Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

המלחמה בטרור וחוקי הטבע

בכל פעם שיש רצף פיגועי טרור, עולה השאלה עד מתי נאכל פה חרב. כל אחד מציג את האג'נדה הפוליטית שלו, וכמובן תוכנית פעולה. אבל למציאות, מסתבר, דינמיקה משלה. מה כתוב בקבלה? יש איזה הסבר איך לעקור את השנאה כלפינו משורשה? התשובה היא כן, בתנאי שנכיר לעומק את המערכת שאנחנו קיימים בתוכה.

המין האנושי הוא חלק ממערכת הטבע. במערכת זו פועל כוח כללי אחד, אפשר לקרוא לו הטבע, כוח עליון, אלוהים או בורא. השם פחות משנה. בהדרגה, החוקים המוחלטים שבמערכת הטבע מתבהרים לעינינו. לפיהם היקום מסתדר, לפיהם מתפתחים הדומם, הצומח והחי, לפיהם מתפתחים בני האדם ומקיימים מערכות יחסים בינם לבין עצמם ועם כל הטבע. 

מערכת הטבע מתגלה לנו כנמשכת לאיזון, כל חלק במערכת מקבל את מקומו בפאזל, את הביטוי הייחודי שלו. בכל שלב התפתחותי מתגלות תופעות חדשות, ברזולוציה יותר ויותר עדינה, שמראות איפה יש חוסר איזון, והמערכת מטפלת בהן. הכול מתוזמן לפי איזה שעון פנימי שנמצא בטבע, ומעביר משלב לשלב.

תופעה מיוחדת מאוד במערכת היא עם ישראל. האומה הזו נוכחת לאורך כל ההיסטוריה האנושית, ולא מובן איך היא שורדת למרות כל מה שעובר עליה. גלויות, סכסוכים, אינספור בעיות פנימיות וחיצוניות. שוב ושוב אומות העולם מנסות למחוק אותה, אבל לא מסוגלות. בנוסף, יש להן תחושה שהן תלויות ביהודים, ושבגללם באים אליהן כל הצרות והסבל.

לידת האומה הישראלית יוצאת דופן, ולא הייתה כדוגמתה. קם חוקר בבלי בשם אברהם, וזרק לאוויר העולם אידיאה מאוד מיוחדת, מחשבה, חזון שקשור למהות החיים ולתפקודה של האנושות כולה. מכל העמים התקבצו סביבו אנשים שגם בהם התעורר רצון לגלות את מטרת הקיום, את כוח הטבע העליון. אנשי בית אברהם קראו להם, ומהם התהווה בהמשך עם ישראל. להרחבה, כדאי לעיין בספר המדע של הרמב"ם.

הרעיון שעמד ביסוד האומה היה גבוה מאוד, לא טבעי, משהו לא מהעולם הזה. זה לא שהם רצו לחיות באיזשהו מקום מיוחד, היו צריכים לשמור על הגבולות שלהם, להתגונן מפני השכנים ושאר עניינים קיומיים שהביאו אנשים להתארגן יחד לכדי עמים. האומה הזאת התארגנה על בסיס דברים שונים לחלוטין. 

אברהם לימד אותם להתקשר זה לזה באהבה מעל כל ההבדלים, להתחבר מעל האגו וכל הפערים, לתפקד "כאיש אחד בלב אחד" - במטרה לגלות ביניהם את הכוח האחד שבכל הטבע. כוח שתכונתו השפעה טובה, אהבה ונתינה טהורה. בהתאם לאידיאה הרוחנית הזו שאיחדה אותם, המקום היחיד שהתאים להם על פני כדור הארץ היה כאן.

הקשר בין עם ישראל לבין ארץ ישראל גם הוא מיוחד. לאורך ההיסטוריה רואים שחלקת האדמה הזו מקיאה מתוכה את העם, אם הוא עוזב את האידיאה של האחדות. אף פעם לא ראינו מקום פיזי שמגיב כך ליחסים שבין האנשים שחיים בו. 

כדי להבין את מערכת היחסים בין ישראל לעולם, צריך לדעת מה לימד אברהם. הוא גילה שיש בטבע תוכנית התפתחות כוללת, שמנהלת את כל מה שקורה עם המין האנושי. לפי תוכנית זו, עם ישראל חייב להעפיל לאותה דרגת קיום גבוהה ואחר כך לאבד אותה. לגלות מצב הפוך, שבור, של פירוד, פילוג, שנאה והתנגשות. בהמשך היהודים יתפזרו לגלות ארוכה בין כל אומות העולם, יעשו שם עבודת הכנה מיוחדת, ולאחריה יתקבצו חזרה לארץ ישראל. כאן הם יצטרכו לרומם את עצמם שוב לדרגת האיחוד, אך הפעם למשוך אחריהם את כל בני האדם. כך תגיע האנושות לגמר תיקונה, ותממש את מה שמוגדר כמטרת הבריאה. כולם ירכיבו מערכת אחת עגולה, שתהיה מקושרת בהרמוניה והדדיות מלאה.

תפקידו של עם ישראל הוא להוביל את העולם אל המצב המושלם הזה. יש תקופות שבהן אסור לעם לדעת על כך, כדי שהדבר לא יפריע לו להתערבב עם אומות העולם, ויש מצבים שבהם הוא חייב להיות מודע לתפקידו ולממש אותו באופן הכרתי. לאורך הדרך, העם צריך לעבור מצבים שונים, ולתפקד בהם לפי מה שמוגדר בתוכנית ההתפתחות הכללית. רמת התפקוד של העם בכל שלב ושלב, קובעת את מה שבא עליו. כל פיגור בהתפתחות, מזמין מהמערכת כוחות שיאזנו את המצב. פעם יפעל על העם כוח שלילי שידחף אותו מאחור, ופעם כוח חיובי שימשוך אותו קדימה.

היום אנחנו נמצאים בתקופה מיוחדת. גלות בת אלפיים שנה נגמרה, ומכאן צריכה לצאת קריאה אוניברסלית: בפנינו תקופה גורלית. העולם נעשה מקושר כל כך, אבל בני האדם לא יודעים להסתדר זה עם זה, ולכן מצבנו מסוכן. אנחנו הישראלים מקבלים על עצמנו לפצח את העניין. יש בעם שלנו שיטה לחיבור בין ניגודים, לאחדות מעל כל ההבדלים. אנחנו לומדים מחדש את שיטתו של אברהם איך להתחבר באהבה מעל האגואיזם הצר, ורוצים לחבר את כל בני האדם.

צעד ראשון בכיוון הזה, ואומות העולם יגידו: 'תביאו לנו גם'. השנאה, הפיגועים, האיומים - יתחלפו באהדה ובתמיכה מהשכנים ומכל יתר העמים. כי אצל הטבע אין משחקים. חוקים זה חוקים.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 452 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content