Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

האנטישמיות בארה"ב

כשיהודים בארה"ב מתחילים להסיר את המזוזות מבתיהם מרוב פחד, כדאי מאוד להבין מאיפה נובעת האנטישמיות ואיך אפשר לעשות לה סוף. בדרך נצטרך לפתור כמה שאלות: איך מנוהל העולם מאחורי הקלעים? מי מתפקד כבובה על חוטים? והכי חשוב, אם סטודנטים יהודים מותקפים מדי יום, אז איפה אנחנו טועים?

מבט ממעוף הציפור על אלפי שנות התפתחות מראה, שכיום האנושות הגיעה למצב שאין בידה שום דבר טוב. בכל מקום היחסים מידרדרים, אפילו התא המשפחתי מתפרק. הישגי המדע והטכנולוגיה נרתמים למאבקי שליטה ומייצרים כלי נשק משוכללים יותר, תעשיית התרופות מונעת על ידי תאוות בצע, בכל מקום שחיתות וסיאוב, ואין למי להאמין בעידן ההון-שלטון-עיתון. חשבון נפש. זה מה שדרוש לנו היום. מה הקשר לאנטישמיות?

כדי להבין זאת נחזור חזרה בזמן לאברהם אבינו. תכונתו של אברהם הייתה תכונת החסד. "גמילות חסדים לא היה נמצא כמו באברהם, והבאת שלום שבין אדם לחברו, שהרי היה אב המון גויים, מפני זה הוא מאחד ועושה שלום בין כל הנבראים" (המהר"ל מפראג, גבורות השם, פרק ו). הגישה המיוחדת שלימד אברהם גרמה לכך שהוטבע בנו ניצוץ מיוחד, כוח פוטנציאלי של אהבה ונתינה. מולו מתייצב תמיד כוח האגו, הכוח הבסיסי שמכוון אותנו כל הזמן לחשוב על עצמנו בלבד, גם כשזה על חשבון אחרים. בין שני הכוחות האלה, כוח האהבה והנתינה וכוח הקבלה האגואיסטי, אנו צריכים לבחור. מי ישלוט על מי? מה ינהל אותנו? כיצד נתייחס אל הזולת? גלי האנטישמיות הם בסך הכול תוצאה, מעין מראה שבאה לרמוז לנו שבחרנו לא נכון. שבינינו לבין עצמנו יש שנאה במקום אהבה.

גל האנטישמיות ששוטף את ארה"ב שונה מהאנטישמיות שבאירופה. האירופאים רגילים כבר לשנוא יהודים, ואילו בארה"ב מתעוררת צורה חדשה של אנטישמיות. היא לא תיגמר, כי היהודים שולטים שם הרבה יותר מאשר באירופה, אבל ההתנהגות שלהם רחוקה מאוד ממה שהיא אמורה להיות. תפקידם לקדם את כולם להרגיש מחוברים, אבל בינתיים הם שקועים עמוק במאבקי אגו. מעמדם בארה"ב מקנה להם יכולת מיוחדת לקדם את החיבור בעולם כולו, אבל לא זה הכיוון שלהם. מתוך כך, הם עלולים להיקלע למצב מסוכן מאוד, כמו זה שהיה בגרמניה הנאצית. כבר ראינו בהיסטוריה מספיק דוגמאות לכך שיהודים הביאו לפריחתה של מדינה, אך בהמשך החלו לשנוא אותם ולהתנכל להם.

יהודים הם מנוע ההתפתחות של העולם. הבעיה היא שכיום המנוע הזה מקדם את האנושות לכיוון הלא נכון. הוא מגביר את האגו שבבני האדם, מגביר את הפירוד בעולם. לכן האנושות מידרדרת לכיוון רע מאוד, בדרך למלחמת עולם נוספת. עלינו להוביל שינוי כיוון מהותי - להעביר את האנושות לצורת התפתחות חדשה, התפתחות פנימית, רגשית, התפתחות בחיבור הדדי בינינו. וכל עוד איננו מודעים לכך, או מזלזלים בדברים, האנטישמיות רק תלך ותגבר ככל שמצב העולם יחמיר.

אם יתהפך הכיוון, ויהודים יתמקדו בפיתוח קשרים חברתיים טובים בין כל בני האדם, האנושות תתקדם למצב שכולם יהיו כאגודה אחת, כמשפחה אחת. בקשר הטוב בין כולם תתגלה הצורה הבאה באבולוציה של המין האנושי, והמודעות שלנו תתפתח לרמה שלמה ונצחית. מה יקרה אז לאנטישמיות? היא תתחלף באהדה ובתמיכה. כולם יראו שסוף סוף החלק הזה של האנושות אכן פועל לתיקון העולם. שהוא מביא את כולם להצלחה הכי גדולה שיכולה להיות. גלי השנאה יהפכו לפרצי אהבה. לא יהיה כבר הבדל בין יהודים ללא-יהודים, כי כל בני האדם יהיו מחוברים, ממש כמו גוף אחד, לב אחד, איש אחד.

בידינו הבחירה. עלינו להתחיל להסתובב לכיוון של אהבת הזולת, לחשוב יחד איך נוכל לקדם את עצמנו ואת הסובבים אותנו לכיוון של חיבור ואהבה. לשם כך נצטרך לפתח תרבות שלמה חדשה, תקשורת, חינוך, אמנות, מדע, להשתמש בכל כלי אפשרי כדי לשכנע את עצמנו שכל הבריאה מכוונת רק לצורך התפתחות החיבור והאהבה, ובלעדיהם המין האנושי יכחיד את עצמו. וכשנפתח בינינו קשרים חדשים, כשהלבבות שלנו יהיו מקושרים, כשהמוחות שלנו יהיו מחוברים, תהיה בינינו תקשורת מסוג חדש. לא נזדקק לחוטים, כבלים וסיבים, כי יהיה בינינו קשר רגשי. כל אחד ירגיש את האחר כמו את עצמו, ואז נגלה מדוע כל האושר, כל הטוב וכל השמחה טמונים בתוך תוכה של הנוסחה: ואהבת לרעך כמוך.

מן המקורות

"העם הזה... נוצר ובא בשביל כל התבל, להכשרת עתידה" (הראי"ה קוק).

"יש בכל אחד ניצוצין של אהבת הזולת. אלא שניצוץ לא היה יכול להדליק את אור האהבה. לכן הסכימו שעל ידי התחברותם יחד - אז, מכל הניצוצין ביחד תיעשה שלהבת אחת גדולה" (הרב"ש - הרב ברוך שלום אשלג).

"בעת שהאנושות תגיע למטרתה, על ידי ביאתם לדרגה השלמה באהבת זולתו... יתגלה כל האושר המקווה לאנושות על שיא גובהו" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג).

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 831 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content