Left Sidebar Content

חינוך, הורות והוראה | טיפים להורים וילדים

הורים, ילדים וחכמת חיים

לפני שעולים על הכביש צריך לעבור תיאוריה, שיעורי נהיגה ומבחן מעשי, לפני שיוצאים לחו"ל יש בידוק בטחוני וביקורת דרכונים, אבל לפני שעושים ילדים אין שום הכנה שמלמדת מה זה אומר להיות הורים. לכאורה, אין דבר טבעי יותר מאשר להוליד ילדים ולגדל אותם, אבל בפועל החיים מראים שיש עם זה הרבה מאוד בעיות. מה צריך לדעת בימינו כדי לתפקד כהורים טובים? צעדים ראשונים בחכמת החיבור, בדרכנו אל חיים חדשים.

משפחה היא מיני חברה. אם נדע כיצד לבנות משפחה נכונה, נבטיח את הצלחתם של ילדינו גם מחוץ לבית, בבית הספר ולכל אורך החיים. בשונה מדורות קודמים שבהם ההצלחה בחיים הייתה אישית, אינדיבידואליסטית, כיום העולם משתנה. בעולם המקושר של מחר, התנאי העיקרי להצלחה תהיה היכולת להתקשר לאנשים. מי שידע להיות מקושר נכון, לעשות חיבורים טובים בין בני אדם, יצליח בגדול. האומנות החשובה מכול תהיה בניית קשר משפחתי בכל מקום, קשר שבו אנשים עוזרים זה לזה, משלימים זה את זה, נכללים זה בזה, ומתוך כך מצליחים יחד.

בהתאם לכך, חכמת החיבור מלמדת כיצד לפתח את היכולת הזו במשפחה. אחד הכלים העיקריים שהיא מציעה הוא סדנת חיבור משפחתית. זו צריכה להיות ישיבה קבועה שלנו, אחת לשבוע לפחות, והזמן הזה צריך להיחשב עבורנו מקודש. בשביל האווירה הטובה כדאי להכין כיבוד טעים, אבל לא שהוא יתפוס את כל תשומת הלב, כי העיקר זה חילופי הדברים בינינו, דיבור והקשבה.

כל אחד בתורו משתף את האחרים בחוויה מסוימת שעבר השבוע, ועליה הוא מבקש לשמוע את דעתם. זה יכול להיות מקרה שקרה לו, משהו שמטריד אותו וכן הלאה. בזמן שהוא מספר את הסיפור שלו, כולנו קשובים לדבריו, רוצים להרגיש אותו. אחר כך, כל אחד מבני המשפחה האחרים יביע את דעתו בנושא, וננסה לגבש איזו התייחסות משפחתית משותפת. אפילו אם לא נגיע לפתרון כלשהו, מטרתנו לגבש הרגשה משותפת ביחס למה שקורה לכל אחד מאתנו.

אם לדוגמה בתנו הקטנה מספרת על משהו שקרה לה, כולנו משתדלים להיכנס לרגש שלה, להשתתף בסיפור שלה, ומתוך כך לעזור לה להבין איך נכון להתייחס למה שעבר עליה, איך לאזן בין רגש ושכל, איך לראות דברים מזווית רחבה. לא נבוא אליה כמו מורים אל תלמידה, אלא יותר כמו חברים מנוסים שגדולים ממנה בשנה-שנתיים. לא נטיף לה מוסר, אלא נבוא מהלב. לעזור, לתמוך, לתת כתף ועצה טובה. ננסה "להתלבש" בה, להרגיש אותה, לרדת לרמה שלה, רק עם הבנת פתרון משלנו.

כשנעשה זאת פעם אחר פעם, היא תתחיל להבין ולהרגיש למה אנו חושבים ככה, מאיפה בא לנו דבר כזה, על מה אנו מתבססים. היא תלמד את החשיבה שלנו, את החשבון שלנו, איך אנו מאזנים רגש עם שכל ולהיפך. אנו כאילו לוקחים אותה, מחבקים אותה, ומעבירים אותה בעדינות דרך המחשבה והרגש שלנו. רוצים לתת לה קצת לראות את המצב דרך העיניים שלנו, ולהניח לה. לא ללחוץ, לא לחייב אותה לחשוב או להרגיש כמונו. מתוך כך היא תלמד בהדרגה להשתתף בעצמה במשהו שקורה לאדם אחר, מה שבדרך כלל קשה מאוד לילדים קטנים.

כבן משפחה ששיתף את כולם בחוויה שלו, אני נכלל מההסתכלות של הוריי על המקרה, מזווית המבט של אחיי או אחיותיי. אני רואה איך הם מקשיבים לי מכל הלב, מנסים להרגיש אותי, להבין מה בדיוק קרה, מביעים דאגה, שמחים לעזור. כשאני מספר להם מה עבר עליי, הם מתעניינים, שואלים שאלות, נותנים עצות, מנסים לעזור לי להתבטא, "להוציא" את הסיפור שלי. אנחנו דנים יחד על כל העניין, אומרים דברים בעד ונגד, מלבנים את הדבר מכל צדדיו. בהדרגה נוצר בינינו רגש משותף, שכל משותף, יחס משותף שבנינו כמשפחה לכל מקרה ומקרה שהביא כל אחד מאתנו לישיבה המשפחתית.

