Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

החיים ברשת

מה קובע את הגורל שלנו? האם אפשר לשנות אותו? מה הורס ומה בונה לאנשים את החיים? על הרשת הנסתרת שבטבע, בה מוגדרת החוקיות שמייצרת את מה שנראה לנו כמקרים.

הרבה לפני שקמו גוגל, פייסבוק, טוויטר ושאר רשתות חברתיות, טרם שהומצא בכלל האינטרנט, היינו בכל זאת קשורים זה לזה ברשת. הרשת של הטבע. רוצים או לא, אנחנו חלק מהטבע. אמנם נראה לנו שבני האדם הם יצורים חופשיים, אבל גם אותנו הטבע מנהל. העובדה שאיננו מרגישים זאת, לא משנה את עצם המציאות. דומה הדבר לתינוק שאינו מרגיש שהוריו מנהלים אותו.

ככל שנצליח להזדהות עם רשת הטבע הגדולה, עם "אימא טבע" שכוללת דומם, צומח, חי ואדם, ככל שנכיר את החוקים שלפיהם פועלת הרשת, כך נבטיח את עתידנו ונשפר את גורלנו. ודאי שבשיא התפתחותנו אנו נפעל בהתאמה מלאה לחוקי הטבע מתוך מודעות והכרה, כל השאלה היא מה עוד נצטרך לעבור בדרך.

בפיזיקה, בכימיה, בביולוגיה ובשאר מדעי הטבע, אנו מנסים לגלות את החוקים שפועלים בהתקשרויות בין פרטים, אך מה לגבי התקשרויות בין אנשים? כאן אנחנו פחות נלהבים לגילויים חדשים, כי הם עלולים לחייב אותנו בשינויים. 

עם זאת, חכמת הקבלה מלמדת שמצד הטבע אנחנו קשורים ברצון ובמחשבה, בלב ובמוח. כל הרגשות שלנו קשורים ללב אחד, כל המחשבות שלנו למוח אחד. אמנם כל אדם מרגיש כקיים בפני עצמו, אך למעשה כולנו מופעלים על ידי פקודות רגשיות ומחשבתיות שמגיעות מלב וממוח כלל-אנושיים, שמצויים ברשת הטבע. 

ההבדל בין רשת הקשר שיש בינינו מצד הטבע, לבין רשת הקשר שיצרנו בעצמנו באינטרנט, בכלכלה, בתרבות ובכל יתר תחומי חיינו, הוא בטיב הקשר. בקשרים שאנו בונים בינינו יש לא מעט שקרים, סכסוכים, בעיות, אי הבנות, כל פרט מזלזל באחרים ורוצה לנצלם לטובתו, וכיוצא בזה. רשת הטבע, לעומת זאת, היא רשת קשר אידיאלית. גודל הפער שבין שתי הרשתות הללו, הוא שמשפיע על הגורל שלנו וקובע אותו.

כדי לצמצם את הפער בין הרשתות ולקחת שליטה על מאורעות חיינו, צריך להבין מהי הרשת האידיאלית. זו רשת שבה אנו קשורים יחד בצורה מושלמת, כלומר בהשלמה הדדית אידיאלית. אם היינו רואים את הרשת, היינו מגלים שכל אחד בה מקבל את המקום הכי טוב עבורו, לפי שורש נשמתו. המקום שבו מסופקים לו כל הכוחות הטבעיים שלהם הוא זקוק, כדי להיכלל עם האחרים באופן מושלם. ברשת הזו, שנקראת גם הרשת הרוחנית, כלולים כל הנבראים, אלה שחיו ואלה שעוד יחיו, והחיבור בין כולם יוצר מעין כדור בוער של התקשרות יפה, התקשרות של אהבה.

מתוך הרשת הבלתי מורגשת הזו, מתעוררים בלבו ובמוחו של כל אדם ואדם רצונות ומחשבות. אם הוא לא מבצע "תיקון", פעולה פנימית שמיד נגדיר את מהותה, אז הרצון או המחשבה חוזרים לרשת כפי שהתעוררו באדם. אבל ביכולתו של האדם גם לתקן אותם, כלומר ליצור מהם משהו טוב ממש. לשם כך עליו להעביר את המחשבה או הרצון דרך מכשיר מתקן שיקנה להם יחס טוב למערכת, ורק אחר כך להחזירם לתוכה.

