Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

הישראלים שיצילו את העולם

בכל מקום בעולם יהודים הסתדרו לא רע, רק בארץ בלאגן. משנה לשנה עוד ועוד אנשים מרגישים לחץ ותסכול, ושוקלים לעבור למדינות עם יותר איכות חיים. מה פספסנו, ומה ביכולתנו לעשות כדי להשאיר אותם כאן?

הבעיה שלנו מתחילה בפורמט, בהגדרה הבסיסית של המדינה. ניסינו להעתיק לכאן צורות חיים שעובדות במדינות אחרות, אבל זה לא נדבק. לא מצליח. כתוצאה מכך נוצרה סביבה ישראלית די גסה, ואנשים לא מרגישים שהיא מחוברת להם לנשמה. לא מוצאים פה ערכים שעימם הם מזדהים, ומרגישים שכל הזמן עליהם להיות במאבקים. בהתגוננות מפני נזקים אפשריים, בחיפוש איפה מסדרים אותם האחרים. כמובן, גם השחיתות וחוסר האמון במוסדות המדינה לא מוסיפים.

איזו צורת חיים היינו צריכים לייסד כאן? את הצורה המקורית שהפכה אותנו לעם. זו שפיתח אברהם. היא אבדה לנו מאז החורבן, כשהשתלטה עלינו שנאת חינם. 

מדובר בצורת חיים שמתאימה לאחדות הטבע. ביסודה נמצא הגילוי שכל הטבע הוא מערכת אחת, אינטגרלית, מחוברת בכל פרטיה, וחוק ההתפתחות שבה מוביל את המין האנושי לקבל צורה דומה. בשונה מהדומם, הצומח והחי שמקושרים זה לזה בהדדיות על ידי כוח הטבע, האדם צריך לפתח יחס כזה לאחרים מתוך הכרה ובחירה. מתוך מטרה להידמות לכוח האחד שבטבע. כוח שתכונתו השפעה טובה, אהבה ונתינה טהורה. את כל זאת גילה אברהם, ויצא ללמד את כל מי שהיה בסביבה. מכל עמי האזור התקבצו אליו אלפי תלמידים, כפי שכותב הרמב"ם בספר המדע, ומהם התהווה בהמשך עם ישראל. עם שלא היה לו מכנה משותף גשמי, כמו יתר העמים, אלא אידיאל רוחני בלבד.

צורת החיים הישראלית היא אחדות מעל כל ההבדלים, חיבור מעל כל הפערים, אהבה מעל שנאה, התקרבות מעל דחייה. מכאן באו החוקים: אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך, ואהבת לרעך כמוך, כל ישראל חברים. הם מנוגדים ודאי לטבעו האגואיסטי של האדם, ולכן אברהם ומורי הדרך שבאו אחריו לימדו שיטה שלמה להתעלות לטבע חדש של חיבור ואהבה. 

בהדרגה, האנשים בנו ערבות הדדית מתגברת, עד לרמה שבה הרגישו "כאיש אחד בלב אחד". בתוך האחדות הזו הם גילו את הכוח האחד שבטבע, והמקום שהתאים להם על פני כדור הארץ היה ארץ ישראל.

בהמשך הדרך האגו התעצם בכל אחד, הפריד בין אדם לאדם. האחדות התפרקה, והכוח האחד נעלם מתפיסתם. בהתאמה, גם הארץ הקיאה אותם.

אם היום נלמד את אותה שיטה לחיבור שמפורטת בחכמת הקבלה, ונדע לבנות חברה שבה כל אחד ירגיש שסביבו אהבה ותמיכה - אנשים לא יחשבו אפילו לעזוב אותה. ויותר מזה: אלה שגרים בחו"ל, ירגישו פתאום משיכה. הם לא יוכלו להישאר על מקומם, כוח האיחוד כמו ימגנט אותם. הם ירגישו שכאן נמצאים אנשים ששואפים להיות כמו אחד, ועל ידי החיבור ביניהם נותנים מקום לגילוי כוח הטבע העליון. שפע, חום, ביטחון, הצלחה, שגשוג, הכול ילך פה יופי, ואומות העולם ירגישו שכאן מתפתחת שיטת חיים חדשה שנותנת תקווה לכל העמים.

וזה לא רחוק בכלל, אלא הדברים ממש קרובים. בעולם המקושר של היום, עם תלות הדדית לוחצת ואגו מתפרץ שלא נותן לאף אחד לראות ממטר, אנחנו על מסלול של התרסקות. הדבר היחיד שיציל את האנושות מחורבן, הוא מהפכה חינוכית-תרבותית שתביא לחיבור משלים בין אדם לאדם.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 450 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content