Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

היווצרות החיים

למה החיים נוצרים מאבא ואימא? מדוע העובר מתפתח בגוף האישה דווקא? האם במקרה לזוג מסוים נולד דווקא הילד הזה? כיום, כשחכמת הקבלה נעשתה זמינה, אפשר כבר לקבל תשובות עמוקות יותר מאשר "זה פשוט ככה".

ביסוד הבריאה, לפני שנוצר העולם שלנו ובו דומם, צומח חי ומדבר, בהתחלה של ההתחלה מצויים שני כוחות. הם נקראים בשם "אור וכלי", או רצון לתת ורצון לקבל. התהליכים הרוחניים שקורים ביניהם מעצבים את התפתחות המציאות כולה, ובכלל זה גם את תהליכי היווצרות העובר בעולמנו הגשמי. הרצון לתת הוא הראשון, ולכן הוא נחשב ל"בורא". מתוך שאיפתו לתת, בורא הוא את הרצון לקבל אשר נחשב ל"נברא", ומשפיע עליו. השפעתו בונה בתוך הרצון לקבל כל מיני צורות, תכונות חדשות, וזה מה שנחשב ברמה הרוחנית להולדת חיים חדשים.

כוח הבורא, הרצון לתת, מיוצג בעולמנו על ידי הגבר. כוח הנברא, הרצון לקבל, על ידי האישה. לכן היווצרות החיים החדשים מתרחשת בתוך גוף האישה. בה קורים כל השינויים, היא מפתחת את העובר ומולידה אותו, היא מניקה. אמנם הגבר נותן את תחילת החיים, אבל כל היתר מתפתח על ידי האישה, המהווה את מרכז החיים. אגב, העובדה שבעולמנו הגבר מייצג רצון לתת והאישה רצון לקבל אינה אומרת שכך מתפקדים בחיים גברים ונשים, אלו רק סמלים לשורשים עליונים. בפועל, כל אדם כלול מכוח גברי וכוח נשי בפוטנציה.

מעבר לאב ולאם יש גורם נוסף השותף בתהליך יצירת הוולד, מרכיב רוחני פנימי שנקרא שורש נשמה. שורש הנשמה בא מכוח עליון יותר, אשר מנהל את האב והאם גם יחד. לאמתו של דבר, הוא הראשון שפועל כאן, כלומר הוא הקובע שיהיה זיווג בין שניים אלה וייווצרו חיים חדשים. הוא שקובע איזו התמזגות מיוחדת בין נתוני אב לנתוני אם תהיה באותו עובר, באיזו צורה, סדר ועוצמה. הכול נקבע על ידי שורש הנשמה של הוולד העתידי.

מדוע שורש הנשמה אשר בא מהכוח העליון מזמן את הזיווג הזה? לצורך התרבות החיים, עד שיגיעו אל תכליתם הנקובה מראש: שהכוח העליון יתגלה לכולם. כלומר, שבני האדם יגיעו לרמת התפתחות כזו שבה ירצו לגלות אותו, להבין מאיפה באים החיים, מה מהותם ותכליתם. שידרשו לגלות לשם מה הם חיים, ובכך יחייבו את הכוח העליון להתגלות. הוא שיצר את החיים, סיבב אותם ומביא אותם לדרגתם המושלמת.

מדובר בכוח אהבה ונתינה, הוא נמצא בכל המציאות, הוא המציאות עצמה. קוראים לו "בורא", מפני שהוא בורא את הכול ומקיים הכול, ומפני שהאנשים שגילו אותו קראו לו בורא, מלשון "בוא וראה".

"בוא" פירושו שאני יכול להתקרב אליו, דרך "השתוות הצורה", דרך השוואת התכונות שלי לתכונות שלו. אני עושה כל מיני פעולות פנימיות כדי להתקרב אליו, להרגיש אותו יותר ויותר. "וראה" פירושו - ואז אני מכיר אותו. "ראייה", בחכמת הקבלה, היא דרגת ההשגה הגבוהה ביותר.

בקרוב אצלנו!

מן המקורות

"כל התכלית הנרצה להבורא מכל הבריאה אשר ברא, היא להנות לנבראיו, בכדי שיכירו אמיתיותו וגדולתו, ויקבלו ממנו כל הטוב והנועם שהכין בעדם".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, "הקדמה לספר הזוהר", לט

"כל סדרי הבריאה, בכל פנותיה ומבואיה ומוצאיה ערוכה ומסודרת בכל מראש, רק על פי התכלית הזו שיתפתח מתוכה המין האנושי, שיעלה במעלותיו, עד שיהיה מוכשר להרגשת הבורא כמו הרגשת רעהו. והנה המעלות האלו המה כמו שלבים של סולם, ערוכים ומסודרים דרגה אחר דרגה, עד שנשלם, ומשיג את תכליתו".

בעל הסולם, מאמר "תורת הקבלה ומהותה"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 952 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content