Left Sidebar Content

אקטואליה | משבר כלכלי | מאמרים נוספים בנושא כלכלה

החוליה החסרה

"אנו עומדים בפני מצב חירום עולמי. זהו אתגר מוסרי ורוחני לאנושות כולה", אמר אל גור בעת זכייתו בפרס נובל לשלום על פעילותו ותרומתו למען איכות הסביבה. על אף שהמשבר האקולוגי מעט נעלם בתוך ים המלל שנשפך על הפוליטיקה והכלכלה, המומחים העוסקים בדבר מסכימים פה אחד כי אנו עומדים בפני איומים וסכנות רבות מצד הטבע בעתיד הקרוב. האם הגברת המודעות לאיכות הסביבה היא זו שתציל אותנו מהמשבר האקולוגי? לטבע בעצמו הפתרונים
מאת: מערכת "קבלה לעם"

כדי להבין מה גורם למשבר האקולוגי ולנסות להתגבר עליו, אומרת הקבלה, עלינו לעצור לרגע ולהתבונן בחוקיות שעל פיה הטבע עצמו מתנהל.

מבט מעמיק במערכת הטבע יגלה כי מתקיים בה איזון מתמיד בין כל חלקיה. כל הפרטים קשורים זה לזה ותלויים זה בזה, עד כדי כך שפגיעה בפרט אחד קטן מוציאה את כל המערכת מאיזון וגורמת לנזקים בלתי הפיכים. העיקרון שעומד בבסיסו של איזון זה הוא הדאגה לטובת הזולת, והוא בא לידי ביטוי בעיקר בממלכת החי; החל ביצורים פשוטים כמו חיידקים, דרך נמלים ודבורים וכלה בקופים ובפילים.

ד"ר ג'יין גודול, שהקדישה את חייה לחקר השימפנזים וחיה בחברתם, סיפרה כי לאחר שנים ארוכות של חיים בטבע, גילתה עד כמה הקופים מבינים את הטבע וחיים את חוק האהבה המניע אותו. "הרגשתי שאין בטבע כוח רע, אלא אהבה טהורה", היא סיכמה.

האדם, לעומת זאת, מקפיד להפר בעקביות את האיזון ההדדי שבטבע. הוא מנצל את הסובבים אותו, נהנה מסבלם של האחרים ובונה את עצמו על חורבנם. אמנם לא תמיד אנו עושים זאת במודע, אבל כידוע "אי ידיעת החוק אינה פותרת מהעונש". גם אם איננו מכירים בכך, אנו מהווים חלקים אינטגרליים ממערכת הטבע, ולכן כשאנו מתייחסים לסביבה בצורה אגואיסטית ונצלנית, אנו מוציאים את המערכת כולה מאיזון. הטבע מצדו עושה כל שניתן כדי להחזיר את המערכת לאיזון. נתבונן למשל על מה שקורה כאשר הלחץ הפנימי במעמקי האדמה הולך וגובר. כשהקליפה החיצונית של כדור הארץ כבר איננה מסוגלת לאזן אותו - הר הגעש מתפרץ. זוהי אחת מדרכיו של הטבע לפתור את חוסר האיזון.

עם זאת, חשוב לציין כי הדומם, הצומח והחי שומרים על האיזון בטבע מתוך דחף טבעי, אינסטינקטיבי. האדם, לעומתם, הוא היחיד שצריך להתאזן עם המערכת מתוך בחירה חופשית. ודווקא בכך, טמונה הייחודיות שלו. לו יבחר האדם, מבחירתו החופשית להצטרף במודע לאיזון שבטבע, הוא יוכל להתעלות לדרגת קיום חדשה ולהרגיש את השלמות שקיימת במערכת כולה.

אז מה עושים?

כדי לפתור את המשבר שאליו נקלענו, עלינו ללמוד כיצד מתפקדת מערכת הטבע וליישם את עקרונות אלה גם במערכות החברתיות. כלומר, עלינו ליישם את החוק הכללי של הטבע - את עקרון ההדדיות והדאגה לטובת הזולת. כשנתחיל לעשות כן, אומרת הקבלה, נמנע את האסון האקולוגי הבא, נתעלה לדרגת קיום חדשה ונצטרף לשלמות שקיימת בטבע.

קריאתו הכֵּנה של אל גור לעולם, להתעורר ולהתמודד עם האתגר הסביבתי, מקבלת אם כן משנה תוקף מצד המקובלים, אולם הם טוענים שעלינו למקד את מרב תשומת הלב בתיקון היחסים בינינו, בני האדם. בספריהם הם התוו לנו שלב אחר שלב את הדרך לשינוי אמיתי לטובה, שינוי שיתחיל ביחסים בינינו ויוביל למפנה במצב העולם. שינוי שבמאה העשרים ואחת, הופך לקיומי עבורנו.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content