Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

הקונפליקט בין לאומיות להומניות

לאומיות? הומניות? האם אפשר ליישב בין הקטבים, או שלנצח הם יהיו מנוגדים? 

לפי טבעו האדם אגואיסט, ותמיד חווה התנגשות בין אני ללא-אני, שלי ולא שלי, בתוכי ומחוץ לי. בראייה אגוצנטרית הלאום והעולם מנוגדים, והאדם נדרש להכריע עבור מי הוא פועל, האם הוא שייך לעם או לעולם. 

גישה הומניסטית איננה דבר חדש. לאורך ההיסטוריה היו פילוסופים שכתבו על זה, דיברו על זה, לעיתים ניסו ליישם זאת בקרב חברות קטנות, אבל הדברים לא באו לכדי מימוש מעשי ברמה של חינוך הומני לציבור הרחב. היו גם מגמות אחרות כמובן, ותקופות של לאומנות קשה שהתפתחה לכדי גזענות רצחנית.

בדורנו, הקישוריות שחובקת את הגלובוס עשתה אותנו לכפר אחד קטן. העסקים הבינלאומיים, למשל, גורמים לאדם להרגיש שהוא פחות תלוי בלאום או שייך לעם שלו, כי הם כבר לא משפיעים על גורלו כמו בעבר. מצד אחד נראה שזה מגביר קצת את ההומניות בעולם, אבל בפועל זה הכול אינטרס צר. כל אחד מתחבר לאחרים כשהוא רואה בכך רווחים, וכשהוא לא צריך מישהו הוא מפרק את החיבורים המלאכותיים, ואם צריך גם רומס אותו עד עפר.

לפי חכמת הקבלה, הומניזם אמיתי הוא מעל הטבע האנושי. כדי להתקרב להבנת המושג, אנחנו צריכים לקבל מהטבע כוח מיוחד, שיהפוך אותנו ליצורים חדשים ממש. לשם כך יש להכיר את מערכת הטבע הכללית, לראות עד כמה כולנו מחוברים בה במנגנון אחד, תלויים זה בזה לחלוטין, וממש קובעים את הגורל האחד לשני. 

מתוך ראיית התלות המוחצת שבינינו תבוא לנו ההכרה שאין ברירה, כדי לשרוד את העולם המקושר של המאה ה-21, אנחנו חייבים ללמוד להביא אל חיינו כוחות מחברים, שיסייעו לנו להתקשר זה לזה בהדדיות ובהשלמה. לא בקטע מוסרי או יפה נפש, אלא מתוך אגו בריא, שרוצה להבטיח לעצמו את המחר.

מערכות חינוכיות כלל-חברתיות יקומו, והם יובילו מהפכה תפיסתית תרבותית. ככל שהקשרים בין בני אדם יעמיקו ויכללו התחשבות בזולת, אחריות, נתינה, עד לרמה של אפילו אהבה - אנחנו נתחיל לגלות בתוכם מציאות חדשה. 

יתברר לי שאם אני מצליח לחבק את כולם בליבי, אני מגלה עולם חדש, כוח פנימי שממלא את כל מערכת הטבע בהשפעה טובה. וככל שאני מתעלה באהבה לאחרים, אני יותר נהנה. מרגיש שלם, נצחי, לא מוגבל, לא נגמר, כולל בתוכי את המציאות כולה.

הלאום ייתפס אז כקבוצת השתייכות קטנה, שבתוכה האדם מתאמן בפיתוח הדרגתי של אהבה לאחרים. למשפחה, לשכנים, לרחוקים יותר ממני, לכולם. המטרה תהיה להרחיב את גבולות האהבה יותר ויותר, עד לרמה של אהבה לכל בני האדם. זהו ההומניזם, במלוא מובן המילה.

בשורה התחתונה, כאשר האדם רוכש טבע חדש, עם ראייה אלטרואיסטית ורצון להשפיע כל טוב לזולת, הוא מגלה שאהבת עולם איננה מנוגדת לשום דבר.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1072 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content