Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

העולם בצומת דרכים

תארו לעצמכם שלוקחים לכם את הטלפון ולא מחזירים, או שפתאום נעלמת הקליטה ויותר לא חוזרת. אפשר ממש להשתגע. חזרה לתקופת הדינוזאורים. כמו לקחת חיים.

אם פעם חצי קילו לחם וליטר מים הספיקו לאדם כדי להעביר את יומו בבטחה, כיום לא ניתן לדמיין חיים בלי מחשב, מזגן או טלוויזיה. העידן הטכנולוגי יצר סביבה מלאכותית בתוך מערכת הטבע, שבלי כל הנוחות שהיא מספקת קשה לדמיין את הקיום האנושי. במקביל, נוצרו גם סכנות חדשות. בתקתוקי מקלדת אפשר לשתק מדינות, ואיומים אקולוגיים מרחפים מעל הבית המשותף שלנו. מהו קוד החיים שנדרש בעולם מקושר כל כך? אילו שינויים הוא מחייב במודעות שלנו כבני אדם?

גם אצלנו במדינה וגם ברחבי העולם, מתרקמת בשנים האחרונות התחושה שאנחנו נמצאים במצב רגיש מאוד. אמנם לכאורה הקרקע עדיין יציבה, אך מתחת לפני השטח הכול מבעבע. למרות כל החששות והסכנות מצב זה יכול להתברר דווקא כטוב, אם ננצל אותו לחשבון נפש, לבדיקה חוזרת של כל תפיסת החיים שלנו, כפרטים וכחברה.

בגדול, בשורש כל הבעיות שלנו מצויה התעצמות האגואיזם האנושי. כך מלמדת חכמת הקבלה. האגואיזם נעשה צר יותר ויותר, ואנשים בונים את הצלחתם על חורבנם של האחרים. מכאן באים קונפליקטים, סכסוכים ומלחמות. האגו מפריד בינינו, ומביא לכך שהאדם מנסה לשים את עצמו בכוח מעל הזולת. כזה הוא טבע האדם ועד שלא נכיר את השיטה לתקנו באופן שאיש לא ירצה להזיק לאחר ואפילו ירצה להיטיב, אין תקווה שנשרוד את המאה ה-21.

חסרה לנו ידיעה, הבנה והרגשה, שבעולם המקושר אנחנו נמצאים במערכת אחת, במנגנון אחד, בצלחת אחת. במציאות כזו, אדם לא יכול לעשות שום דבר שיהיה טוב לו, אם לא יוודא קודם שזה לא יזיק לאחרים. יכול להיות טוב למישהו, רק בתנאי שיהיה טוב לכולם. אם לא כן, במוקדם או במאוחר הם ישאפו לקחת ממנו את שהשיג.

במאמרו "השלום בעולם" כתב על כך "בעל הסולם", הרב יהודה אשלג: "בדורנו זה, כשכל יחיד מסתייע באושר החיים שלו, מכל מדינות העולם, הנה הכרח הוא, שהיחיד נעשה בשיעור הזה משועבד לכל העולם כולו, כמו הגלגל בתוך המכונה. ולפיכך אין להעלות על הדעת את האפשרות לעשות סדרים טובים ומאושרים בדרכי שלום במדינה אחת, כאשר לא יהיה כן בכל מדינות העולם, וכן להיפך". מתוך כך הוא גם הדגיש: "שכל יחיד יבין שטובתו וטובת הציבור אחד הוא, בזה יבוא העולם על תיקונו המלא".

בעולם של מחר, הצורך הטבעי שיש לאדם להיות מעל האחרים, ינותב למקום לחיובי שיועיל לכלל החברה. במקום תחרות אגואיסטית הורסת כמו היום, התחרות תהיה על מי מעלה יותר את רמת החיים של כל החברה. אנשים לא יסתכלו על האחרים מתוך שאיפה להורידם, אלא כדי ללמוד איך להעלות את רמת החיים הכללית. בדרך זו, כולם יהיו שבעי רצון.

חוץ מבני האדם, מערכת הטבע כוללת גם דומם, צומח וחי. מצד הטבע, כל אלה הם חלקים שונים בגוף אחד. בריאותו של הגוף תלויה בשמירת האיזון בין כל חלקיו ומרכיביו. לפי הקבלה, קשר הדדי טוב בקרב המין האנושי ישפיע לטובה גם על המצב האקולוגי. איך? מעבר להסכמות המעשיות שנוכל להגיע אליהן בנוגע לשמירה על כדור הארץ, עצם המחשבה על היותנו חלקים במערכת אחת יקרין איזון גם לכל חלקי הטבע האחרים. ככל שהיחסים בין בני האדם ישתפרו, אנו נשיב את האיזון הכולל למערכת הטבע, והיא תוכל להשתקם ולהבריא את עצמה.

במבט רחב, אנו נמצאים בצומת דרכים, ובשל כך מחויבים לתת דין וחשבון על הדרך שבה התפתחנו עד כה, ועל השינוי המתבקש. אם התחרות האגואיסטית תימשך היא עלולה לצאת מכלל שליטה ולהיגמר במלחמת עולם גרעינית או בשואה אקולוגית. עלינו ללמוד איך לנהל את התקדמותנו בבטחה אל עבר חיים חדשים, שבהם נהיה בהתאמה עם כל הטבע, שכל חלקיו מקושרים זה לזה בצורה אינטגרלית.

בלב השינוי עומד המעבר ממרדף אחר הנוחות האישית שלי בלבד, למצב של דאגה לאושרם של כולם. בעולם מקושר, אין שום דרך אחרת להרגיש ביטחון ולראות עתיד טוב לנו, לילדינו ולנכדינו. אלה יהיו חיים של אמת, חיים שבהם טובת הכלל תהיה הערך הגבוה ביותר. אם רק נתחיל להתקדם יחד בכיוון הזה, נגלה איך נפתחים בפנינו עוד הרבה דברים נפלאים שטמונים בעומק הטבע, עבורנו.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1162 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content