Left Sidebar Content

קבלה לעם בתקשורת | מקומונים

העולם הזה ומה שמעליו

שערי מודיעין 17.5.01

מי מאיתנו לא מצא את עצמו, לפחות פעם אחת בחייו הבוגרים, כמה לקצת יותר רוחניות, לחיים עם מעט יותר משמעות, או ביקש להבין מי שולט בגורלו
מאת: ליאור ביינר

הרי לא ייתכן שנגזר עלינו לשלם משכנתה כל חיינו רק בשביל שבסוף יאכלו אותנו התולעים. הרצון לדעת ולהבין מצליח להוציא רבים מאיתנו למסע חיפוש, קיצוני יותר או פחות; חלק מגיע עד להודו ומוצא תשובות בפילוסופיות עתיקות מהמזרח הרחוק; חלק מרחיק לכת באמת ומבקש למצוא שותפים לגורל אי שם בחלל; וחלק סובל מנדודי שינה ומנצל את הלילות ללימוד וחקר תורת הקבלה. אלו זוכים לאחרונה לתנופה של ממש בקרב הציבור החילוני, כשבין האחראים נמצאים ארגון בני ברוך.

ארגון בני ברוך הוא עמותה שמטרתה המוצהרת היא להפיץ את חוכמת הקבלה. להשגתה משתמש הארגון בכל דרך אפשרית: הוצאה לאור והפצה של ספרים וקלטות ניגונים ודפי מידע, הרצאות ברחבי הארץ ומתן שיעורים סדירים ללא תשלום, הפקת תוכניות רדיו בארץ (ערוץ 7 וקול ישראל) ובצפון אמריקה, ואתר אינטרנט הכולל, בין השאר, מאגר מידע על חוכמת הקבלה בעשרים שפות.

בראש הארגון עומד הרב מיכאל לייטמן, תלמידו של המקובל הרב ברוך אשלג ז"ל (מחבר פירוש הסולם לספר הזוהר), שעל שמו נקרא הארגון. הרב לייטמן: "קודם למפגש שלי עם תורת הקבלה הייתי חילוני לגמרי. אני בוגר אוניברסיטה בתחום קיברנטיקה רפואית (מדע העוסק בוויסות הביולוגי באורגניזם החי, ל"ב) ומעולם לא התעניינתי בדת. הייתי בן 28 כשהתחלתי להבין שמתוך העיסוק במדע לבדו לא אקבל תשובות לשאלות קיומיות.

התחלתי לחפש הלאה, עד שהגעתי לקבלה. כלומר, עד שמצאתי את המורה שלי, הרב אשלג, בשנת 79'. די במהירות הפכתי לעוזרו האישי ושימשתי בתפקיד זה עד שנפטר בשנת 91'. ביקשתי להמשיך את דרכו והקמתי את ארגון בני ברוך. הלימודים התקיימו בהתחלה בסלון ביתי ובהמשך פתחנו את הסניף הראשון בבני ברק. כעת אנחנו מחכים שיאשרו לנו את הקמת הכפר שלנו באזור הר חברון."

במקביל אתה גם עובד למחייתך.

"אצלנו כל אחר חייב לעבור ולשרת בצה"ל ויש לנו במה להתגאות. יש בינינו מדענים, אנשי מחשב, אנשי תיאטרון, סופרים, משוררים ועוד."

 מעבר להבנה

נסי (השם המלא שמור במערכת) ורעייתו מאזור מודיעין הצטרפו לארגון לפני שנים אחדות. "נכנסתי לשיעורים האלה והרגשתי שכאילו הוארו חיי," מספר נסי, "ומההשתתפות של פעם בשבוע עברתי להשקעה מוחלטת. הרעיון הכללי של הקבלה ושל כל הלימוד פה הוא שבהתפתחות שלי כאדם אני אקבל הנאות אינסופיות ונצחיות."

- זה מה שמובטח לכם?

