Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

המקום שבו יתחיל שלום עולמי

שלום בין אנשים, שלום בין עמים, מה זה בדיוק אומר? אם נעמיק בהגדרות נגלה מדוע החלומות לא מתגשמים, ומה כדאי להפוך בראש ובלב כדי שהימים יהיו יותר יפים.

מצד הטבע, האדם זקוק לאנשים סביבו כדי שעל ידם יוכל ליהנות. אם הוא מרוויח משהו מקיומם אז טוב לו במחיצתם, ואם ההפך אז פחות. כך בנויים כל בני האדם, ולפי הסרגל של הנאה עצמית מתבצעת ההתקרבות לאחרים או דחייתם. כל עוד המדידות מתבצעות בקריטריון האגואיסטי הזה, גם אם היחסים עם מישהו נראים מקסימים לא נכון להגדיר אותם כיחסי שלום.

שלום, במשמעותו המלאה, זה שאני נכנס לקשר כל כך עמוק עם הזולת עד שבעיניי הוא נעשה ממש כמוני. בכל הרגשות והמחשבות, אני והוא נעשים כאחד. אני מרגיש אותו כמו את עצמי, וכתוצאה מכך עובד כדי להשלים את שחסר לו, לעשות עבורו כל מה שהוא צריך. זה נקרא שאני נמצא ביחס של שלום כלפי מישהו, בשלמות. אם גם הוא מתייחס כך כלפיי, אז אפשר לומר שיש בינינו חיבור, איחוד, אחדות.

איך אפשר להרגיש מה חסר למישהו אחר? לשם כך אני צריך לפתח חוש חדש שאין בי מלכתחילה. החוש הכללי שלי הוא רצון ליהנות לעצמי, וכדי להרגיש מה חסר לזולת אני צריך לפתח רצון לגרום לו הנאה. חוש של השפעה טובה, כלומר אהבה, הזדהות, נתינה.

זה מאוד לא פשוט. על-טבעי. שכן, גם אם היום אני מרגיש מישהו, אני חש אותו מתוך התכונות האגואיסטיות שלי, מתוך ההסתכלות שלי עליו, מתוך התפיסה שלי אותו. זה לא הוא, כפי שהוא, אלא כפי שאני קולט אותו. בהתפתחות המדוברת עליי לפתח את היכולת להרגיש את האחר כמו שהוא מרגיש את עצמו. אני כאילו מתלבש בו, רואה מה חסר לו, לפי הכלים הפנימיים שלו.

כדי להמחיש לפחות במשהו את הדבר, ניקח דוגמה שיש בה אלמנט שדומה במקצת למה שתיארנו. איך אימא מסתכלת על התינוק האהוב שלה? הטבע נתן לה יכולת להרגיש מה חסר לו, מדוע הוא מרגיש כך או אחרת. הרצון שלה להיטיב עימו, לגרום לו הנאה, מעורר בה תחושה מה כדאי לעשות עבורו בכל רגע ורגע. תוך כדי הפעולה, היא "מתלבשת" בו ובודקת איך הוא מרגיש את הדבר הזה, האם זה אכן טוב לו. וכשהתינוק שלה נהנה ממה שהיא עושה עבורו, היא הכי מאושרת בעולם.

כדי להגיע לקשר מושלם עם מישהו, לשלום, אני צריך להיכנס איתו למגע פנימי. להיכנס לתוכו, לחיות בתוך המוח והלב שלו, להבין ולהרגיש אותו. רק אז אוכל להיות בטוח שאני מתייחס אליו בצורה נכונה. הדבר אפשרי, כאמור, אחרי שמפתחים רצון לגרום לזולת הנאה, חוש של השפעה טובה.

משך דורות האנושות חולמת על שלום כלל-עולמי, אבל המציאות מראה שאנחנו מתפתחים בכיוון הפוך. אמנם העולם נעשה מקושר יותר ויותר וכולם תלויים בכולם, אבל בו בזמן האגו נוסק לשמיים ודוחף כל אחד ליתר גאווה, שליטה וניצול האחרים לטובתו. ההכרה בכך שבפנינו מלחמות ומאבקים קשים יותר, בכל מערכות היחסים ובכל הרמות, הכרחית בדרך למהפכה תפיסתית.

כשכולם מקושרים, לא יכולים להיות במלחמה מנצחים. שום כוח שאפעיל לא יוכל להבטיח שאחיה בשלום וברוגע, כי ברגע הבא שוב יקומו כוחות כנגדי. שלום אמיתי פירושו השלמה, וכדי לזכות בו צריך לפתח קודם אהבה.

האם שלום כזה בכלל אפשרי? נכון יותר לומר שהוא הכרחי. הכוחות האבולוציוניים שפועלים עלינו כמין אנושי לא יותירו לנו בסוף ברירה אלא להתאחד, כמו שכל הטבע מאוחד והרמוני. אם נחליט להקדים תרופה למכה, ונבנה תהליכים חינוכיים-תרבותיים כלל-חברתיים לפיתוח הרצון להיטיב לזולת וחוש של השפעה, תיפתח בפנינו הרפתקה נפלאה.

בהדרגה, אנחנו נתחיל להרגיש שכולנו נמצאים יחד. בלב אחד, במחשבה אחת. ההרגשה הפנימית תהיה כל כך עוצמתית, כל כך מושכת, עד שתמונת העולם החיצונית כמו תתפוגג, ואנחנו נחיה בתוך תחושת השלמות, בתוך האהבה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 347 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content