Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

הימנעות מסבל וכאב

סבל פיזי, סבל רגשי, סבל מתמשך, סבל רגעי, סבל מיותר, סבל בלתי נמנע. הרבה צורות יש לסבל. מה מקורה של תחושת הסבל? מדוע הוא חלק בלתי נפרד מהחיים? איך נכון להתייחס לסבל באופן שיהיה מועיל? מבט מעמיק על שורשם של הדברים, בעזרת חכמת הקבלה.

החיים הם תנועה בין תענוג לסבל. אלה שני צדדים של אותה מטבע. מלכתחילה אנו בנויים בצורה כזו שאיננו מסוגלים לחוש דבר מה אלא רק מתוך היפוכו. יום ולילה, טוב ורע, הנאה וייסורים. אילו היה רק אחד מאלה, לא היינו בכלל מרגישים. 

הנטייה להימנע מסבל היא טבעית, אך האם אפשר בכלל לממש אותה? החיים מוכיחים שלא, ולכן אנחנו מתרכזים בהתנתקות מהרגשת הסבל. 

במבט כולל, חיי האדם מתמצים בשאיפה לסבול כמה שפחות, ואם אפשר עוד קצת ליהנות. לכאורה, לו היה אפשר לחבר ישירות לתוך המוח איזו אלקטרודה שתגרום לתחושת נירוונה עד סוף החיים, מה היה רע? כי אם החיים הם רק בריחה מסבל, אז אולי חבל שבכלל נולדנו.

לשם מה אנחנו חיים? האם החיים שלנו לא עוברים סתם, כמו בורחים לנו בין האצבעות? כאשר שאלות כאלה מעוררות באדם תחושה של סבל פנימי, הן מזמינות אותו לממש את מלוא הפוטנציאל שטמון בו.

בהשוואה לדורות קודמים שבהם סבל האדם מדברים גשמיים יותר, כיום הסבל נעשה איכותי יותר. הקנאה גדולה יותר, התאווה, הכבוד. האגו כל הזמן מתפתח ומייצר לנו שדה רחב של בעיות שמהן אנו סובלים. ניקח לדוגמה את חיי הדור הצעיר. ביחס לילדים לפני מאה שנה שחיו חיים פשוטים ורגועים באיזה כפר, כיום כבר מגיל צעיר מאוד ילדינו סובלים. איזו תחרות הורסת יש להם בבתי הספר, איזה מתחים בלתי פוסקים.

לעתים הסבל אינו מורגש כמשהו רע. כשיש לאדם מטרה חשובה, הוא מוכן להשקיע מאמצים עבורה, לסבול כאבים. במקרה כזה הכאב והסבל אינם מוגדרים כשליליים, אלא כהשקעה כדאית. החשיבות של אותה מטרה מכסה את הסבל. 

תהליכים טבעיים שכרוכים בסבל, כמו למשל לידה, כדאי לעשות מאמץ ולעבור אותם בצורתם הטבעית. לעומת זאת, בתהליכים לא טבעיים כמו עקירה של שן או ניתוחים אחרים, הסבל לא מוסיף דבר וכדאי להיעזר בהרדמה ומשככי כאבים. 

מבחינה התפתחותית, הסבל מקדם אותנו בחיים. בדיוק כמו שתחושה של כאב גופני באה לאותת על ליקוי כלשהו, על סכנה לגוף, כך גם ברמה הרגשית לא מומלץ להתעלם מסבל פנימי. 

כשחסר לנו משהו, ואנחנו סובלים, רק אז אנחנו מתפתחים. הסבל מושך אותנו קדימה. לכן אסור לטשטש את תחושת הסבל אלא לכבד אותה וללמוד לעבוד עמה נכון. לחקור מאיפה היא נובעת, לאן היא באה לקדם אותנו בחיים. 

ויותר מזה: אם בכל פעם שמתעוררת בי תחושה של סבל וחוסר פנימי, אפילו קטנה, אני אחפש לדעת מאיפה הדבר נובע, מהו מקור הסבל ולאן הוא בא לכוון אותי בחיים - אז אני אתפתח נכון. כך מסודרים החיים מצד הטבע, כל פעם הסבל נעשה גבוה ומיוחד יותר, כדי להביא אותנו למטרה הנעלה של הקיום.

מן המקורות

"כל התענוגים הנמצאים בעולם הגשמי, הם רק בחינת אור דק בערך הטוב והעונג הנמצא ברוחניות".

הרב"ש - הרב ברוך שלום אשלג, מאמר "עניין שמחה"

"יתאמץ בכל כוחו, לבוא במדרגה תמידית כזו, שיהיה הולך ומקבל תמיד שפע וכל נועם בתענוג תמידי... נועם על נועם".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, אגרת נ"ה

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1112 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content