Left Sidebar Content

חינוך, הורות והוראה | טיפים להורים וילדים

הילד למד לשקר? הנה מספר עצות מעשיות

הילד גדל, והנה יום אחד, אתם שואלים אותו שאלה והוא עונה לכם תשובה שלא ציפיתם לה
מאת: מרגלית ונטורה

הילד גדל, והנה יום אחד, אתם שואלים אותו שאלה והוא עונה לכם תשובה שלא ציפיתם לה. זה היום שאתם מגלים שהמתוק שלכם עם תלתלי הזהב ועיני המלאך - למד לשקר. מדוע התופעה הזו בכלל מתרחשת? מה הבדל בין שקר לדמיון? האם זה מולד או נרכש, ובכלל - איך אפשר למנוע מתופעה זו לחזור שוב ושוב? הנהמספר נקודות המטילות אור על הנושא, יחד עם טיפים והסברים להתמודדות.

העצות וההסברים מובאים מתוך עולמה של חכמת הקבלה שעוסקת בקשר בין בני האדם ומלמדת אותנו כיצד להתעלות מעל תופעות המובילות להרגשת הפירוד שיוצר האגו שבינינו - אל הרגשת האחדות והחיבור ההדדי.

זה שקר או דמיון?

אצל ילדים יש להבדיל שקר ודמיון. דמיון הוא למעשה רצון הילד למצב שהוא היה מאוד רוצה שיהיה, והוא לא נמצא בו. זה נובע מתוך זה שהם לא כל כך מבינים שיש רצוי ויש מצוי, ולכן הרבה פעמים, כל אותם מצבים או מעשיות עליהם הילד מספר, אלו לא שקרים, אלא פשוט עולמו.

לדוגמה ילדים חושבים שבובות בעגלה או מכוניות קטנות, הם דבר האמיתי. בשבילם, התינוקות והמכוניות הגדולות שהם רואים ברחוב - זה השקר. ולכן להחליף בין אמת לשקר ושקר לאמת, עבורם זה דבר טבעי לחלוטין. אנו, כהורים ומורים, תפקידנו לעזור להם לבנות את העולם המתאים להם, כך שלאט לאט העולם הזה יתפתח מתוך כל השקרים האלו - בובה מסמרטוטים ואוטו צעצוע - עד שהם גדלים ומחליפים את המשחקים לדברים אמיתיים.

אז מה עושים?

Mother and dautherראשית, צריך להבין שזהו חלק מהתפתחות טבעית שצריכה להיות. כך זה מסודר לפי הטבע, ואנחנו צריכים לאהוב אותם למרות כל הדמיונות שלהם, עד שיתבגרו. למעשה, עבור הילדים, כל מה שסביבם זה עולם שחייב להיות מותאם להם. לכן בשבילם זה לא שקר, זה דמיון, וזה ככה נראה להם, עד כדי כך שהם חשים את זה וחיים את זה. כך שהם לא מבדילים כלל בין השניים.


שקרים אמיתיים

בשלב מסוים מסתיימת לילד תקופת הדמיון והוא נכנס אל העולם האמיתי כמו כולנו. זה השלב שבו מתחילים אצלו שקרים מסוג אחר. אם הילד תופס ונמצא בעולם הריאלי כמו כולם, והוא רוצה לסלף משהו מתוך ההרגשה שלו ומתוך ההבנה שלו - זה נקרא שהוא משקר.

נטייה טובה

ראשית צריך להבין כי ישנם אנשים שהם שקרנים יותר מטבעם, ויש כאלה שפחות. בנוסף, צריך להבין שבמקביל אנו משתדלים ללמד את הילדים שלנו ש"אין דבר העומד בפני הרצון" ושעל ידי רצון חזק אנחנו יכולים "לקרב" לעצמנו כל מה שרק נרצה. כך יוצא שאנו בעצם מאפשרים "מקום" לשֶקר או לדמיון כזה. מפני שכשהילד משקר, הוא בעצם מביע רצון לשנות את המציאות בה הוא מצוי. כך שכדאי להבין, שביסודו של השקר - נמצא בעצם דבר טוב. ביסודו נמצאת הנטייה של כולנו לשנות דבר - לדבר לטוב, ולכן מראש אי אפשר להגיד שזאת נטייה פסולה.

"לשקר אין רגליים"

הסבירו לילד את ההבדל בין שקרים שמגיעים מתוך רצון טוב ודמיון, לבין שקרים אחרים שמהם אנחנו צריכים להתרחק מפני שהם לרעת הזולת או לרעתו. בנוסף, השתדלו להראות לו בדיוק את המצב בו הוא נמצא - מביע השתוקקות למצב טוב. יחד עם זאת, הבהירו לו כי "לשקר אין רגליים" - שלמרות שזהו רצונו של האדם שבונה אותו ואת העולם, באמצעות שקרים בעצם לא ניתן לשנות מאומה.

תנו דוגמאות

לאחר שהילד מצליח לראות את המצב בו הוא נמצא (שקר או דמיון), הסבירו לו כי הוא יכול לבדוק את עצמו - בעצמו, במה הוא בדיוק נמצא, כדי שלא יתבלבל בינהם. בנוסף, תנו לו דוגמה לשקר רע והסבירו לו כי במצב כזה בו מתגלים שקרים רעים, הם מתגלים לכולם. רצוי אף שהילד יחשוש ממצב כזה - כדי שלא יחזור אליו.

תופעה טבעית

לבסוף, הסבירו לילד באופן כזה בו הוא ירגיש שמדובר בתופעה שאינה תלויה בו. שזוהי תופעה שמתרחשת בעולם כולו ולילדים בגילו בפרט. הסבירו לו כי הרבה מבני גילו מוצאים את עצמם בתוך התופעה הזאת בשלב מסוים בחייהם, וכולם מקבלים תגובה לא נעימה בחזרה מהחברה הסובבת אותם. צריך להסביר את זה כאיזשהו תופעה עולמית השייכת לגילו, ושהיא טבעית לחלוטין, ולכן אנחנו, בתור הורים שאוהבים אותו, מבקשים להזהיר אותו, כי המון ילדים בגילו נתקעו במצב הזה - וסבלו. לבסוף הביעו גילוי נאות ש-כן, אפילו אבא ואמא חוו את זה כשהיו ילדים ולמדו כיצד להתגבר על זה. כשהילד יראה בכך כמשהו טבעי לגמרי, הוא יתייחס לכך בטבעיות ובעצמו הוא יאפשר למצב לחלוף. בהצלחה!

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content