Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

המדינה שצריך לבנות כאן

יש כאלה שרוצים להגדיר את ישראל כמדינת כל אזרחיה, אחרים מתעקשים על היותה מדינת הלאום של העם היהודי. האם יש דרך לאחד בין הקצוות המתנגשים? כן, אבל היא דורשת הבנה עמוקה של המושג יהודי, כפי שהוא במקורו, בשורשים.

בבל העתיקה, לפני כ-3,800 שנה. אברהם הבבלי חוקר את מערכת הטבע ומגלה שיש כוח אחד כללי שפועל בו. כוח שתכונתו השפעה טובה, כלומר אהבה ונתינה טהורה. אברהם מבין שחוק ההתפתחות שבטבע דוחף אותנו להגיע למצב של איזון עם אותו הכוח, על ידי השגת תכונת השפעה כמו שלו. התהליך הזה מוגדר כהשוואת הצורה עם כוח הטבע הכללי, ואל המצב הזה דוחפת האבולוציה את המין האנושי.

את כל זאת הסביר אברהם לכל מי שרק הסכים להקשיב. מכל העמים שהיו אז באזור, התקבצו אלפי תלמידים סביב הגילוי שלו. מהם התהווה בהמשך עם ישראל, כפי שכותב הרמב"ם בספר המדע. אברהם לימד שיטה להתעלות מעל הטבע האגואיסטי של האדם, ולהתחבר לאחרים באהבה. תלמידיו חיו על פי החוק: ואהבת לרעך כמוך. השאיפה להשפעה הפכה אותם דומים לכוח הטבע הכללי, ומתוך כך הם גילו אותו בחיבור המיוחד שנוצר בין הלבבות שלהם. 

יהודי, אם כן, הוא מי שנמשך לאיחוד עם הזולת, במטרה להתאחד עם כוח הטבע הכללי. 

לאורך ההיסטוריה הצטרפו לעם ישראל אנשים שהתחברו לרעיון הרוחני הזה. בין הידועים שבהם הייתה רות המואבייה, הסבתא-רבתא של דוד המלך, גם רבי עקיבא היה בן גרים, וגם אונקלוס הגר הפך לאחד מחכמי ישראל.

משך דורות השתדל העם היהודי לחיות לפי חוק האהבה. לעיתים הצליח יותר, לעיתים פחות, אבל זו הייתה המגמה. עד ששנאת חינם השתלטה, והחריבה את האומה. יצאנו לגלות בת אלפיים שנה בין אומות העולם, ולאחריה ניתנה לנו מדינה. 

מה שבנינו פה עד עתה, רחוק מההגדרה המקורית שלפיה נוסדה האומה. האגו המתגבר בכל אחד לא נותן להתקרב לאחר, לוותר, להתחשב, ומעמיד את המדינה בסכנה.

וכאן מתגלה אותה שיטה שלימד אברהם, ומסבירה איך להביא על עצמנו כוח של אהבה והשפעה מעמקי הטבע. כוח שיוכל לחבר בינינו, למרות כל הפערים וחילוקי הדעות, למרות כל הדחייה והנטיות השונות. 

השיטה מפורטת בחכמת הקבלה. כיום אנחנו זקוקים לה כמו אוויר לנשימה, והאמת היא שגם האנושות כולה. בעולם מקושר ונפיץ כל כך, גוברת הסכנה שנחריב את כדור הארץ באיזו מלחמה. 

מדינת ישראל צריכה להגדיר את זהותה בהתאם לחוק האהבה. מי שרוצה לקיים מנהגים דתיים כאלה ואחרים, זה עניינו, אבל ציות לחוק האהבה נדרש מכולם. יהודים, ערבים, מוסלמים, נוצרים, דרוזים, צ'רקסים, ארמנים, כל אדם באשר הוא אדם.

קיבלנו הזדמנות לבנות פה חברה שתאיר את העולם בכוח ההשפעה והאהבה, ותיכף האשראי נגמר. אנחנו חייבים לשבת יחד וללמוד מי אנחנו, מהי שיטת החיים המקורית שלנו, איך נוכל לממש אותה בארץ, ולסחוף אחרינו את האנושות לדרגת התפתחות חדשה. 

בכל רחבי העולם שונאים אותנו, כי מרגישים שיש ליהודים משהו טוב שהם מסתירים מכולם. עד כה לא היינו מודעים לאוצר שאכן טמון בקרבנו, אבל מרגע שחכמת הקבלה התגלתה ומסבירה במה מדובר - הכדור בידיים שלנו. 

שיהיה לנו בהצלחה!

מן המקורות

"יתגברו מעיינות התבונה והדעת מעל לגבול ישראל וישקו לכל אומות העולם".

"בעל הסולם" - הרב יהודה אשלג, הקדמה לספר "פנים מאירות ומסבירות"

"ואהבת לרעך כמוך זהו דת כולל לכל האומות... אבל חוץ מזה יכולה כל אומה ללכת בדתה היא ובמסורת שלה".

בעל הסולם, "כתבי הדור האחרון", חלק א, קטע יא

"בביאת האדם אל אהבת זולתו, אז הוא נמצא ישר בבחינת הדבקות, שהוא השוואת הצורה ליוצרה, אשר עימה יחד עובר האדם מתוך עולמו הצר, המלא מכאובים ואבני נגף, אל עולם נצחי רחב".

בעל הסולם, מהות הדת ומטרתה

"עניין תכלית הבריאה מוטל על כל המין האנושי, איש לא נעדר".

בעל הסולם, מאמר "אהבת ה' ואהבת הבריות"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 462 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content