Left Sidebar Content

חגים ומועדים | ראש השנה

הסוד לשנה טובה

השנה הבאה תהיה טובה, רק אם נבין לעומק מדוע החולפת הייתה שנה רעה. בהחלט ייתכן שנוכל לשבת על המרפסת בנחת, אבל בדרך לשם אנו מוכרחים ללמוד להתחבר. הרב לייטמן מתווה את הדרך אל המנוחה והנחלה, על פי חכמת הקבלה

התבגרנו השנה. ההרגשה ששרתה כאן לאורך שנים, שאין כמונו בעולם, החלה להיסדק. בראש חוצות כבר פחות שומעים 'לחיי העם הזה, שכמה טוב שהוא כזה'. כי יותר מדי דברים לא נעימים חווינו השנה, וכואב לנו בלב.

טובי הבנים של צברים גאים, חולמים על רילוקשיין לברלין או לארה"ב. השחיתות פושה בכול, ושוברת שיאים חדשים מדי שבוע. כוכבים נוסקים לפני כל בחירות, ואחריהן נופלים אל הקרקע עם החלומות שמכרו לנו. לא לילד הזה פיללנו, כשהקמנו כאן מדינה. אבל ההכרה באובדן הדרך הכרחית, כדי שנוכל ליצור שינוי מהותי.

שקר באמת

מורי, הרב ברוך שלום אשלג, לימד אותי דבר חשוב. "צריך להיות אמצעי בין אמת לשקר, שיהיה קרש קפיצה מהשקר לאמת. והאמצעי בין אמת לשקר הוא שקר באמת". למה הכוונה? רק אם אדם "הגיע לידי ידיעה, שהוא באמת נמצא בשקר, אז הוא מסוגל לשנות את דרכו וללכת בדרך האמת".

הכלל הזה נכון בכל רמה, גם בחיינו האישים וגם ברמה החברתית-לאומית. כל עוד היינו באשליה שישראל הולכת למקום טוב, אי אפשר היה לגשת טיפול שורש. אבל כיום, כשפילוג ושנאת חינם מכלים כל חלקה טובה, אפשר להתחיל לחפש תרופה. לכן השנה הקשה שחווינו, נחשבת בעיני גם לשנה טובה.

הבו אור

אין מקום לחוסר אונים, כי יש לנו תרופה. היא טמונה בפנימיותה של התורה. ודאי תאמרו שהתורה היא זו שמפלגת בין מגזרים, עדות ואנשים, אבל לא לתורה הזו אני מתכוון, אלא לחכמת הקבלה. תורת הקבלה מכונה תורת אור, כיוון שהיא מציעה שיטה מדעית לבניית חיבור ואהבה בין בני אדם.

כולנו חלקים מנשמה אחת גדולה, מסבירים גדולי האומה. זו מערכת מושלמת שיכולה לתפקד רק כשכל אחד מחלקיה מחובר לאחרים. כל פרט ממלא את מה שחסר לחברו, ובהשלמה הדדית בין כולם נוצרת הרמוניה נפלאה. זהו מצב שמוגדר כגן עדן, ואנו מוכרחים ללמוד לבנות אותו בינינו. כאן ועכשיו.

וכמו תמיד, אחרי שהפיתוח יצליח בישראל, נמכור את הסטארט אפ החברתי הזה לעולם. בזכותו נזכה לאהדה ולביטחון שעליהם אנו חולמים. למה? כי שיטה לקשר טוב בין שונים, שיטה לחיבור מעל כל ההבדלים, זהו המוצר החשוב ביותר שנדרש כיום. גם בישראל, גם באירופה המתפרקת, וגם בכל מקום אחר בעולם.

מה זה חיבור?

חיבור הוא תוצאה מהרגשה שכולנו תלויים זה בזה, הכרה בכך שאף אחד לא יכול להרגיש באמת טוב עד שגם לאחרים יהיה טוב. חיבור הוא להשלים זה את זה בהדדיות, מכל הלב, כמו במשפחה טובה. אבל חיבור הוא גם לא משהו שאנו יכולים לבנות בכוחות עצמנו, כי הוא מנוגד לטבע האגואיסטי שעימו נוצרנו.

"יצר לב האדם רע מנעוריו", זה נכון, אבל יש שיטה לתיקון המצב. בכוונה נוצרנו אגואיסטים, כדי שנתפתח בעצמנו ונכיר בכך שהאגו שלנו קובר אותנו. ואז, כשנבין מהי הבעיה שאותה עלינו לפתור, כשנגלה שאנו מוכרחים להתחבר אך אין בנו כוחות לכך, נגלה בינינו כוח עליון.

הסוד לשנה טובה

תהיה לנו שנה טובה, אם נלמד את הנוסחה איך להביא כוח עליון אל חיינו. כוח של אהבה ונתינה, כוח שיכול לחבר בין כל הניגודים. הכוח הזה נקרא אור, והוא בא מתוך עמקי הטבע. הוא ממלא את הבריאה כולה, מחבר בין ניגודים ומאפשר את קיום החיים. רק בינינו, בני האדם, הוא לא מורגש.

מהות האבולוציה של רוח האדם שבנו, היא לפתח רצון לכך שגם בינינו כוח החיבור יהיה נוכח. וכשהכוח המיוחד הזה מתגלה בקשרים בין אנשים, הוא סוגר את המרחקים, עושה מין קליק כזה, ופתאום אנו מרגישים קרובים, מחוברים, אחים.

נשמע כמו משהו שלא מהעולם הזה? נכון. למצב הנפלא הזה קוראים "העולם העליון", ועליו נאמר "עולמך תראה בחייך". זה פה קרוב, וזה הכי טוב. ביחד, אני בטוח שנצליח בקלות במשימה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 621 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

שנה טובה!

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content