"כן, זה חלק מהדבר. אבל זה לא ההנאות הגשמיות שאנחנו מכירים, כמו לנפוש בשמש עם גביע גלידה. אלו הן הנאות רוחניות. אם ניקח את כל ההנאות שבעולם, מהבריאה ועד היום, ונצרפן יחד, הן יהיו רק נר דקיק או ניצוץ אחד קטן ביחס להנאה הרוחנית שמקבלים כשנכנסים לקבלה, כי מקבלים מימד נוסף וחוש נוסף לחוות את ההנאות האלה. מקובל יכול לשבת איתנו ולדבר כרגיל, להיראות לנו שמח או מצוברח, ליישר את בגדיו או להעביר יד בשערו כמו כל אדם רגיל, ובו זמנית להיות בעולמות עליונים ובתענוגות אינסופיים. הוא מסוגל לעשות זאת משום שהקירבה שלו אל הבורא מתהדקת."

- זה לא קשה לקום לפנות בוקר כדי ללמוד?

"מטרת הבריאה היא שיהיה לנו אושר עילאי, אבל כדי שלא נרגיש בושה על כך שאנחנו רק מקבלים מהבורא הנאות ושלווה אינסופיות, יש שלב של יגיעה. היגיעה זה לבוא לשיעורים באמצע הלילה, לתת מזמנך לצורך פרסום והפצה ולנסוע רחוק כדי להרצות."

בארגון בני ברוך לא גובים תשלום על הפעילות וגם לא מגייסים תרומות, אלא מתקיימים ממעשר שכל כל אחד מהחברים מפריש ממשכורתו.

- נסי, איך אתם יודעים בוודאות איזה שימוש נעשה בכסף שלכם?

"ישנם שני אנשים בלבד שמקבלים את הכסף. הם מקבלים את הכסף מבלי להסביר לנו מה הם עושים איתו, וזאת על מנת שנוכל לתת נתינה מוחלטת מבלי לקבל את המשוב על כך. אני מאמין שמי שמקבל את הכסף מעביר אותו לתכנים מסוימים, שמובילים לדברים חיוביים. אם אני אדע למה זה ניתן ולמי זה יינתן, אז כביכול קיבלתי משוב ולא עשיתי נתינה מוחלטת."

- אתה לא מרגיש לפעמים כמו חייל שגויס למטרה?

"מי שמצליח לעשות את הסוויץ' הזה זה רק מי שהתפתחה אצלו אותה נקודה שבלב, שהיא החוש השישי. רק אחר שהתפתחה אצלו אותה נקודה יכול לגלות כזו מסירות. וזה דבר שאי אפשר להסביר אותו, כי הוא נמצא מעבר להבנה שלנו."

לחילונים בלבד

המבנה ממנו פועל הארגון בבני ברק מזכיר חדר מבצעים, וכולל עשרות מחשבים, מצלמות, טלפונים, טלפונים ניידים וארונות קשר. כל השיעורים מצולמים ומשודרים חי באינטרנט ליותר מתשעים מדינות ומוקלטים על קלטות אודיו ווידיאו. באתר של הארגון מתקיימים מדי יום פורומים בכמה שפות, וקשר ישיר נשמר עם הסניפים הפרוסים ברחבי הארץ, מערד ועד קרית שמונה. בכוונת חברי הארגון לפתוח קבוצות לימוד נוספות, בין השאר גם במודיעין.

- איך אתם חושבים שתוכלו להתמודד עם מודיעין, יישוב שכל כך חרד לחילוניות שלו?

"אני מעריך שלא תיווצר שום בעיה של ממש, משום שאנחנו פותחים חוגים ללימוד חוכמת הקבלה. לקבלה אין שום קשר לדת הרגילה והעממית ודווקא אנשים חילונים נמשכים אליה. מדובר באנשים שיש להם שאלות קיומיות, כמו מה הטעם בחיינו ובשביל מה חיים, לא כאלה שמחפשים תשובות דתיות של קיום מצוות בלבד, אלא כאלה שרוצים באמת לגלות את מקור החיים. בנוסף, הקבלה פונה לבן האדם ואין זה חשוב מי הוא, מה הוא ובשביל מי הוא חי."

ייתכן שלא הכנתם את שיעורי הבית שלכם. תושבים רבים במודיעין וחלק ניכר מחברי המועצה שלה נלחמים בכל פעילות מיסיונרית ובכל פעילות שנחשדת ככזו.

