Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

הסוד של היהודים

בעולם מרגישים שליהודים יש איזה סוד גדול שהם מסתירים. אבל אנחנו, אנחנו לא יודעים על מה הם מדברים. האם יש דברים בגו? אולי גם מאיתנו משהו מעלימים?

נתחיל מהסוף. יש סוד. הוא מוסתר כבר אלפי שנים. מודעים לו רק מעטים. הוא מדבר על כך שעל ידי התקשרות מסוימת בין אנשים, אפשר לגלות כוח מיוחד שנסתר במערכת הטבע. זהו הכוח הכללי שבטבע, והוא מוגדר גם ככוח עליון, בורא או אלוהים. תכונתו היא השפעה טובה, כלומר אהבה ונתינה טהורה. אם אדם לומד לרכוש תכונה כמו של הבורא, אז במהלך חייו בעולם הזה הוא יכול להתעלות בפנימיותו לדרגת הקיום שלו. דרגה בלתי מוגבלת, שלמה ונצחית. היא נקראת העולם הבא או העולם העליון. על תהליך ההתפתחות הרוחני הזה נאמר: "עולמך תראה בחייך", והשיטה המעשית מפורטת בחכמת הקבלה.

ועכשיו להתחלה. פעם, לא היו יהודים. איפה התחיל העם הזה? בבבל העתיקה. חוקר בבלי בשם אברהם חקר את התפתחות הטבע, האדם והחברה, וגילה את אותו כוח כללי שבטבע. הכוח האחד. הוא לימד את כל מי שרצה מכל עמי האזור איך להתחבר זה לזה בחסד ובאהבה, כדי להתאים לאחדות הטבע ולהשיג את הכוח האחד. אלפים ורבבות התקבצו סביב האידיאה שלו, כפי שמתאר הרמב"ם בספר המדע, ומהם התהווה בהמשך עם ישראל. עם שאין לו בסיס משותף כמו מוצא או לאומיות, עם שנבנה מנציגי אומות שונות שרק הנטייה להתפתחות רוחנית איחדה אותם.

עם ישראל נקרא כך, על שם שאיפתו להיות מכוון ישר אל הכוח העליון שבטבע, כוח ההשפעה והאהבה. הישראלים הראשונים הגדירו לעצמם חוקה: ואהבת לרעך כמוך. הם למדו מאברהם את השיטה לעבוד חזק מאוד על עצמם, התאמצו להתעלות כל הזמן מעל ההבדלים הרבים שהיו בין כל אחד לכולם. בתוך רשת קשרי האהבה שהשתדלו לרקום ביניהם, הם החלו לחוש את הכוח האחד ששורה בכל המציאות אבל נסתר. בהדרגה, הוא הפך אותם להיות כאיש אחד בלב אחד. מאז, הקיום הישראלי התנהל לפי חוק האהבה, והוא שהכתיב את כל סדרי החברה. כך נמשך הדבר עד לתקופת החורבן, שבה שנאת חינם פירקה את העם והוציאה אותנו לגלות בין אומות העולם.

כדי להיטיב להבין את חוק האהבה, החוק האלטרואיסטי, נתבונן קודם בחוק ההפוך לו, החוק האגואיסטי שמנהל את קיומנו עתה. מצד הטבע יש לאדם יש רצון לקבל הכול לעצמו מכולם, ולכן באה החברה ומגדירה לו גבולות גזרה. עד לרמה מסוימת אתה יכול לנצל את האחרים לטובתך, ומעבר לכך זה כבר ייחשב לעברה שעונש בצידה. גם ברמה החברתית והמדינית, כל הסכם שנחתם בין גורמים מנוגדים בא כתוצאה מהבנה שלא תוכל לשאוב יותר מהאחרים. בלית ברירה מוותרים על משהו, מתפשרים, כדי לחסוך מלחמות ומאבקים.

חיים לפי חוק האהבה, לעומת זאת, מנוגדים ביסודם לטבעו האגואיסטי של האדם, ולכן דורשים עבודה חינוכית-תרבותית מקדימה. הדבר העיקרי שצריך ללמוד זה שאנחנו חיים בתוך מערכת הטבע הגדולה, ויש בה חוקיות מסוימת שהולכת ומתגלה. הדומם, הצומח והחי קשורים זה לזה בהדדיות, מהווים מערכת אינטגרלית, סגורה. חוק הטבע הכללי מחייב כל פרט לקחת מהמערכת רק כמה שהוא צריך, ולהוסיף לה את חלקו המיוחד. רק האדם יוצא דופן, בעל אגו מוגבר. מבדיל את עצמו מכל הטבע, ומכל יתר בני האדם. כיום מתברר שזה מביא אותנו למצב מאוד מסוכן: גם במישור האקולוגי, גם במישור המדיני, גם במישור החברתי וגם בתא המשפחתי כמובן. 

במציאות מקושרת כל כך, כשכולם משפיעים על כולם ולכן תלויים בכולם, אנחנו תקועים יחד בסירה אחת. עתידנו הטוב מותנה בכך שכולם יתחשבו בכולם, ידאגו לכולם, יהיו ערבים לכולם. זהו חוק האהבה, וכדי לממש אותו אנחנו זקוקים לכוח מיוחד שיעלה אותנו מעל הטבע האגואיסטי. כוח שיאפשר לנו להרגיש כמו גוף אחד, לתפקד כמו מנגנון אחד. על הכוח הזה דיבר אברהם, ולימד איך להביא אותו לתוך הקשרים שבין בני אדם.

המדינה שהקמנו כאן נבנתה על החוק האגואיסטי שנוהג בכל אומות העולם. בהגדרה הרוחנית של המושג, היא עדיין לא ברמה שמוגדרת כ"ישראל". לא מכוונת ישר אל כוח האהבה וההשפעה ששורה בכל הטבע. אם נחליט יחד שזהו היעד שאליו רצוננו להגיע, ונלמד מחדש את שיטת החיבור של אברהם, נוכל לעמוד יחד מול העולם ולומר: 'אנחנו הולכים לבנות כאן חברה שכולה אהבה. מזמינים אתכם להצטרף אלינו למיזם. מוכנים לחלוק את החכמה שהייתה נסתרת בקרבנו עם כולם'.

או אז, הכול יתחיל להשתנות לטובה. ישראל תהפוך להיות מדינת מנורה, תחבר את העולם בכוח האהבה, ותזכה סוף סוף לביטחון, לתמיכה ולאהדה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 461 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content