Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

הפתרון לפחדים וחרדות

פחדים וחרדות הם חלק מהחיים, ויחד עם זאת אף פעם לא קל לנו איתם. תמיד הם מלחיצים נורא. מאיפה הם נוחתים אל חיינו, מהו השורש שלהם? מה ההבדל בין פחדים של ילדים לבין פחדים של מבוגרים? האם נוכל לאתר פעם נוסחה אולטימטיבית להתמודדות עם כל פחד וחרדה?

כל היצורים בטבע מפחדים, אפילו אבנים מפחדות, וגם צמחים וחיות. לו יכולנו לשאול אבן ממה היא פוחדת, היינו מגלים שהחשש המרכזי שלה הוא שמא לא תוכל לשמור על המבנה שלה בצורתו הדוממת והקבועה. צמחים פוחדים שמא לא יהיה להם מספיק אוויר, שמש ומים, בעלי חיים מוטרדים בעיקר ממזון. כל יצור פוחד שמא לא יהיה לו את מה שהוא מוכרח לקבל כדי להתקיים בטוב. ההבדל בין היצורים השונים הוא בדרגת הפחד, אשר מושפעת ממספרם ועוצמתם של הגורמים שעלולים לאיים על קיומם, כמו גם מראיית העתיד ועוד.

ילדים חווים כל מיני סוגי פחדים. על פי רוב אלה פחדים סטנדרטיים שתפקידם לעזור להם לגדול נכון, ובלעדיהם יכול להיות שיזיקו לעצמם. הפחד מפתח אותם, מסייע להימנע מסכנות. לעומת זאת אצלנו המבוגרים, פחדים נובעים בדרך כלל מחוסר תפקוד נכון, מחוסר אינטראקציה נכונה עם הסביבה. פחדים אינם דבר סטטי. לפעמים, משהו שהפחיד אותנו בעבר מפסיק להיראות מאיים, ופחדים חדשים נכנסים אל חיינו. הדבר נובע מכך שאנחנו מתפתחים, הרצונות שלנו משתנים ועמם עם החששות, הפחדים והחרדות.

כדי להבין את מנגנון הפחד לעומק, עלינו להכיר את המנוע שמחולל אותו בתוכנו. לפי חכמת הקבלה, אנו בנויים מחומר יסודי שנקרא "רצון לקבל הנאה ותענוג", או בקיצור רצון לקבל, רצון ליהנות. הרצון לקבל עומד בבסיס האופי שלנו, הטבע שלנו, והוא תמיד דורש לעצמו מילוי. שתהיה לו תחושת ביטחון, שגשוג, שובע וכן הלאה. כאשר אין לרצון לקבל מילוי הולם בהווה וגם העתיד לא מאיר, הוא מתחיל להרגיש אבוד, כמו תלוי באוויר, בין שמים לארץ.

תחושות הפחד והחרדה נובעות מרצון לקבל אשר מרגיש חסר מילוי, ללא כיסוי. זה יכול להיות גבר או אישה, צעירים או מבוגרים, אמידים או חסרי כול, שפתאום הרצון לקבל שלהם נכנס למצב שבו אינו יודע מאין יקבל מילוי. "מאין יבוא עזרי", הם צועקים בפנים, אבל תשובה טובה אין בנמצא. בלית ברירה, הם מוכנים לעשות הכול ובלבד שהכאב קצת יירגע.