"אנחנו לא לוחצים אף פעם. ברוך השם יש לנו 40 חוגים ברחבי הארץ. יש כל כך הרבה התעניינות בקבלה, כך שאנחנו לא נזקקים לכל סוג של פרסום. אני לא חושב שצריכות להיות חששות לגבי הפעילות שלנו. כל המסתייגים מוזמנים להיכנס לכל החוגים שלנו שמתקיימים באנגלית, ברוסית ובעברית בכל רחבי המדינה ולראות שלומדים בהם על החיים ושאין להם שום קשר לחזרה בתשובה."

- למי מיועדים החוגים שלנם?

"החוגים נועדו לכל מי שיש לו משיכה פנימית למשהו שלמעלה מהעולם הזה; למי שלא חי בשקט ומוטרד משאלות קיומיות כמו מי אני, מאיפה אני, מה צריכה להיות תכלית החיים, איך נכון לנהל את החיים שלי, האם אני יכול בצורה מכוונת לנהל את החיים שלי ולהפוך אותם לתלויים בי וכך לתכנן את המחר ולגרום שהוא אכן יתקיים. אנחנו רואים שלעולם מסביבנו יש חוקיות, אבל לא מכירים את החוקיות הזאת. קבלה מלמדת אותנו את החוקיות הזאת על מנת להקל על החיים שלנו, ואף מאפשרת לנו להימנע מכל הסבל הנורא הזה ומחוסר הביטחון הכללי והפרטי. הקבלה מסבירה לאדם על המערכת של כל העולם הזה והעולמות בכלל. היא מסבירה איך כל אדם פשוט יכול לנהל את מערכת החיים שלו בצורה מכוונת ובאופן נכון, כך שייטב לו ולסובבים אותו."

- החוגים מיועדים לדתיים ולחילונים כאחד?

"כעיקרון לא מתקבלים דתיים לחוגים שלנו, אלא רק חילונים. הציבור הדתי כעיקרון סולד מזה ואין לו בזה שום עניין. הציבור הדתי מקבל כחלק מהחינוך את החובה לקיים מצוות וללמוד תורה כפשט. עם זה הם מרגישים שלמים. החינוך החילוני והחיים החילוניים מובילים את האדם לשאול שאלות רבות. את הפתרונות התשובות לשאלות האלו הוא ימצא בסופו של דבר רק בתורת הקבלה. אנחנו עדים לכך שכל התורות האחרות מתחילות ליפול בימינו."

- אז למה הכיפות והזקנים?

"בצורה חיצונית שלנו אנחנו דומים כביכול לזרם של הכיפות הסרוגות או משהו כזה. הקבלה דורשת מהאדם שיהיה בצורתו החיצונית במסגרת יהודית, מפני שיש התאמה בין רוחניות וגשמיות. חוקים שנמצאים ברוחניות פועלים מלמעלה עד למטה בעולם הזה. אנחנו מקיימים את החוקים האלה לא רק משום שהם כתובים בספרים, אלא מתוך ההכרה וההבנה שאנחנו חייבים לקיים את התנאים ובלעדיהם לא תהיה התאמה בין העולם העליון לעולם הזה."

-  ומה כוללים אותם תנאים?

"זה כולל, בצורה מאוד ליברלית, שמירת כשרות ושמירת שבת, וזהו בעיקר. יחד עם זאת, במסגרת הלימודים אנחנו לומדים רק קבלה. אנחנו לא לומדים גמרא ולא משניות ולא שום דבר אחר שלומדים אנשים דתיים. כל הקשר בינינו לדתיים הוא בצורה החיצונית. החינוך הדתי והקבלה הם שני דברים מנוגדים מאז ומעולם. במשך אלפי שנים הציבור הדתי רדה את הקבלה וזה נמשך גם היום. אם נפתח ספרי מקובלים וספרי היסטוריה, נוכל לקרוא על הסבל שהם עברו, ההתעללויות והמכות שהם ספגו. זה בעצם התשלום שהם היו צריכים לשלם על הידע שלהם."

 ארוכה הדרך לחוש השישי

- מה לומדים בחוגים שאתם מקיימים?

