Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

האיום הגרעיני בימינו

פצצות אטום קטן עלינו, עברנו למגרש של הגדולים, פצצות מימן. נניח שאתה מיליארדר, ויש לך בונקר תת קרקעי שישאיר אותך בחיים גם אם העיר תופצץ. כשתרצה יום אחד להגיח החוצה להתאוורר קצת, מה תראה? ימין ושמאל, רק חול וחול? מסתבר שלא, כי אם ביקרה באזור פצצת מימן, אפילו חול לא תמצא שם. הוא יהפוך לזכוכית.האם אכן קיים סיכוי ממשי לכך שהמין האנושי יכחיד את עצמו? מה אפשר ללמוד מזה שרודן בן 33 מחזיק את העולם בידיו, ואיך בכלל הגענו למצב כזה?

מה שמיוחד בנשק גרעיני זו העובדה שהוא מיישר את כולם. מרגע שהשגת אותו, חיי האויב שלך בידיך, גם אם אתה חלש הרבה יותר ממנו. זה מזכיר קצת את סרטיהמערב הפרוע, שבו לקחו את הבן הקטן שלך כבן ערובה, ולא הייתה לך ברירה אלא לשלם את הכופר הנדרש.

אמנם הגאווה הלאומית של קוריאה הצפונית מאיימת על העולם, אך מעבר לזה חשוב גם לדעת שלפי אומדנים מצויות כיום ברחבי הגלובוס 16,000 פצצות אטום. מה יקרה אם טרוריסטים כמו דאע"ש ישיגו אחת כזו? משהויעצור אותם מלהשליך אותה על הכופרים בחמת זעם? אז מה אם ישמידו אותם אחר כך, המוות הרי לא מפחיד את מי שמובטחות לו 72 בתולות, נחלים של חלב, דבש ויין.

עם פיתוח היכולת להפיק אנרגיה גרעינית, שמצד אחד יכולה להחריב את העולם ומצד שני יכולה לספק את כל צרכי האנושות, אנו מצויים בנקודת בחירה. עלינו לשאול את עצמנו שאלות גורליות: לאיזו קטסטרופה עלולה להביא אותנו התעצמות האגו האנושי? מה יש מעבר לחיים האלה? לשם מה הם בכלל ניתנו לנו?

לפי חכמת הקבלה, התגלגלנו למצב נפיץ שכזהכדי שנידרש לחשבון נפש כולל. מצד אחד יש להזדרז ולעשות כל מאמץ למנוע את התפשטות הנשק הגרעיני, אבל מצד אחר הבטחת שלום העולם היא עניין חינוכי-חברתי. עלינו להעלות את רמת המודעות של האנושות, כך שכל אדם יבין שההבטחות שמוכרים לו לגבי העולם הבא הן שקריות, שיכיר את האמת לגבי החיים והמוות, שידע שלקיום המין האנושי יש מטרה גדולה יותר מאשר גאווה לאומית, מטרה כוללת שאליה מקדם אותנו הטבע - חיבור מושלם בין כל בני האדם כמו אברים בגוף אחד.

חכמי הקבלה מלמדים שאין עולם הבא כמו זה שמבטיחים אנשי דת, אלא העולם הבא הוא מה שהאדם יכול לבנות לעצמו אם ילמד להתעלות מעל הטבע האגואיסטי שלו. מבחינה כלל-חברתית, העולם הבא הוא העולם החדש שאנו מוזמנים לבנות יחד, עולם של התחשבות הדדית ואחריות משותפת לשלומם של כל בני האדם.

לפי מה שכתוב בכתבי הקבלה, לא ייתכן מצב שבו המין האנושי יושמד כליל. כן ייתכנו מלחמות עולם גרעיניות, שלישית ואף רביעית, אבל גם אם הן יתרחשו חס ושלום, מי שישרוד אותן יצטרך בכל זאת להגיע אל המטרה הנפלאה שנקובה מראש להתפתחות האנושות. כל העניין הוא שהדרך אליה תתארך והעולם יתמלא סבל וייסורים.

העובדה שהעולם מתמלא בנשק גרעיני איננה סוף פסוק. יש אנרגיה שחזקה מהאנרגיה הגרעינית. מדובר באנרגיה לא מהעולם הזה, אנרגיה רוחנית. אין היא מופקת על ידי פיצוץ של חומר, אלא מחברת את כל חלקי החומר ונותנת לו אפשרות לעלות לדרגות אנרגיה פוטנציאלית גבוהה יותר. זו אנרגיה מרמת הכוחות שמולידים ומייצבים את החומר.

בגדול, האנרגיה הרוחנית היא חיובית, מספקת כוח של חיבור והשפעה טובה שיכול לבטל את כל האנרגיות והמחשבות השליליות, לעקור מן השורש את הרצון להשתמש בכל הפצצות שייצרה האנושות. אנחנו מתקדמים למצב שבו נצטרך ללמוד איך להביא אל חיינו את הכוח הטוב, ולשם כך התגלתה בזמנינו שיטת הקבלה. בעזרתה נוכל להבטיח את המשך קיומנו ואת שלומם של ילדינו.

מן המקורות

"יש שתי דרכים לגילוי השלמות, או דרך תורה [דרך האור, דרך התיקון] או דרך ייסורים, ולפיכך סיבב הבורא ונתן את הטכניקה לבני אדם עד שמצאו הפצצה של אטום ושל מימן, שאם עוד לא ברור לעולם החורבן הכללי שהם עתידים להביא לעולם, יחכו עד למלחמות עולם שלישית או רביעית ח"ו, ואז יעשו הפצצות את שלהם, והשארית שיישארו אחר החורבן, לא יהיה להם עצה אחרת אלא לקחת על עצמם עבודה הזו - שהן יחיד והן אומה לא יעבודו בשביל עצמם יותר ממה שצריכים לקיומם ההכרחי ושאר כל מעשיהם יהיו לטובת זולתם. ואם כל אומות העולם יסכימו לזה, אז יתבטלו המלחמות מן העולם, שהרי כל איש לא ידאג כלל לטובת עצמם אלא לטובת זולתם" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, כתבי הדור האחרון).

"אגדור לך היטב פירוש המילות האלו: עולם הזה ועולםהבא בדברי חז"ל: והוא כמו שמובא בזוהר בשם ספר הבהיר, ששאלו לר' רחימאי, מהו עולם הבא, ומהו לעתיד לבוא? והשיב להם: 'בעלמא דאתי ובא'. כלומר, שהשפע עומד לבוא לפנינו. עיין שם. והנך רואה היטב ההפרש והגדר, בין עולם הזה לעולם הבא. אשר ענין הזה, הוא המושג לנו 'בהוה', או שכבר השגנו 'בהיה'. מה שאין כן ענין עולם הבא, שאותה עדיין לא השגנו כאן עכשיו 'בהוה', אלא שראוי לבוא לנו 'ביהיה'. דהיינו, לאחר זמן. אבל שניהם מדברים במה שאדם משיג ומקבל בעולם הזה" (בעל הסולם, איגרת נה).    

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 902 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content