משיתופים כאלה נתחיל להרגיש שנוצר בינינו מין שטח משותף אשר אותו אנו מרגישים כ"המשפחה שלנו". משפחה זה לא סתם קשר ביולוגי או מגורים משותפים, אלא דווקא מה שבנינו עכשיו. אנו רוצים שההרגשה החמה והמשותפת הזו תלווה אותנו כל השבוע, עד למפגש הבא. וכך בכל פעם נחדש את הרגש המשפחתי, נחזק ונרחיב אותו, נקנה לו אופנים נוספים וצורות חדשות.

מעבר לדיונים המשפחתיים שתיארנו, כדאי מאוד גם לשיר ביחד. דאגו לכך שהמילים יהיו לפניכם. המטרה היא לפתח קשר, להשלים זה את זה, להקשיב לקולם של האחרים, לשים לב לקצב. השירה המשותפת תלמד אותנו להתחבר. מומלץ גם לשחק יחד במשחקים שבהם אנו נדרשים להשלים זה את זה. קוביות, פאזל, לגו וכיוצא בזה.

כבר מגיל צעיר חשוב להדגיש שבניית המשפחה תלויה בכל אחד ואחד מחבריה. כמו שאבא ואימא מביאים הביתה כסף, אוכל, בגדים וביטחון, גם הילדים צריכים לתת את חלקם. להשקיע בלימודים, להתנהג יפה, לסדר את החדר, לקחת חלק במטלות הבית, וכיוצא בזה. לא מפני שהם חייבים, אלא מפני שעל ידי השתתפות כזו אנחנו בונים בינינו את הקשר שנקרא "משפחה".

הרגשת המשפחה תקנה לנו עוגן בחיים, תחושת שייכות.הסביבה התומכת תאפשר לכל אחד מבני המשפחה לזהות ולממש את הפוטנציאל הייחודי שטבוע בו. ילד שיגדל במשפחה כזו יחוש רוגע ביטחון. מפעם לפעם תתרחב לו הדעת, שכוללת רגש ושכל גם יחד. הוא יהיה מפותח וחכם יותר מבני גילו האחרים, מסוגל לראות קדימה. העובדה ששוב ושוב הוא נכלל מזווית המבט של גדולים ממנו תקנה לו זווית מבט רחבה ועמוקה יותר, שנשענת על ניסיון חיים עשיר.

התרגילים המשפחתיים יפתחו בילד את היכולת להרגיש את הזולת. הוא יידע איך "להתלבש" באנשים אחרים, לקרוא אותם, להבין מה מניע אותם. הוא יזהה ביתר קלות אל מי כדאי להתקרב, וממי כדאי להתרחק. מעבר לכך, הטוב שיוקרן ממנו יגרום לכך שהוא יזמין על עצמו פחות צרות.התמיכה שיקבל כל הזמן מהמשפחה, תאפשר לאתר מהר בעיות שמתגלות, תעזור לו לצאת מהן ותחזק אותו. הוא ירגיש שיש לו גב, שיש לו לאן לחזור, מקום בטוח שבו מבינים אותו ומוכנים תמיד לקבל אותו באהבה.

לילד כזה יהיה קל יותר להצליח בלימודים. תתפתח בו היכולת להקשיב, להשתתף, לספוג את החומר, לתקשר בצורה נוחה עם המורים והתלמידים האחרים, לשים לב מי עונה מה, ואיך. הוא יהיה פתוח לקשר, פתוח ללמידה. התפיסה המדעית שלו תהיה קלה יותר, הוא יראה איך דבר מתקשר לדבר, מפני שהוא עצמו למד להיות מקושר ומחובר. הוא יהיה ממוקד יותר, פחות היפראקטיבי, בעל סבלנות, ולכן יצליח.

לסיכום, אנו חיים בזמן מיוחד, שבו העולם מתמלא קשרים. כולם קשורים לכולם, משפיעים על כולם ותלויים בכולם. במציאות כזו הנכס הגדול ביותר שנוכל להעניק לילדינו הוא היכולת להתקשר בטוב לאחרים. זו תמציתה של חכמת החיים במאה ה-21. כשהם יצאו מחיק המשפחה אל העולם הרחב, יהיה בידם כלי לבניית חיבור ויחסים טובים. בכל מקום שאליו יגיעו, הם ידעו איך ליצור "קשר משפחתי" עם אחרים, איך להשמיע את דעתם ואיך להישמע, איך להיכלל עם כולם. זה יביא אותם להצלחות גדולות מאוד, גם בחייהם החברתיים וגם במשפחה שהם יבנו לעצמם בעתיד.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 205,206 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content