Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

הפוטנציאל היהודי

נוח לדבר על העניין או לא, זה שיהודים מצליחים יותר מאחרים זו עובדה. השאלה החשובה היא למה. בגלל למדנות משך דורות? בגלל הצורך לשרוד? בגלל גנטיקה? מסתבר שהסיבה השורשית נמצאת במישור אחר לחלוטין. על הפוטנציאל היהודי שעוד לא מימשנו, ועל הכוחות שמנהלים את העולם.

כדי להבין מדוע יהודים מצטיינים צריך לחזור ליסודות האומה, לימיו של אברהם בן תרח. באותה תקופה הציוויליזציה העיקרית הייתה מרוכזת באזור מסופוטמיה. אברהם חקר את מערכת הטבע ואת התפתחות האדם, ומצא שהדבר המשמעותי ביותר שאפשר להשיג בחיים זה לגלות את הכוח הכללי שבטבע. הכוח האחד. 

מכל העמים שחיו באזור התקבצו סביבו אלפי אנשים, שביקשו ללמוד את השיטה לגילוי אותו כוח עליון. בספר המדע מסביר הרמב"ם שהקהילה הזו נעשתה בהמשך לעם ישראל, ומה שייחד אותה מיתר העמים היה הרצון שהתעורר באנשים להתפתחות רוחנית. ההתפתחות הכי גבוהה, עדינה ונעלה שיכולה להיות במין האנושי. תלמידיו של אברהם למדו איך להתאחד באהבה מעל כל ההבדלים, בכך הם הפכו דומים לכוח הטבע הכללי, ולכן גילו אותו בקשרים שנרקמו ביניהם. 

היהודים הראשונים, אם כן, היו האליטה הרוחנית של האנושות, היחידה המובחרת שפרצה את הדרך שבה יתפתחו לבסוף כל בני האדם. משום כך, באותה קבוצה הייתה עוצמה גדולה מאוד, יכולת להתקדם בכל דבר ועניין. 

על ידי התקרבות מיוחדת זה לזה הם התעלו מעל טבעו האגואיסטי של האדם, וגילו תופעות שאיש מלבדם לא היה מסוגל לזהות. הם ראו כיצד כוח הטבע הכללי מנהל את המציאות על כל רמותיה, בכל מיני אופנים וצורות. הם הבינו כיצד הכוח הזה משפיע עליהם, ואיך יכולים הם להשפיע עליו. היה להם דיבור איתו, כביכול, הוא היה מגולה להם.

מאז ימי אברהם ועד תקופת החורבן, החינוך היהודי היה חינוך רוחני. חינוך שלימד איך משיגים תכונה כמו של כוח הטבע הכללי, כלומר תכונה של השפעה טובה, אהבה ונתינה טהורה. בעזרת התכונה הזו יהודים הבינו איך להתחבר כגוף אחד, כלב אחד, כמוח אחד. איך להתחבר אף על פי שכל הזמן מתגלים כוחות אגואיסטיים, גדולים יותר ויותר, שמפריעים לאדם להתקרב לאחרים. איך להיות כל ישראל חברים, כל ישראל זה לזה ערבים.

האנשים למדו להיות בשני כוחות מנוגדים: כוח אלטרואיסטי וכוח אגואיסטי, כוח השפעה וכוח קבלה. בשונה מיתר בני האדם שהתייחסו למציאות מתוך כוח אחד בלבד, כוח האגו הפשוט שרוצה לקבל הכול מכולם ותופס את המציאות מתוך יחס של 'מה יהיה לי מזה', יהודים למדו לברר ולקשור כל דבר ודבר מתוך שתי נקודות מבט הפוכות: הרצון לקבל והרצון להשפיע כל טוב לזולת. 

כדי להמחיש את ההבדל הזה במשהו נאמר, שהדבר דומה לראיית העולם עם עין אחת בלבד לעומת ראייה בשתי עיניים. תמונה שטחית מול תמונה עם עומק. בראייתם לעומק הטבע יהודים גילו מציאות שמעל זמן, מקום ותנועה, הכירו את מערכת ההפעלה של העולם שלנו ואת הכוח העליון שמנהל אותה. העבר, ההווה והעתיד נפרסו בפניהם. הם למדו איך בשינוי התכונות הפנימיות שבהם, מקבלה להשפעה, הם משנים את העולם. מנהלים אותו, במלוא מובן המילה, שולטים כמו במסך מחשב בתמונת המציאות שמתהווה.

היכולת הרוחנית הזו אבדה לנו לפני כאלפיים שנה. שנאת החינם שהחריבה את קשר האהבה שהיה בינינו, עשתה אותנו טועים באפילה. התנתקנו איש מאחיו, ולכן גם מהכוח האחד שבבריאה. אף על פי כן נותרו בנו התרשמויות מסוימות מהרמה הרוחנית שפעם הייתה, ולכן לאורך הדורות יהודים הפגינו יכולת ניתוח והצטיינות יתרה. 

כיום, אנחנו יכולים לעורר את הפוטנציאל הרוחני שטבוע בנו, ולשם כך ניתנה לנו חכמתו של אברהם, חכמת הקבלה. בעזרתה נוכל להביא אל חיינו את כוח ההשפעה, ולהוביל אחרינו את האנושות כולה לפסגת התפתחותה. 

רק חשוב להבין שעם נבחר זה לא סמל סטטוס, מקור להתנשאות ולגאווה, אלא הגדרת משימה. שליחות היסטורית שכיום היא בגדר חובה, כי העולם המקושר לא יוכל לשרוד בלי שיטה לחיבור בין ניגודים ויצירת השלמה. צעד ראשון בכיוון הנכון, וכל השנאה לישראל תהפוך לאהדה.

שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 465 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content