Left Sidebar Content

חגים ומועדים | חנוכה

הניגוד בין הגישה היוונית ליהודית

הסיפור של חנוכה מציף שאלה גדולה לגבי הטבע האנושי: האם מלכתחילה האדם מקולקל וצריך לתקן את עצמו, או שלא?

תפיסת העולם היוונית טוענת שמצד טבעו האדם שלם, ומה שדרוש זו רק התפתחות. מכאן המקור לפיתוח הגוף דרך ספורט ותחרויות, לצד התפתחות אינטלקטואלית. היוונים, ואחריהם האנושות כולה, אמרו פשוט: יש לנו רצון ושכל, נפתח כלים וטכנולוגיות, ועל ידם נפרוץ למרחקים. מדע, תרבות, נהנתנות. החיים הטובים.

התפיסה היהודית המקורית הייתה הפוכה, ואמרה שטבע האדם הוא רע. במה בדיוק? בכך שהוא לא פועל לקירוב בין אנשים אלא מרחיק בין אדם לסביבה. כל אחד מתקשר לאחרים במטרה לנצל אותם, להרוויח על חשבונם. אומנם גישת התחרות ההרסנית שולטת בעולם, אבל היא בזויה. לא נכונה ולא טובה.

מימיו של אברהם, עם ישראל התאפיין בגישה מהפכנית: הזולת יותר חשוב ממני. ההתפתחות הייתה בכיוון של תיקון הטבע האגואיסטי ורכישת טבע עליון של חיבור, הדדיות ואהבה. מה זה נתן? יציאה ממגבלות התפיסה הטבעית, והשגת מציאות עליונה.

כדי להבין במה מדובר, ניקח רגע אימא שדואגת לתינוק האהוב שלה. היא רואה את העולם דרכו: מה טוב לו, מה הוא אוהב, אולי הוא רוצה עכשיו משהו מסוים, וכן הלאה. היא לא מתייחסת לעצמה, אלא מתלבשת בו. בצורה דומה, אדם שמצליח לפתח אהבה לזולת במקום לעצמו, להתעלות מעל הגוף שלו, מעל האגו שלו, מתחיל להרגיש את העולם דרך האחרים. מתגלה לו עולם שונה לחלוטין. עולם שלם, בלתי מוגבל, שאינו קשור לתכונות ולרצונות האגואיסטיים. 

האדם מתחיל לחקור את העולם הזה, ומגלה שבו נמצאת מערכת הפעלה שמפתחת אותו ואת כולם. המערכת מנוהלת על ידי כוח אחד, הכוח הכללי שבטבע שתכונתו השפעה טובה, כלומר אהבה ונתינה טהורה. ככל שהאדם רוכש תכונת השפעה כמו שלו, הוא עולה לדרגתו. מעל זמן, תנועה ומקום, מעל גבולות החיים והמוות, מעל הכול. 

על הגישה הזו נלחמו המכבים. על יחס האדם לטבע, לסובבים אותו, לעצמו, למהות החיים ולמטרה הגדולה של התפתחותו. בעוד שהיוונים שמו מטרה להצליח בצורה גופנית, כלומר לשפר את חיי הגוף, המכבים עמדו על כך שמטרת האדם היא לרומם את הרוח שבו.

בהמשך עבר העם כל מיני מצבים, והאגו הישראלי התגבר לממדים כאלה שעליהם לא הצליחו להתעלות. שנאת חינם השתלטה, והקשר עם כוח הטבע הכללי ניתק. העם איבד את דרגתו הרוחנית, והתפזר בין אומות העולם. כך היה צריך להיות, כדי לאפשר מצב שהיום נוכל להוביל את המין האנושי לתיקון כללי.

מבחינת סטטוס התפיסה, אנחנו הישראלים, כמו גם בני העמים האחרים - כולנו נולדים "יוונים". יצר לב האדם רע מנעוריו, האגואיזם הצר שולט בכל אחד. מכאן צריכים להתעלות לגישה הפוכה: במקום לנצל את הזולת לטובתך, להעמיד את עצמך לשירות כולם. ומפני שהדבר מנוגד לטבע האדם, נדרשת פה שיטת התפתחות שלמה. 

אותה שיטה שלימדו אברהם והמנהיגים שבאו אחריו, מפורטת כיום בחכמת הקבלה. היא כוללת לימוד של טבע האדם וטבע העולם, תרגול של חיבור מעל האגו במסגרת קבוצתית, תוך כדי משיכת כוח מתקן מיוחד מעמקי הטבע. בהדרגה, מתחלפת מערכת ההפעלה הפנימית שבאדם, ממערכת שמכוונת פנימה, לקבל הכול לעצמו מהסביבה, למערכת שמכוונת החוצה, להוציא מעצמו השפעה טובה. כתוצאה מכך האדם מתחיל להרגיש שהוא חי במציאות עליונה. בעולם של השפעה, אהבה ונתינה. במרחב שבו שולט כוח אחד, טוב ומיטיב.

אחרי אלפי שנים של משחקי ילדים כוחניים, אנחנו נדרשים להתבגר. להתקין את תוכנת ההפעלה האלוהית, ולפתוח לעצמנו מציאות-על, מחוברת, שלמה ונצחית.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 472 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content