Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

הברית בין אלוהים לעם היהודי בראי השואה

איפה היה אלוהים בשואה? השאלה הקשה הזו זרקה אנשים לכל מיני קצוות מנוגדים. יש כאלה שהחליטו שאין כוח עליון והתרחקו מהדת, מנגד אחרים נעשו אדוקים עוד יותר כדי לא לאבד את העוגן היחיד שהיה להם. מה אומרת על הנושא הזה חכמת האמת, חכמת הקבלה?

ובכן, השואה, כמו גם צרות נוספות שפוקדות אותנו יותר מכל אומה אחרת, נובעות כולן מחוסר הבנה של החוקיות שלפיה מתרחשים דברים. אנחנו לא מבינים מיהו או מהו אלוהים, וכיצד הוא מתנהג איתנו. 

אלוהים הוא החוק הכללי שבטבע, או הכוח הכללי שפועל בבריאה. אנחנו נוטים לשייך אליו כל מיני רגשות, מחשבות וחשבונות כמו שיש לנו, בני האדם, אבל זוהי טעות גדולה. החוקרים שגילו את הכוח הזה, אברהם, משה ואחרים, מסבירים את החוקיות שלפיה מנוהלת תכנית ההתפתחות שהוא הגדיר.

בגדול, נבראנו עם טבע אגואיסטי, יצר רע, כדי שנוכל בעצמנו לפתח רצון לכך שיהיה בנו טבע אלטרואיסטי, יצר טוב. כאשר נגיע לכך מתוך בדיקה והכרה, מתוך בירור והחלטה, ייחשב הדבר לכך שאנחנו מסכימים עם התכנית של אלוהים. כלומר, מגמת החיים צריכה להיות התעלות מעל האגו והמחשבה הטבעית על עצמך בלבד, ליחסים הדדיים של "ואהבת לרעך כמוך".

אם תגדירו זאת כמטרה העליונה שלכם, אומר כביכול אלוהים, אז אני אתכם. אני כורת אתכם ברית שאעזור לכם בכל דבר שתזדקקו לו בדרך להשגת החיבור והאהבה. ואם לא תלכו בכיוון הזה, אז תקבלו תיקוני כיוון, שלכם יורגשו כענישה. תוכנת הניהול היא אותה תוכנה, אף פעם לא משתנה, ולכן מודגש: "חוק נתן ולא יעבור" (תהלים קמח, ו). 

חשוב גם לדעת שעם ישראל אחראי על מצב העולם. למה? כי אנחנו אלה שחייבים להוביל את המין האנושי למימוש התכנית הזו שמוגדרת בבריאה. מלכתחילה החיבור בין שונים הוא שהפך אותנו מאוסף זרים לעם מיוחד, ולכן אנחנו אלה שאמורים להיות משרד החינוך של האנושות כולה. 

הברית שלנו עם אלוהים אומרת שעלינו להיות החלוצים, להתחבר זה לזה מעל כל ההבדלים והניגודים, לתפקד כאיש אחד בלב אחד ממש, וגם להסביר לכולם מדוע החיבור הוא פסגת האבולוציה של כל באי עולם. בין אם אנחנו מודעים למשימה הזו ובין אם לאו, כך מוגדרת הפונקציונליות שלנו בתוכנה העליונה. נתקדם במימושה, יהיה לנו טוב. נפגר, יהיה נורא.

בתחילת המאה ה-20 ניסו מקובלים גדולים כמו הראי"ה קוק והרב יהודה אשלג ("בעל הסולם") לעורר את העם לעלות לארץ ישראל, כדי להקים כאן חברת מופת שתאיר את העולם באור האהבה. הם ראו את האסונות שבדרך וניסו בכל כוחם לעמוד בפרץ, אבל רוב העם לא שמע. ואז נחתה על ראשינו אותה מכה נוראה.

כיום העולם המקושר מתקרב למשבר אגו גדול מאוד. ברמה הגלובלית בפנינו איומים של מלחמת עולם גרעינית וחורבן אקולוגי, ברמה החברתית פילוג, שחיתות ושנאה, ברמה האישית ייאוש, דיכאון, חוסר יכולת לקיים מערכות יחסים וריקנות גדולה. ככל שהמצב יחריף, כך הלחצים על עם ישראל ילכו ויגברו. מי שמודע להלך הרוח באוניברסיטאות, בכלי התקשורת וברשתות החברתיות, מבין שמתרומם מולנו צונאמי של שנאה. 

מה יכול לעזור לנו? אם נעשה אפילו צעד אחד למימוש תכנית הבריאה, אם נרצה להתקרב זה לזה למרות כל חילוקי הדעות והשונות הגדולה, או אז נקבל לידינו כוח עליון שיחבר אותנו באהבה. אנחנו נרגיש התעלות לעולם אחר ממש, עולם עליון, נאור ונפלא, ונראה לכל האומות דרך חדשה. ואם נפספס חס ושלום את הקריאה, התיאורים המזעזעים של אחרית הימים יהפכו לתמונה חיה. הכול נמצא בידיים שלנו. לנו נתונה הבחירה.

מן המקורות

"בניין העולם, המתמוטט כעת לרגלי הסערות הנוראות של חרב מלאה דם, דורש הוא את בניין האומה הישראלית. בניין האומה והתגלות רוחה הוא עניין אחד, וכולו הוא מאוחד עם בניין העולם, המתפורר ומצפה לכוח מלא אחדות ועליונות, וכל זה נמצא בנשמת כנסת ישראל... ואי אפשר לרוח אדם, שהרגשת נשמתו פועמת בו, להיות שוקט בשעה גדולה זו, מבלי לקרוא לכל הכוחות באומה: עורו וקומו על תפקידכם" (הראי"ה קוק).

"האומה הישראלית נתקנה ונעשתה כמין מעבר, שעל ידיהם יזרמו ניצוצי ההזדככות לכל המין האנושי שבעולם כולו... שיוכלו להבין את הנועם ואת השלווה השרויים בגרעין של אהבת זולתו" (בעל הסולם).

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 547 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content