Left Sidebar Content

חינוך, הורות והוראה | טיפים להורים וילדים

הורות מעל האגו

העולם משתנה בקצב מסחרר, וכהורים חשוב שנדע לאיזו מציאות להכין את ילדינו, כך שיוכלו להצליח בחיים. קפיצה קדימה אל העתיד, עם מסקנות ליישום מיידי.

אנחנו חיים בעידן האגו הגדול, והוא גם זה שתוקע לנו את הכול. בכל מערכות היחסים, בכל השטחים, משחקי אגו משתקים תהליכים. אם נמשיך באותה גישה, בשנים הקרובות אנחנו עלולים להיתקל בבעיות גדולות מאוד, עד לרמה של מלחמת עולם גרעינית. כדי לשרוד את המאה ה-21, המין האנושי יהיה חייב ללמוד להתעלות מעל האגו, כלומר מעל נטייתו הטבעית של האדם לבנות את הצלחתו על חורבנם של אחרים. 

העתיד הטוב נמצא בחיבורים משלימים, בדאגה לטובת כולם כאחד, מתוך הבנה שבעולם שנעשה מקושר יותר ויותר אנחנו תלויים זה בזה. נרצה או לא, הכוחות האבולוציוניים יובילו אותנו לבסוף לחיבור כזה. ככל שנקדים לתפוס שזוהי מגמת ההתפתחות המחויבת, ונשקיע בחינוך כלל-חברתי שיבנה בנו תפיסת עולם מותאמת, כך נחסוך לעצמנו מכות. יותר מזה, אנחנו נקדם את עצמנו, את ילדינו ואת נכדינו, אל העולם הכי יפה שרק יכול להיות. מישהו מתנגד לכך שסביב ילדיו יהיו תמיד אנשים שירצו לעזור ולתמוך?

כהורים, יש לנו אחריות לא רק על היחס שאנחנו נותנים לאחרים, אלא גם על מה שאנחנו מקרינים לילדים. 

לכן השלב הראשון בהתקדמותנו כמחנכים הוא לפתח את עצמנו, לרכוש ידע וכלים, שיאפשרו לנו להתחבר נכון לזולת. לא מדובר בשינוי פסיכולוגי או מוסרי, אלא בבניית טבע חדש של השפעה טובה, אהבה ונתינה. לרמה כזו יכולה להביא אותנו השיטה הייחודית של חכמת הקבלה. היא מבוססת על לימוד טבע האדם וטבע העולם, ותרגול מעשי של יחסים חברתיים חדשים בקבוצה קטנה. המשתתפים לומדים את החוקיות שבהתפתחות הבריאה, ומגלים כיצד למשוך מעמקי הטבע כוח מחבר שבונה באדם רצון להיטיב לזולת. דרך הרצון הזה הם מתחילים להרגיש עולם עליון, מציאות נצחית ושלמה, שמתנהלת לפי חוקיות של השפעה ואהבה.

השלב השני הוא לשתף את הילדים במה שאנחנו חווים בקבוצת המבוגרים, בצורה שתתאים כמובן לגילם. אפשר גם לארגן להם חוגים וקבוצות התפתחות דומות של ילדים, שבהן הם יתרגלו יחסים מתוקנים. אם גם אנחנו וגם הם נעבוד על התעלות מעל האגו ופיתוח היכולת להתקשר נכון לאחרים, זה יעלה את מערכת היחסים שבינינו לדרגת התקשרות חדשה לחלוטין.

בגילאים צעירים יותר שבהם הילדים עוד לא מסוגלים לתפוס רעיונות כאלה, נתמקד בעיקר במתן דוגמאות טובות של יחס נכון לאגו. הדוגמאות שילדים רואים בבית מעצבות את תפיסת עולמם, ואנחנו חייבים לקחת זאת בחשבון.

כיום כבר מגיל קטן יש לילדים אגו מפותח ורצונות חזקים. ופה אנחנו צריכים להראות להם שהם לא מקבלים את כל מה שהם דורשים, אלא רק את מה שאנחנו חושבים שיהיה להם טוב. לאט לאט הם יבינו שזה בא מאהבה, מדאגה לשלומם. 

דגש נוסף נוגע לעניין ההתניות. לא כדאי שעל כל יחס טוב למישהו ניתן לילד מיד פרס ועל יחס רע עונש. כך מאלפים חיות, אבל לא מחנכים בני אדם. אפילו במקום שבאמת מגיע להם עונש, לא כדאי שהוא יבוא מיד כתגובה אימפולסיבית להתנהגות הרעה, אלא באופן מחושב וכעבור זמן. כך נלמד אותם שיעור חשוב לחיים: כל פעולה נרשמת במערכת הגדולה של המציאות ובטוח שתגרור תגובה, גם אם לא כאן במקום, אז מתישהו בעתיד. ואם נהיה יותר רגישים, ונתחיל לשים לב למה שקורה איתנו בחיים, נבין שכל דבר שלילי שבא אלינו הוא פועל יוצא מכך שבעבר גרמנו נזק כלשהו למישהו.

ודאי שגם לנו כהורים יש אגו שרוצה להגיב תמיד בצורה שנראית לו נכונה. עלינו להשתדל לסגור אותו בתוך איזו קופסה. 

אכן כן, הורות מעל האגו איננה גישה פשוטה, ולכן אנחנו זקוקים לקבוצה תומכת שכל הזמן תחזיר אותנו לקו הנכון. חשוב שנזכיר זה לזה שבעולם של מחר הצלחה תיתכן רק בחיבור נכון בין בני אדם, ולכן פיתוח יכולת ההתעלות מעל האגו היא המתנה הכי גדולה שנוכל להעניק לעצמנו ולילדינו. שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 933 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content