Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

הכוח הטמון באותיות

אומרים שבאותיות הא-ב יש כוח גדול מאוד. אומרים שיש אנשים שיודעים לכתוב מהן קמעות. אומרים שיש בעניין הרבה סגולות. מה מזה נכון? שאלה.

כדי להבין משהו בכל הערפול שיש סביב כוח האותיות, יש להכיר תחילה את מבנה המציאות על פי חכמת הקבלה.

עולמנו מנוהל על ידי מערכת הפעלה, שנקראת עולם עליון או עולם רוחני. בעולם הרוחני אין חומר, אין גופים, אין צורות כמו שאנחנו מכירים פה. הוא עולם של כוחות, של תכונות. בגדול, פועלים בו שני כוחות - קבלה והשפעה. כוח הקבלה רוצה למשוך לעצמו פנימה, כוח ההשפעה רוצה להשפיע מתוכו החוצה. 

העולם שלנו עשוי מחומר יסודי שמוגדר כרצון ליהנות. הדומם, הצומח, החי והאדם, כולם רוצים ליהנות. באופן הכרתי או תת-הכרתי, להתקיים בטוב. בתוך חומר הרצון ליהנות פועלים אותם שני כוחות, קבלה והשפעה. הם מעצבים בו כל מיני תכונות ורגשות, וכך מקבל החומר בכל פעם צורות חדשות. 

השילובים השונים שבין שני הכוחות מתוארים בסימנים שנקראים אותיות. כל אות היא כמו גרף שמתאר פעולות מסוימות. יש 22 אותיות ועוד חמש סופיות, בסך הכול 27 סימנים סטנדרטיים לתיאור הצורות שמוטבעות בחומר הרצון ליהנות וגורמות לו להשתנות.

תהליך ההטבעה הזה קורה כל הזמן, גם ברגע זה. איך זה עובד? זוכרים את מכונות הכתיבה של פעם? כל תקתוק היה מטביע את צורת האות המסוימת בדיו על הדף. באופן דומה, מערכת ההפעלה העליונה מתקתקת על הרצון ליהנות שבכל נברא ונברא אותיות שמצטרפות למילים, מטביעה בו כל מיני התרשמויות שמפתחות אותו בכיוון מסוים.

את האופן שבו מערכת ההפעלה מנהלת את עולמנו אפשר לדמות לקוד של תוכנה. מה שכתוב בקוד יוצא אחר כך לפעולה, קובע כל מה שיהיה. עם זאת, בשונה מהדומם, הצומח והחי שמופעלים במאה אחוז, עבורנו בני האדם הושארו מקומות ריקים בשורות הקוד, שבהם נוכל להכניס תגובה מצדנו. זה תלוי בכך שנתפתח מבחינה רוחנית, כלומר נפתח יכולת לזהות מה כתוב בקוד, לגלות את המקומות הריקים ולמלא אותם על ידי "כתיבת אותיות" בעצמנו. השילוב בין האותיות שנכתבו על ידי מערכת ההפעלה לבין האותיות שאנחנו נוסיף, יביא להתפתחות הכי יפה שרק יכולה להיות.

חכמת הקבלה מלמדת את השיטה לעשות זאת. האדם לומד איך להשיג את שני הכוחות שקיימים בעולם העליון, השפעה וקבלה, כיצד לשלב ביניהם נכון בתוכו כדי למלא את הקטע שחסר בטקסט של הקוד. זהו הסוד הגדול של כוח האותיות, ועל כך נאמר: "כָּתְבֵם עַל לוּחַ לִבֶּךָ" (משלי ג, ג).

ועכשיו קמעות. כתיבה פיזית של אותיות על חומר גשמי כלשהו, לא יכול להיות בה כוח רוחני. זה אומר שכל קמע שאקח ממישהו אולי יחזק אותי באופן פסיכולוגי, אבל לא יוכל לשנות את גורלי, את הקוד שכתוב עבורי. רק אני בעצמי אוכל לשנות אותו, להוסיף בו אותיות ומילים, אחרי שאתפתח לרמה הרוחנית שבה דברים כאלה בכלל אפשריים.

כל אות היא בעצם תכונה רוחנית מסוימת, כפי שמוסבר ב"מאמר האותיות" שבהקדמת ספר הזוהר. כל אות מבטאת תהליך שבו לקחתי את הרצון ליהנות שלי, שמצד הטבע פועל באופן אגואיסטי, וכיוונתי אותו לטובת האחרים. כלומר, שיפעל במטרה להשפיע כל טוב לכולם, לעזור להם, לאהוב אותם. למה זה כדאי? כי כך אני עושה את עצמי דומה לכוח הכללי שבמערכת ההפעלה, כוח טוב ומיטיב שתכונתו השפעה טובה, אהבה ונתינה. כוח הבורא. ההידמות לבורא היא שמעבירה אותי ממצב שבו אני רודף כל הזמן אחרי הטוב, והוא מתחמק, למצב של הרגשת תענוג מלא, אמיתי, בלתי פוסק.

אחרי שאדע להרכיב בתוכי את האותיות, אני אתחיל להבין גם את הקוד שמפעיל אותי. אני אראה איך הוא כביכול נכנס בי מצד אחד ויוצא מצד שני. בהדרגה אני אקלוט באיזו מציאות אני נמצא, איך מערכת ההפעלה פועלת עליי, לאן היא מקדמת אותי. אני אלמד את השפה, כלומר אקבל יכולת לקרוא את קוד ההפעלה, לעבד אותו בתוכי באופן מודע. ופתאום אני אזהה, 'הופה, הנה מקום ריק שהושאר עבורי. מה אני צריך לכתוב בו?'

כך אוסיף את הרצון העצמאי שלי, את השכל, את הרגש, את האישיות שלי, למה שנכתב במערכת ההפעלה עבורי. ובמקום הזה, שאותו השאיר הבורא במיוחד לי, אני אהפוך להיות שותף שלו. אין התפתחות גדולה יותר מזו.

בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 479 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content