Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

האם יש כוחות על-טבעיים?

אם הארי פוטר למד בבית הספר לכשפים ולקסמים, אם לאורך ההיסטוריה היו המון טקסים מאגיים אצל דתות ועמים שונים, אם לפעמים מורגש שמישהו עושה לנו מנחוס בחיים - אז בטוח שיש כוחות על-טבעיים? תלוי את מי שואלים.

אנחנו נמצאים בעולם שלא את כולו אנו יודעים, מבינים, מרגישים. פתאום מתרחשות תופעות שונות שלא אנחנו הזמנו, כמו באות והולכות מעצמן. וזה מפחיד כי זה מראה שלא אנחנו מנהלים את הסביבה שבה אנו חיים. בנוסף, איננו יודעים מה יקרה בעוד רגע, מה יקרה מחר.

תחושת חוסר הוודאות שמיוחדת למין האנושי מביאה חרדה וחוסר אונים. כדי לכסות זאת איכשהו ולאפשר מצב שבו האדם לא יחיה כל הזמן הפחד, לאורך ההיסטוריה הוא ניסה להיכנס למגע עם הכוחות שתיאר לעצמו שפועלים, לשלם להם במשהו, לרצות אותם. שלא יהיו כלפיו בעצבים. המון תיאוריות ומיתולוגיות נבנו כאן, דתות, אמונות ומנהגים. 

כשהופיעה הנצרות והתפשטה בעולם, היא לקחה מושגים מהתורה כמו גן עדן וגיהינום, רוחות ושדים, חיברה אליהם כל מיני רעיונות משלה ומגוון ציורים. כך נוצר מודל שלם שלכאורה מתאר כוחות עליונים נסתרים, רעים וטובים, ומסביר איך להפחית סיכונים.

אומנם התפתחות המדע הסירה את המסתורין שאפף חלק מתופעות הטבע וגילתה את החוקיות שבדברים, אבל גם היום יש הרבה מאוד תופעות שאנחנו עוד לא מבינים. לכן אנשים מרגישים חלשים מול מה שמזמנים החיים, ושמחים לשלם למי שיבטיח הגנה מפני מזיקים. גם למשך החיים על פני האדמה, וגם אחרי המוות, במחוזות לא ידועים. תעשייה רחבה פורחת בתחום הזה, עסקים שלמים.

עד כאן הידוע, מכאן חידושים. חכמת הקבלה המקורית מציעה יחס שונה לחלוטין. היא אומרת פשוט: במציאות יש רק כוח אחד שפועל. כוח חיובי. אותו עלינו להשיג. כל הכוחות השליליים מתעוררים מאותו כוח אחד, עקב כך שאנחנו עצמנו לא מתפתחים בכיוון הנכון. למה הכוונה?

ואהבת לרעך כמוך הוא החוק הכללי בהתפתחות המציאות. מצד הטבע, מתעוררים באדם כל הזמן רצונות הפוכים, אגואיסטיים, להשתמש באחרים לתועלתו. אם הוא לא לומד לתקן אותם, כלומר לסדר את אופן השימוש בהם כך שיהפכו מרעים לזולת לטובים לזולת, אז הוא גורם לכך שהכוחות הללו יזיקו לו עצמו. 

שימו לב, לפי הגדרות הקבלה, שנחשבת לחכמת האמת, שדים ורוחות הם כוחות הנפש שלי, הרצונות שלי, שאותם הייתי אמור כבר לתקן למצב של אהבה ונתינה לזולת, אבל לא עשיתי זאת. כתוצאה מכך, הם מביאים אותי לאותו תיקון הנרצה, אבל בדרך לא נעימה. 

במה זה מתבטא? פתאום אני מקבל איזושהי הודעה רעה מהבנק, משהו קורה לי בכביש, בעבודה, ברחוב, בבריאות, עם הילדים חס ושלום. זה יכול להתבטא גם בצורה רחבה יותר בדמות מגפות או מלחמות. מגוון מקרי החיים מתרחשים לפי הכוחות שפועלים עלינו, פה ושם חיוביים אבל בדרך כלל שליליים, כי לא טיפלנו בתיקונם כשהיינו צריכים.

באופן כללי, האדם בונה את תמונת העולם שלו. ככל שהוא מתקן את יחסו האגואיסטי לסובבים אותו במעגלים הולכים ומתרחבים, בכך הוא מנקה את השטח מכוחות שליליים ומגיע לכוחות חיוביים. חכמת הקבלה מלמדת את השיטה המדויקת לעשות זאת במסגרת קבוצתית. 

רצונותיהם של כל בני האדם מרכיבים את רשת הכוחות שפועלת על כולם. אדם שחושב טוב או רע על אחרים, מכניס מטען מסוים לרשת הכללית. מצב הרשת תלוי גם בתקופה שבה הוא חי, כי יש גם שינויים מערכתיים. כשנגמור לתקן את כל רצונותינו האגואיסטיים ונהיה מחוברים לכולם בקשרי אהבה, הרשת תהיה מלאה בכוחות טובים. המצב הזה נקרא גן עדן, או עולם שכולו טוב.

אם כן, גן עדן הוא מצב שבו כל אדם חושב רק טוב על האחרים, וכתוצאה מכך מרגיש שהוא נמצא בגן עדן. גיהינום הוא מצב הפוך: שאנחנו מרגישים עד כמה יש בינינו שנאה הדדית, ועד כמה שכל אחד ואחד סובל מזה.

האם אפשר להגן על עצמי מהשפעה של כוחות רעים ברשת? כן, על ידי זה שאני אקרין יחס יפה מצידי כלפי כולם. היחס הטוב שלי יעורר את הכוח הטוב לפעול ברשת, הכוח האחד, והוא ינטרל את המזיקים בשורשם. כמובן, כדאי ללמוד את מבנה המערכת יותר לעומק, אבל בגדול, כך היא בנויה. יוצא שאין ממי לפחד, אלא רק מהתרשלות בתיקון הרע שטבוע בי עצמי.

שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 502 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content