מה המטרה של התחושות השליליות האלה, לשם מה הן בכלל קיימות? מסתבר שכמו אותם ילדים, הן באות לסייע גם לנו המבוגרים לגדול. במה מדובר? חכמי הקבלה גילו שיש בטבע כוח כללי שפועל עלינו במטרה לפתח אותנו. הכוח הזה נקרא "בורא", וממנו מתפשט כלפינו  הנבראים "אור". האור כולל את כל סוגי המילויים שהרצון לקבל יוכל אי פעם לרצות. כדי לפתח אותנו, האור פועל על הרצון שלנו ומעורר בו תחושות שונות, חיוביות ושליליות. בגדול, כאשר האור ממלא את הרצון לקבל או מתקרב אליו אנו מרגישים טוב, וככל שהוא מתרחק נעשה לנו רע, בכל מיני אופנים וצורות. אנשים נבדלים זה מזה במבנהו הפנימי של הרצון לקבל שלהם, ולכן כאשר הוא ריקני הם חווים פחדים שונים. כך או אחרת, דרך המשחק הזה הבורא מעורר אותנו ללמוד איך נוכל לקרב אלינו את האור, ועמו גם את תחושת המילוי המושלם.

קירוב האור תלוי בהכרת החוק הכללי שפועל בבריאה, חוק "השתוות הצורה". הוא קובע שדברים דומים מתקרבים זה לזה, ודברים שונים מתרחקים. בהתאם לכך, התקרבות אל המילוי המושלם יכולה להתבצע רק על ידי השוואת התכונות שלנו לתכונותיו. תכונות האור הן אהבה ונתינה, ואילו אנחנו נוצרנו בטבע הפוך, אגואיסטי. ככל שנתעלה מהטבע המקורי שלנו אל טבע חדש של אהבה ונתינה, האור יתקרב יותר אלינו, ירגיע אותנו וימלא בכל טוב. את השיטה המעשית לעשות מלמדת חכמת הקבלה, ולכן בזמנינו היא מתגלה.

אין פתרונות פלסטר: ביטחון אמתי הוא פועל יוצא מהתקרבות האדם בתכונותיו אל האור. זו גם הסיבה לכך שכל דרך אחרת להתמודד עם פחדים וחרדות יכולה אולי להביא עמה הקלה זמנית, אך כעבור זמן מתעוררים פחדים אחרים.

האבולוציה שלנו כיצורים תבוניים מקדמת אותנו למצב שבו נוכל לקבל שליטה על חיינו, מא' ועד ת', וזה תלוי רק ביכולת שלנו לנהל את עצמנו לטובה. כלומר, באופן שייטיב לא רק עם עצמנו, אלא שתהיה בו הטבה לכלל. לצורך כך בלבד התפתחנו לאורך דורות: בתחילה היה האדם יכול למלא את עצמו לבד, במערה, בשדה, בביתו הפרטי, בלי קשר לאף אחד. אחר כך התפתחנו למצב שבו המילוי בא כתוצאה מהתקשרות לאחרים, דרך סחר חליפין וכיוצא בזה. כיום אנו צריכים כבר להתקדם אל צורה נעלה יותר של התקשרות, שבה נרצה להעניק מילויים זה לזה לא בגלל אינטרס כזה או אחר, אלא מתוך עצם הרצון לתת.

התקשרות הדדית כזו תביא אותנו אל עולם חדש, אל רמה חדשה של קיום. או אז נבין למה דווקא בעידן שבו העולם כולו נעשה מקושר והתמלא בשפע חומרי, התעוררו בנו כל כך הרבה פחדים וחרדות. אין זה מקרי, אלא הדרך שבה הוזמנו לגלות מקור ביטחון חדש, שלם ונצחי, דרך פיתוח אהבה לזולת וחיבור לאור העליון.

מן המקורות

"ולא חסר לך כלום, אלא לצאת בשדה אשר בירכו ה', וללקט כל אלו האיברים המדולדלים שהתדלדלו מנשמתך, ולצרף אותם לגוף אחד. ובגוף השלם הזה, יַשׁרה ה' שכינתו בתוכו בקביעות, בלי הפסק כלל. והמבוע של תבונה רבה, ונחלים עליונים של אור, יהיו כמעיין שלא פסק. וכל מקום שתיתן עיניך בו, יתברך. וכולם יתברכו בגינך, משום שיהיו מברכים אותך בקביעות" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, אגרת ד).

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 858-859 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content