Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

הסכנות בעולם מקושר

עולם גלובלי, מקושר, זה טוב או רע? על פניו זה היה יכול להיות נהדר, אבל החיים מוכיחים שככל שהקישוריות גדלה, כך גם האיומים והסכנות עולים לרמה חדשה. לאן זה הולך? האם משהו יוכל לעצור את המין האנושי מכריתת הענף שעליו הוא יושב?

לצורך המחשת הבעיה, נתבונן לדוגמה בארגוני טרור. אם פעם הם היו פעילים באזור מסוים, כיום אין להם גבולות. טכנולוגיות הקשר המתקדמות שפיתחנו מאפשרות להם לפעול בכל מקום. בנוסף, בעולם המקושר, אפשר לשתק בלחיצת כפתור מדינות שלמות, לשבש אספקת מים, חשמל, מה לא.

הגורם שיוצר את האיומים הרבים שמתגלים בעולם הוא התפתחות האגו של האדם. עולם מקושר פירושו אגו מקושר. וכאשר טיפוסים אגואיסטיים מתקשרים זה לזה במטרה לצבור עוד כוח לכופף את כולם, העולם הגלובלי נעשה דומה לבור של נחשים ארסיים. מסוכן.

האגו הרע מוגדר כרצון לקבל לעצמו, על חשבון כולם. רצון לנצל את האחרים, להשפיל אותם, לשאוב הנאה מסבלם. יצר הרע. כיום האגו הגיע לממדי ענק, ולכן לא אכפת לאנשים או למדינות לעשות כל דבר, ובלבד שירוויחו עוד משהו לעצמם.

במבט רחב, המין האנושי חי בתוך מערכת הטבע, מערכת סגורה שכוללת דומם, צומח, חי ואדם. מכל היצורים האחרים, רק לאדם ניתנה האפשרות להתפתחות טכנולוגית. התנהגות פרועה שלנו הביאה לפגיעה קשה במגוון הביולוגי, וברור שהדבר מסכן את עתידנו על פני כדור הארץ. מה שפחות ידוע הוא שגם היחסים בינינו, בני האדם, משפיעים על כל הטבע. 

אנחנו הדרגה הכי גבוהה בטבע, ומה שקורה בינינו משפיע בעוצמה המירבית על כל הדרגות האחרות. כאשר בני אדם מתייחסים רע זה לזה, בחוסר התחשבות, זלזול או שנאה, הם מכניסים מטען שלילי לא רק לחברה האנושית, אלא לכל מערכת הטבע. 

הטבע הוא שדה אחד, והרצונות והמחשבות שלנו הם הכוח הכי פנימי שפועל בו. וכמו שפעם לא ידענו מה זה גלי רדיו למשל או חשמל והיום הם חלק בלתי נפרד מחיינו, כך גם תתפתח ההכרה בגלים העדינים והעוצמתיים ביותר, גלי המוח והלב של האדם. ככל שכוח גדול יותר, כך הוא נסתר. 

תכל'ס, מבינים או לא איך זה עובד, בפועל, המחשבה האגואיסטית של האדם על עצמו בלבד והרצון להזיק לזולת, הם שהורסים יותר מכל את חיינו ואת כדור הארץ. משום כך, התגוננות מפני האיומים של עולם מקושר מחייבת טיפול שורש בכוח הרע שבטבע האדם.

איך עושים כזה דבר? לא מתעסקים עם הרע בכלל, אלא מושכים מהטבע כוח טוב מאזן. בשונה מהכוח הרע שמתעורר באדם מאליו, את הכוח הטוב אנחנו צריכים ללמוד לעורר באופן מודע. הטוב לא בא לבד. וכשיהיה לנו כוח חיובי שיאפשר לאנשים להתחשב בזולת, אנחנו נוכל לאזן את כל הרע, להפוך את העולם המקושר למקום נפלא.

יוצא לנו כך: הקשר והתלות בינינו יתפתחו, גם אם לא נעשה דבר. או שהתהליך הזה יקבור את כולנו באיזו מלחמת עולם, או שנשנה כיוון לחיבור טוב בין כולם. 

רק תארו לעצמכם איך ירגישו החיים במצב של עזרה הדדית, בהרגשה שכולם סביבך מתייחסים אליך בידידות ובחיבה, וכך גם אתה. במקום היחסים הרעים שמתגלים כיום בכל מקום, מחיי הפרט, דרך מה שקורה במדינה ועד לזירה הבינלאומית כולה, אנחנו נלמד לחיות בחיבור ובהשלמה. 

ומעבר לגן העדן שנוכל לבנות עלי אדמות, תתגלה ברשת הקשר בינינו גם פריצה לדרגה אחרת של קיום. מעל זמן, תנועה ומקום, מעל חיים ומוות, בממד נצחי ושלם. עולם שכולו טוב, כמו שאומרים עליו הגדולים שכבר נהנים מזיו השכינה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1171 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content