאדם את מה שלא קיבל בילדות, תמיכה, עזרה, מתן דוגמאות, ליווי בצעדיו השונים בחיים, בלימודים, בעבודה, במערכות יחסים. שירגיש שבכל רגע ורגע יש מישהו לידו שהוא יכול להיעזר בו, שתומך בו בכל דבר ועניין. שהוא עטוף בדאגה, כמו ברחם של אימא, אבל יחד עם זאת נדרש להשתתפות. כמו הורים, הקבוצה התומכת צריכה לספק לו תחושת ביטחון, שהוא שווה, שהוא יכול להתגבר על מכשולים, להצליח בחיים.

באופן כללי, המטרה היא לא לתחזק דימוי עצמי גבוה באופן קבוע, אלא לדעת איך לשלוט בדימוי העצמי, איך לשנות אותו לפי הצורך. כלומר, פעם להגביה אותו מעלה, פעם להורידו מטה, בהתאם למה שיקדם אותנו אל המטרה שהגדרנו לעצמנו. לצורך המחשה, נאמר שבעוד זמן מה אנו אמורים לגשת למבחן בלימודים או בעבודה. כדי להתכונן אליו כמו שצריך, כדאי לומר לעצמנו שאנו לא מספיק יודעים את החומר ולהשקיע בלמידה. לעומת זאת, ביום שלפני הבחינה מומלץ להרים את הדימוי העצמי שלנו, להתמלא בביטחון פנימי שאנו יודעים את החומר והולכים להצליח.

דימוי עצמי מאוזן הוא מפתח להצלחה בחיים. אדם שיודע להגדיר לעצמו מטרות שמתאימות לו, ולשנות את דימויו העצמי לפי מה שנדרש בכל שלב להשגתן, יכול לממש את כל הפוטנציאל הייחודי שטמון בו.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1144 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content