Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

האימא הישראלית

אימא ישראלית זה מושג עם עומק, עם חום, עם כאב. במיוחד בזמן מבצע צבאי או תקופה מתוחה. אימא עם דאגה בלב. שמרגישה את הילד שלה גם מרחוק, ומנסה בכל כוחה להגן עליו מכל רע, לשלוח לו חיבוק, כמו להכניס אותו חזרה לתוכה. אימא עם שאלה גדולה. מתי יגיע סופסוף היום שבו ייפסקו האיומים, המלחמות והצורך במגננה?

ובכן, יש תקווה. מדויק יותר לומר שיש עבודה. אם נעשה אותה, אפשר יהיה לסיים את עידן המלחמות. היא דורשת השתתפות של כל האימהות ושל כל החיילים, עבודה חינוכית-תרבותית בבניית חברה שתעשה את כולנו קרובים. מחובקים. כאיש אחד בלב אחד. באהבת אחים. 

אם נצליח במשימה האבולוציונית הזו כאן בארץ, ויש בזה שיטה שלמה שמפורטת בחכמת הקבלה, אנחנו נלמד לתפקד כמו גוף אחד שיש בו איברים שונים. וכשכוח החיבור ישרה בינינו, הוא יזרום לכל רחבי העולם. בכך אנחנו נגרום לבני האדם להיות מחוברים יותר, ידידותיים האחד לשני, ובמיוחד אלינו הישראלים. האנושות תרגיש אותנו כמקור של כוחות חיוביים, והאיומים כלפינו יתחלפו בחיוכים. אפילו השכנים ירצו להתחבר בטוב, להיות חברים. אף אימא לא תצטרך לדאוג עוד לילדים בחזית, החיים יאירו לנו פנים.

שימו לב: כל הבעיות שמהן אנחנו סובלים, נובעות ביסודן מהעובדה שהמין האנושי הפוך מכל הטבע. הטבע הוא מערכת אינטגרלית שבה הכול מקושר, מחובר בהרמוניה. רק האדם, היצור בעל האגו המופרז, קורע את כדור הארץ לחתיכות. גם ברמה האנושית, האגו מפרק כל מערכת יחסים מתוך רצון לשלוט, לנצל את האחרים, להכפיף אותם תחתיו ולשאוב מכך הנאות. כתוצאה מכך העולם שלנו הולך ומתפורר, כמעט בכל תחום יש משבר, והאופק נראה מאיים עוד יותר. מישהו מסוגל לדמיין מה יהיו ההשלכות של מלחמת עולם גרעינית, או שידוד מערכות כולל בחסות הסייבר?

משהו יוכל לרסן את האגו המתעצם? כן, ורמזים על כך אפשר למצוא באהבם אם. מערכת היחסים שבין אימא לילדיה מיוחדת במינה: אימא דואגת לילדיה יותר מאשר לעצמה. החיבור הפנימי נמשך גם אחרי שילדיה יוצאים מרחמה, ולכן היא מסוגלת לחוש מה קורה איתם גם כשהם רחוקים פיזית ממנה. כשילדיה נהנים היא הכי מאושרת בעולם, וכשהם במצוקה היא לא נרדמת בלילה.

מה הקשר ליחסים שבין אדם לאדם? מצד הטבע כולנו קשורים בפנימיותינו זה לזה, אבל מרגישים הפוך. המטרה הגדולה של התפתחותנו היא להגיע למצב, שבו נרצה להיות קרובים זה לזה כמו שאנחנו קרובים לעצמנו או לילדינו. בשביל מה? כדי להיות מותאמים לכוח הכללי שנסתר ביסוד הטבע. מכאן יגיעו כל הטוב והשפע שעליהם אנחנו חולמים, כל הרוגע, השלום והשלווה.

מאיפה אנחנו יודעים את זה? מתוך חקר הטבע והתפתחות האדם. החוקר הראשון שגילה את כוח הטבע הכללי ולימד אחרים לגלות אותו גם, היה אברהם. האנשים שהתקבצו סביבו מכל העמים שחיו באזור בבל העתיקה, הפכו בהמשך לעם ישראל. מה שייחד אותם היה המאמץ להתחבר איש לרעהו באהבה, כדי להיות מותאמים לקליטת הכוח האחד שבכל הבריאה. תכונתו היא השפעה טובה, כלומר אהבה ונתינה. משך דורות עם ישראל חי ברמה כזו שמוגדרת כרוחנית. אבל כששנאת חינם השתלטה, אבדה ההתאמה לכוח הטבע הכללי והאומה נחרבה. 

מאז ועד היום, אנחנו הנקודה המרכזית בעולם. לכן עיני כולם נשואות לכאן, וגם מאשימים אותנו בכל דבר רע שקורה אי שם. יש בזה אמת, כי כל עוד אנחנו לא מזרימים לעולם כוח מאזן-אגו, הקשרים בין אנשים ובין עמים נהיים יותר ויותר זוועה.

בדורנו חכמת הקבלה התגלתה, אותה חכמה שעל ידה אברהם בנה אותנו כאומה. היא מאפשרת לנו להפוך את הקערה על פיה, לכסות כל שנאה שמתגלה באהבה יותר גדולה. 

וכאן לאימא הישראלית יש תפקיד מכריע. מתוך הדאגה לשלום ילדיה, עליה להתחבר לאימהות האחרות ולהוביל יחד מהפכה תפיסתית. תהליך חינוכי-תרבותי, כלל-חברתי, שיתקן את היחס של כל אדם לאחרים. כולנו משפחה, כולנו אחים. נלמד להתקרב לב אל לב, ונטעם מהצוף של החיים.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 423 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content