 "לומדים בין השאר על מבנה האדם והנשמה."

- הכוונה לגלגולים שהנשמה עוברת?

"גם, אבל לא רק. הקבלה, בדומה לכל מדע אחר, מתייחסת לעובדה שיש לנו חמישה חושים. בעזרת מה שאני סופג מכל החושים שלי יחד אני מצייר תמונה בראשי ומכנה אותה 'העולם שלי'. התמונה הזאת מוגבלת בגלל שכל אחד מהחושים שלי פועל בטווח צר מאוד. אם החושים שלי היו פועלים בטווחים אחרים, הייתי מצייר לעצמי תמונה אחרת של העולם הסובב אותי. זו הסיבה שבעלי החיים רואים את העולם בצורה אחרת מאיתנו. אז מהו העולם באמת ואיך אפשר לראות איך הוא מתקיים מחוץ לאדם, כלומר ללא ההגבלות שלנו? הדרך לעשות זאת היא לפתח חוש אקסטרה-סנסורי, שלא יהיה תלוי בחמשת הפתחים הרגילים של החושים: ראייה, שמיעה, ריח, טעם ומישוש, אלא יהיה יותר אובייקטיבי."

-  ואיך משיגים את החוש הנוסף הזה?

"כשבאים לחקור את החוש הזה, שנקרא בקבלה 'מסך ואור חוזר', מתחילים גם לפתח אותו, כלומר את אותו חוש שישי, וזאת מהות הקבלה. בעזרת החוש השישי האדם מתחיל לקבל אינפורמציה ממישור שונה לגמרי: אינפורמציה מהעולם הבא או מהעולם העליון. החוש שמקבל את האינפורמציה ומתפתח הוא בעצם הנשמה, שנבנית מעצם ההבנה שהיא חיה בעולם בצורה לא מודעת. אט אט האדם מתחיל להבין עד כמה המעשים והמחשבות שלו פועלים על הסביבה. סביבה כוללת את האנשים סביבו, האנושות בכללותה ואפילו כל היקום. הוא מתחיל להבין איך הם פועלים ואיזו תגובה הם מזמינים חזרה. כשאדם רואה את זה ומרגיש את זה בעצמו, הוא לומד מה נכון לעשות. לא מדובר בחינוך על ידי איומים או ענישה, אלא בלימוד מתוך הכרה. מסיבה זו תורת הקבלה נקראת גם תורת הנסתר. זו תורה המגלה לאדם דברים שקודם היו נסתרים ממנו. דברים שגורמים לו להיות אחר, טוב יותר, אדם שפועל בצורה אמיתית ומגמתית. בשלב הזה האדם מתחיל ליראות את הגלגולים שלו ואת כל החיים שלו דרכם. כך הוא מתחיל להיות אדם ולא עוד בובה שלא יודעת איך היא פועלת."

ההצלחה בלימודי הקבלה, לדברי הרב לייטמן, אינה מצריכה השתייכות ללאום היהודי. ראיות לכך הוא מביא מספר הזוהר. "כתוב: 'כי כולם יידעו אותי מקטן ועד גודלם'," הוא מספר. "בספר זה, כמו גם בשאר ספרי הקבלה, כתוב שזה ייקרא בסוף הימים, כלומר בסוף ההתפתחות הגשמית ותחילת ההתפתחות הרוחנית של האנושות, תקופת המעבר שבה אנחנו נמצאים כיום."

- מהם הסימנים שאכן מדובר בעידן שלנו?

"נכתב כי בסוף הימים האנושות תתחיל לגלות חיסרון ממשי. לא יהיה זה חיסרון בהתפתחות טכנולוגית או בהתפתחות של מדע כלשהו או בהתפתחות תרבות, אלא בהתפתחות הפנימית, שאדם ירצה לדעת מה הוא עושה בעולם. במצב זה נמצאים כיום אנשים רבים. העדויות לכך לא מאחרות לבוא. המשיכה לקבלה היום נובעת מהסבל של האדם, שלא יודע בשביל מה הוא חי ואיך הוא מסתדר בחיים. הסבל הוא כל כך מורגש בכל אחד מאיתנו עד שלא צריך למשוך אנשים אל הקבלה.

