Left Sidebar Content

משמעות החיים

הסרט הגדול של החיים

למה קורים דברים מסוימים בחיים שלי? מדוע נמצאים דווקא האנשים האלה סביבי? מה קובע איזו מחשבה תצוץ לי בראש, איזה רגש ימלא את לבי? אם רצוננו להבין את הסרט לעומק ואפילו להשפיע לטובה, כדאי להתוודע אל מנגנון ההסרטה. תובנות ראשונות בדרך לפיצוח סוד החיים.

כנבראים, אנו עשויים מחומר בסיסי שנקרא "רצון לקבל הנאה ותענוג". לכל אחד יש רצון ליהנות ייחודי, אין שניים אותו דבר. החיים הם מה שאנו מרגישים בתוך הרצון הזה ליהנות שטבוע בנו. איך מצטיירת בנו תמונת החיים המסוימת? יש כוח קדום שקיים לפנינו, אשר אותו עצמו איננו משיגים ולכן קוראים לו "עצמותו". השפעתו כלפינו נקראת "אור". כאשר הרצון שלנו מרגיש את האור, הוא מתמלא, חי, נהנה, מתפתח, בהתאם לנתונים שטבועים בו. דומה הדבר לפיתוח סרט צילום במעבדה: מקור אור אחיד משפיע על החומר הרגיש, מצייר בו כל מיני ציורים, ואותם אנו רואים כתמונות שונות.

כל מה שאני מרגיש, חושב, רואה, חווה, מצבים פנימיים בתוכי ומצבים חיצוניים סביבי, דומם, צומח, חי ומדבר, קרובים ורחוקים, את כל זה מצייר האור על הרצון לקבל שלי. אני רואה תמונת תלת ממדית שבה אני עצמי קיים וסביבי עולם גדול שזז ומשתנה, וזה הכול מצויר ברצון שלי על ידי האור, הכוח שמפתח את החיים. השאלה היא, איך אוכל לעשות את הציור הזה טוב יותר? ומעבר לכך: מה אני צריך לעשות כדי להבין את האמת? כלומר, לדעת לשם מה אני בכלל נמצא בכל התהליך הזה, מה רוצה ממני אותו אור עליון?

כדי שהתמונה תהיה הכי טובה שרק אפשר, כנראה שעליי להיות קרוב יותר לאור, כי בו אני תלוי. המקובלים שגילו אותו מלמדים שטבע האור הוא השפעה, נתינה. הוא משפיע כל טוב, נותן, ובהתאם לכך גם אני צריך ללמוד להיות משפיע, נותן. מעל הרצון לקבל שטבוע בי כנברא, עליי לרכוש טבע חדש של נתינה. כאשר אהפוך דומה לאור, אתקרב אליו בתכונותיי, השפעותיו עליי יורגשו בי בצורה טובה. אולי אוכל אפילו לזהות מראש מה הוא רוצה לעשות בי, להבין את מחשבתו כלפיי, לעבור בקלות כל מיני שינויים שהוא מזמן לי. לשם כך אני זקוק לחכמת אור, לחכמה שמסבירה מהו טבע האור ואיך בדיוק רוכשים אותו.

בימים שבהם נפוצות כל מיני גישות פסיכולוגיות, כמו להאמין שהכול שיעורים, הכול לטובה, עדיף להתמקד בחצי הכוס המלאה וכן הלאה - חכמת הקבלה מציעה מהפכה של ממש בתפיסה. היא מלמדת שהגישה הנכונה לחיים היא לגלות את הכוח שמנהל אותם. לגלות בבירור מה מפעיל אותי, מדוע נבראתי ולאן אני אמור להגיע, מה הסיבה למציאות שאני חווה ומה התכלית שלה. כל זאת יתברר לי רק אם אחקור ואגלה את הכוח העליון, האור, ואדע לאיזו מטרה הוא מפתח אותי.

בחיים שלי כל מיני יש אנשים, קרובים יותר או פחות, כולם חלקים ממני. כדי להגיע לראיית האמת, עליי לחבר את כולם אליי עד שנהפוך להיות כמו אחד. "כאיש אחד בלב אחד", נאמר על כך במקורות. איך מחברים? בעזרת האור. אנו מזמינים את האור לפעול עלינו על ידי כך שמשתדלים להתקרב ולהשפיע טוב לאחרים.

שום דבר לא מקרי בסרט שנקרא חיים. התכלית של כל המצבים היא שנלמד להכיר אותו, הכוח האחד, הטוב והמיטיב. כוח הבורא שרוצה בטובתנו, ששואף להביא אותנו לחיבור עם כל יתר החלקים בבריאה ולהתגלות בתוך האיחוד. לגלות אותו משמע לגלות שכוח השפעה ואהבה באמת שורה בעולם, אלא שאנחנו, בגלל היותנו אגואיסטים ומנוגדים זה לזה, איננו מסוגלים לגלות אותו ומגלים עולם הפוך.

איפה נגלה אותו? בינינו, כשהוא יתחיל לחבר אותנו זה לזה באהבה, בהתאם לדרישה מוקדמת מצדנו. הוא יתגלה כעוצמה של חום, טוב, רגש, שכל, ביטחון. כהרגשה של חיים אינסופיים, ולא שקצת שמחים קצת עצובים, היום חיים מחר מתים. ומפני שבעצמנו נזמין את האור לפעול עלינו ובכך כביכול נייצר אותו, אנו נתעלה לדרגת קיום שלמה ונצחית כמוהו. זוהי מטרת התפתחותנו כנבראים, זהו הסוד הגדול של החיים שאותו פיצחו הגדולים שבגדולים.

מן המקורות

"כל התכלית הנרצה להבורא מכל הבריאה אשר ברא, היא להנות לנבראיו, בכדי שיכירו אמיתיותו וגדולתו, ויקבלו ממנו כל הטוב והנועם שהכין בעדם".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, "הקדמה לספר הזוהר", לט

"אין אדם מוצא לעתיד לבוא אלא האור מה שהמשיך בידיעתו בעולם הזה. ומי שידע הפנימיות, ייהנה באור פנימי, ומי שלא השיגו, לא ייהנה ממנו על שום פנים".

הרמח"ל, במכתבו לר"י באסאן (ספר "ירים משה", מכתב סב)

"האדם מתגלגל עד שזוכה להשיג חכמת האמת על בוריה, ובלעדיהם לא תבוא הנשמה לגידול קומתה".

בעל הסולם, "ההכשרה לגידול הנשמה"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1004,1005 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content