המכשיר הפנימי שמתקן מחשבות ורצונות נקרא "נשמה". דרך הנשמה האדם מתקשר לרשת בצורה מתוקנת. הוא מקבל מהרשת יותר ויותר נתונים, הם נקלטים בלב ובמוח שלו, וככל שהוא מסוגל לעבד אותם, להקנות להם צורה טובה יותר, כך הוא מבין יותר את הרשת וכיצד היא פועלת. בתהליך הזה הנשמה שלו מתרחבת, עד שבה הוא יכול לתפוס את כל הרשת שנקראת גם "הנשמה הכללית", מתוך התקשרות נכונה אליה.

במבט כולל על האבולוציה אפשר לומר כך: כל הפרטים בטבע מקושרים ברשת אחת גדולה, וכל ההתקשרויות ביניהם מנוהלות על ידי חוקי הטבע בצורה רשתית מושלמת. מתוך עולם החי יצא אט אט האדם, שבו התפתח אגואיזם צר, הדחף לנצל את כל המערכת, לכופף אותה לטובתו, כביכול. כתוצאה מכך, האדם הפסיק לפעול לפי חוקי המערכת הגלובלית והאינטגרלית, והרס את כל הקשרים ההדדיים שבכלל הטבע. לכן, הדבר היחיד בטבע שדורש תיקון הוא היחס הנצלני של האדם למציאות. כאשר האדם לומד עד כמה טבעו הוא רע ומתקן אותו, הוא מתעלה במודעות שלו מעל הטבע.

מאיפה יכול האדם לקחת כוח טוב? מאותה רשת הטבע. באותן הדרכים שהוא מקבל השפעות רעות שמתבטאות במחשבות וברצונות אגואיסטיים, הוא יכול להזמין מהרשת השפעות טובות. ואז, כוח הרע וכוח הטוב יתחברו בו, ויתנו לו תפיסה שלמה של רשת הטבע שמנהלת אותו. איך הדבר ישפיע על חיי האדם? הוא יראה "מסוף העולם ועד סופו", כמו שנאמר במקורות, ידע הכול, ינהל הכול, באופן שיועיל לכל אחד ולכולם גם יחד. מה יספק לאדם יכולות כאלה? ההתעלות שלו לדרגת האלוהות, לדרגת הכוח הכללי שמנהל את רשת הטבע, למעלה מזמן, תנועה ומקום, למעלה מהכול. זוהי פסגת ההתפתחות שאליה יכול וצריך כל אדם להעפיל, ובדרך אליה הוא יקבל את כל ההשלמה שיזדקק לה, מאותה הרשת.

מן המקורות

"כל יחיד ויחיד שבחברה, הוא כמו גלגל אחד, המלוכד בגלגלים מספר, המותנים במכונה אחת, - שהגלגל היחיד אין לו חרות של תנועה בערך יחידתו לפי עצמו, אלא נמשך עם תנועת כלל הגלגלים, בכוון ידוע, להכשיר את המכונה לתפקידה הכללי... כמובן שהדברים אמורים אם כל היחידים ממלאים את תפקידם לציבור בשלמות. ומקבלים לא יותר מהמגיע להם, ולא לוקחים מחלק חברם. אבל אם חלק מהציבור אינם מתנהגים כאמור, הרי הפועל יוצא מזה, שלא זו בלבד שמזיקים לציבור אלא שגם ניזוקים. אין להאריך יותר בדבר שידוע ומפורסם, והאמור עד כה אינו אלא להראות את נקודת התורפה, כלומר, המקום התובע את תיקונו. והוא שכל יחיד יבין שטובתו וטובת הציבור אחד הוא ובזה יבוא העולם על תיקונו המלא".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "השלום בעולם"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1105 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content