כמה מודעות אודות הרצאה שאנחנו מקיימים מספיקות כדי שיגיעו אליה 300 - 400 איש. אנחנו עושים כאלה דברים בכל הערים. הארגון שלנו מפעיל אתר אינטרנט ב - 20 שפות שונות ואנחנו יכולים לדווח על כרבע מיליון כניסות במהלך כל חודש."

- כיצד מתנהלים השיעורים?

"הספר העיקרי והמודרני בקבלה נקרא 'תלמוד עשר הספירות' והוא כולל שישה כרכים שבהם מוסבר על כל הדברים שיש במציאות: הבורא, הנברא ומה שביניהם, העולמות דרכם הנברא מתקשר עם הבורא, הבורא משפיע על הנברא והמבנה שלהם. בספרים אלה מוסבר גם איך הם יכולים להתקשר כך שהנברא יוכל להיכנס למעמד הטוב ביותר ולהרגיש נוחות מרבית, נצחי ושלם. הספרים הנוספים הנלמדים בשיעורים הם ספר הזוהר והפירושים שלו. הלימודים מתקיימים בין השעות שלוש עד שש לפנות בוקר כל יום, גם בשבתות ובחגים. אחרי השיעור כולם הולכים לעבודה ובערב אחרי העבודה חלק יוצאים ללמד בעצמם בחוגים וחלק מגיעים לכאן להמשיך לחקור."

- מה גורם לאנשים להישאר?

"האדם מתחיל להרגיש את ההתפתחות של החוש השישי אצלו אחרי שניים-שלושה שיעורים. זה לא פילוסופיה או משהו שצריך לדמיין. הוא קורא ושומע ופתאום הוא מרגיש שהוא מתחיל להיפתח לדברים שהם עדיין לא גלויים לגמרי, אבל הוא יודע שמשהו קורה שם בפנים."

מבנה הנשמה של מדונה

במסגרת הסניף בבני ברק לומדים כ - 70 גברים. מלבר זאת, מפעיל הארגון חוגים חיצוניים לנשים ולגברים, הפועלים בכמה ערים בארץ. ההשתתפות בחוגים היא ללא תשלום, תוך הפרדה בין המינים. "החוגים הנפרדים," אומר הרב לייטמן, "הם בגלל השוני במבנה הנשמה של הגבר ושל האשה. כמו שאנחנו לא שווים בגוף וכמו שיש מערכות שונות גם ברבייה ובמוח, לדוגמה, כך קיימים הבדלים גם בנשמות שלנו. הנשים וגברים נבדלים בדרך הבנת העולם, בתפיסות, בתשוקות ובמטרות שלהם. הכוחות והתכונות האלה נובעים ממבנה הנשמה. בקבלה ידוע שאפשר ללמד גברים ונשים לפתח את הנשמה ואת החוש השישי, לתפוס את כל המציאות, להתקרב לרוחניות ולחיות באופן כזה שהגוף עבורם יהיה לא יותר מאשר חולצה שאותה הם יכולים לפשוט, ושהחיים והמוות לא יהיו מורגשים עליו בכלל. אבל על מנת להעניק לאדם שיטה כזו אנחנו חייבים להתייחס אליו באופן אישי. ומכאן ההפרדה בין המינים."

- יש כאן גם את עניין הצניעות?

"לא מדובר בהפרדה פיזית, אלא בהפרדה בגישה. לא שאנחנו מסתירים משהו מהנשים או מהגברים. זה פשוט שונה. זה שני כוחות במציאות. התפיסה הזאת תואמת גם את הפילוסופיות ואת כל הרעיונות שמגיעים מהמזרח, כך שלא מדובר במשהו ייחודי אצלנו. אי אפשר להסביר לאשה משהו שלא שייך לנשמה שלה, מה גם שהנשים יותר מתוקנות והגברים הם אלה שצריכים לעבור הרבה יותר תיקונים, שהם יותר חזקים וחדים. הרצאות וחוגי ההתנסות שאליהם אנשים מגיעים על מנת לבדוק אם הנושא הזה מדבר אליהם פתוחים לגברים ונשים כאחד. אחר כך, לאותם אלו שמרגישים משיכה לעניין, מופרדים לקבוצת גברים ונשים."

