Left Sidebar Content

חינוך, הורות והוראה | טיפים להורים וילדים

הפער הבין-דורי

פער בין-דורי הוא משהו טבעי, ובלעדיו לא תיתכן התקדמות. אבל בתקופה שבה קצב השינויים כה מהיר, בעיית התקשורת בין דורות מגיעה לממדים גדולים מאוד. כמעט כל מה שראינו בצעירותנו שינה את צורתו לחלוטין, ולכן הילדים מתייחסים אלינו כלא-רלבנטיים. יש מה לעשות?

חשיבה, תפיסה, ביטוי, יכולת הבנה - בפרמטרים אלה וכן באחרים, דור אחד חסום בפני הדור האחר. לכן דורות שונים לא יכולים לגשר על הפערים שביניהם. דבר אחד בלבד יוכל פה לסייע. אהבה. רק אהבה תעזור לנו להתחבר, להתאים את עצמנו אל הדור האחר.

במישור המעשי, אנחנו צריכים ללמוד מה טוב לדור הצעיר, מה הוא צריך, מה הוא אוהב, ולהשתדל להביא לו את זה במידה ובצורה שהוא רוצה. את כל הדעות והתפיסות שאנחנו סוחבים משך שנים עלינו לשמור במין קופסה סגורה, וממנה להוציא רק את מה שהדור הצעיר דורש. 

באופן כללי, אי אפשר למסור חכמת חיים מדור לדור דרך הטפה. למה? כי צעירים לא מקשיבים לדור הקודם. הם לומדים רק מתוך החיים שלהם. לכן הדבר החכם לעשות הוא לבנות כבר מילדות סביבה שתקרין להם את הערכים הטובים שאותם היינו רוצים שיספגו. פחות מילים ביקורתיות ופוזות תקיפות מצדנו ישירות, כי זה יביא רק לאפקט הפוך, כלומר יחסום אותם מללמוד.

כדאי להיות קרובים יותר לילדים, כמו ידידים. לא להראות את עצמנו כל הזמן כגורמים נוקשים ומחייבים. ככל שנצליח בכך, הילדים ירגישו שהם יכולים לדבר איתנו חופשי על כל מיני דברים.

תפקידנו העיקרי בתור הורים הוא להביע אהבה. לעזור לילדים, להראות להם שאנחנו עושים את המקסימום עבורם, ורוצים שהם ילמדו מכך מהי אהבה. שיתנו בעתיד יחס דומה לילדים שלהם. יותר מאהבה אי אפשר להעביר מדור לדור.

לא מדובר בפינוק מוגזם של הילד, אלא במתן ההרגשה שבבית הזה אוהבים אותו ודואגים לו. בלי זה ילד לא יכול להתפתח טוב. חשוב גם להבדיל בין אהבה הורסת לאהבה בונה. 

בגדול, אנחנו צריכים להראות לילד שצורת ההתנהגות שלו היא שקובעת את היחס שלנו אליו. אם לדוגמה הילד עשה עוול למישהו, נראה לו שאף על פי שלא רצינו בכך, האהבה שלנו כלפיו משתנה. הוא עצמו משנה את הקצב, את הגובה, את כוח האהבה שלנו אליו. ככל שיתנהג טוב, נאהב אותו יותר, וכן להיפך, בהתאמה. מצידנו יש תמיד צינור רחב וטוב שבו זורמת אהבה כלפיו, אבל הברז נמצא בידיו. עם הזמן הילד יבין שהוא יכול לאבד את אהבתנו, והפחד הזה ישמור עליו.

האהבה מקשרת בין דורות, ולכן את הסבתא והסבא אוהבים הנכדים מאוד. שום דבר שלילי כביכול לא יוצא מהם, בשונה מאימא ואבא שבדרך כלל מעבירים על הילדים ביקורת. 

לכן, אם בתור הורים נצליח להידמות קצת יותר לסבתא וסבא האוהבים, היחסים בינינו לבין הילדים יהיו יותר טובים. חשוב לדעת שאפילו אם נפעיל לחצים ונצליח להגביל אותם בדברים מסוימים שלדעתנו יזיקו להם, הם יזכרו לנו את זה, ולא לטובה.

לסיכום, האמצעי היחיד לחיבור מעל כל פערי הדורות הוא יחס של אהבה. אם נשקיע בבניית קשר של אהבה מכל הלב, בהדרגה נוכל להוסיף לו גם רמזים עדינים בנוגע לכיוון ההתפתחות הרצוי בעינינו, והילדים יקבלו זאת נכון. 

אכן, עניין הקשר בין דורות עדין מאוד. שיהיה לכולנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1320 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content