Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

הסיבה לקשיים בתקשורת בין נשים וגברים

כמות הבדיחות על היחסים בין נשים וגברים, מבהירה שיש פה בעיה לא פשוטה. ולמרות כל הטיפולים הזוגיים, עוד ועוד זוגות לא מצליחים להתרומם מהמציאות העכורה. מהי הסיבה לקשיים בתקשורת בין נשים וגברים, ומה חובה לקחת בחשבון כשחולמים על זוגיות מעצימה?

מצד הטבע, סגנון התקשורת הנשי וסגנון התקשורת הגברי שונים לגמרי. כך גם הצורה הרגשית והשכלית שבה כל אחד מהמינים מתאר לעצמו את המציאות. אישה לא יכולה להיות כמו גבר, וגבר לא יכול להיות כמו אישה. מה שכן אפשר לעשות הוא להשלים זה לזה את תמונת העולם. הדבר תלוי בכך שייבנה חיבור נכון בין שני החצאים, מתוך הבנה שכל אחד לבדו מוגבל.

בדרך כלל, האישה לבבית ורגשית, ואילו הגבר יותר ענייני. לכן גברים מתקשים להבין נשים, ולהפך. והאמת היא שהקושי של גבר להבין אישה הוא גדול הרבה יותר. למה? כי באופן טבעי האישה מולידה גם בנות וגם בנים שאותם היא מגדלת ומחנכת. בנוסף, יש לה הכנות פנימיות לוויתור, להסכמה, לחיבור, והיא משתוקקת לקשר. הגבר בנוי אחרת: נראה לו שהקשר הזוגי מגביל אותו, יש לו רצון לברוח, להתנתק, להראות לאישה שהוא לא צריך אותה כביכול, אף על פי שבפועל הוא קשור אליה כמו תינוק לאימו.

כיצד אישה יכולה לשפר את התקשורת הזוגית שלה? עליה להעצים את היכולת שהטבע נתן לה להיות כלולה מהבחנות שונות. כך לדוגמה, להרגיש את עצמה גם כמו אימא, גם כמו ילד, גם כמו אישה וגם כמו גבר.

גברים אינם מולידים, ולכן לאורך כל חייהם בקושי משתנים ונותרים עצורים למדי. אטומים כאלה. מכאן נובעת המוגבלות שלהם לקלוט את ים הרגשות שנשים חוות, את עולמן הפנימי. כך יצר אותנו הטבע, והפנמת השוני שבין המינים היא צעד ראשון בדרך לתקשורת זוגית טובה.

ועכשיו, ניקח תמונה מוכרת מהחיים, ועל פניה ננסה לראות במה אפשר להתקדם. נאמר שגבר מתנהג בצורה חסרת כל התחשבות. האישה לא אומרת לו דבר, אלא רק כועסת ועושה פרצופים. הוא, כרגיל, לא מבין את הרמזים שלה, וזה משגע אותה עוד יותר. היא לא מבינה איך הוא לא קולט אותה, לא מגיב, ומגבירה את עוצמת האיתותים. אבל הוא, במקום אחר בכלל.

תמונה זו ממחישה שתקשורת זוגית דורשת מאיתנו להתרגל לדבר על כל דבר בפה גלוי. תרגיל מעשי שיכול לעזור בכך הוא, להתחיל לבטא בקול רם את מה שאנחנו מרגישים בלב ביחס לבני הזוג שלנו. לפני הכול, נציף את הדברים החוצה, בינינו לבין עצמנו. אחר כך נראה במה כדאי לשתף את בני הזוג שלנו, מתי, ואיך בדיוק.

בואו רגע נחשוב: למה שנהיה סגורים כל אחד בפנים? הרי אלה השותפים הכי קרובים שלנו, ואם נלמד להתקשר אליהם בצורה פתוחה אז זה יוסיף לנו כוחות אדירים. יעזור לנו בזוגיות, בגידול הילדים, בבריאות, בקריירה, בעסקים. בכל דבר ועניין בחיים. אז מתוך נחיצות לקשר הדדי, ננסה לפתוח את הלב האחד לשני. בעדינות ובזהירות, לשתף זה את זה במה שאנחנו מרגישים וחושבים.

באופן כללי, האווירה שצריכה להיות בתקשורת זוגית היא שאנחנו רוצים לפתוח את עצמנו יותר ויותר, עד כדי כך שתיווצר בינינו זוגיות אמיתית. זוגיות כזו היא התמזגות נכונה בין שני דברים הפוכים. לכן לא נתעלם מההבדלים המובנים, אלא ננסה להתעלות מעל האגו כדי ליצור השלמה וגשרים. לפנות בין הלבבות שלנו מקום להופעת כוח האהבה שנמצא ביסוד החיים. על זה נאמר במקורות: איש ואישה, זכו, שכינה ביניהם. בהצלחה בחיבורים!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1307 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content