ההיענות שיש לחוגים ולהרצאות שמקיים ארגון בני ברוך מקבלת חיזוק ממקור לא צפוי: סליברטאים רבים מהארץ ומהעולם, דוגמת מגה-סטארים כמו מדונה ומייקל ג'קסון או להבדיל השחקנית רוזאן בר, פונים ללימודי הקבלה ומבקשים להפוך אותה למקור לתשובות לשאלות הקיומיות שלהם. הרב לייטמן מאמין שלא מדובר בטרנד חולף.

"מסופר בזוהר, כמו גם במקומות נוספים, כי האנושות במשך הדורות עוברת התפתחות. האדם מתפתח, ולצד רצונות פרימיטיביים מתפתחים בו רצונות מורכבים ונעלים יותר.

זה הביא להתפתחות הטכנולוגית, הכלכלה והתרבות. הדברים האלו עדיין לא הביאו לנו את האושר, אבל הביאו להתפתחות. בזוהר מוסבר שכל ההתפתחות הזאת צריכה לעבור מדרגות של רצון: למין, למשפחה, לעושר, לשליטה, למושכלות, ואחרי כל זה יבוא הרצון לרוחניות. כלומר, רצון להבין את השורש שלי, מאיפה אני ומה אני ומה בעצם התכלית של החיים. עכשיו אנחנו רואים שאלפי אנשים במדינה ומיליונים בעולם מתחילים להרגיש את השלב הזה, להרגיש שמתעוררות בהם שאלות קיומיות שאין להן תשובה בעולם זה. התשובה היא רק אם הם ירגישו אפילו מעט מתוך העולם העליון, כלומר מה שמרגישים בחוש השישי."

- למה עד היום הקבלה היתה בחזקת סוד השמור לגדולים בתורה בלבד?

"לא היה בה צורך. אף אחד לא היה צריך לגלות את הדברים האלה, בגלל שהצרכים של האדם התמקדו בדברים בהמיים-גשמיים כמו כסף, כבוד ומושכלות. עד שאין רצון אמיתי, הקבלה נשארת נסתרת: היום, בגלל שהרצון מתגלה בבני האדם, היא צפה ועולה. אני מאמין שזה לא נושא שיחלוף. אני נמצא בתוך הנושא הזה כבר 25 שנה ורואה כל הזמן איך הוא רק גובר."

- כל אחד יכול להיות מקובל?

 "כל אחד יכול, גבר או אשה. השאלה היא רק רצון ובשלות. יש כאלה שבאים ואחרי כמה חודשים עוזבים. חלקם יחזרו וחלקם לא. הדברים האלה רק עכשיו מתחילים לצוץ באדם."

- מה לגבי מקובלים שעוסקים בעשיית נסים תמורת תשלום?

"את הידע שלי בקבלה קיבלתי בתנאי שלעולם לא אגבה תשלום מתלמיד. מקובל אמיתי לא מתעסק בגילוי עתידות ולא עושה שום נסים ונפלאות, אלא מלמד אנשים לתקן את עצמם ולהתקרב אל מטרת הבריאה. מקובל מעביר לתלמיד את כל המידע ואת כל רזי השיטה איך לגלות את העולם העליון, ולא משאיר את התלמיד שלו למטה בעולם הזה ועושה לו נסים מהעולם העליון. אני הייתי 12 שנה ליד מקובל גדול, המוהיקני האחרון, שרק לימד ולא עשה שום נסים. נהפוך הוא, לפי אורח החיים שלו לא ניתן היה לראות עליו שום דבר. הכל היה בהצנעה."

- הפתרונות למצב הזה לא כתובים בספרי הלימוד שלנם?

 "פתרונות נמצאים, אבל הם רק דרך הרוחניות. האדם צריך לסדר את הפתרון שלו דרך העולם העליון, משם יורדות כל הפקודות לעולם הזה. הכל תלוי במידת ההשפעה שיש לנו על העולם העליון."

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content