Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

הקשר היהודי

מרגישים קשר עמוק ליהודי התפוצות? על העבר שמתפרק, ועל העתיד שאנחנו חייבים לבנות.

כל אדם מטבעו מושפע מהסביבה שבה הוא חי. ולכן יהודי שחי במדינת ישראל, שונה מאוד מיהודי שחי בין אומות העולם. אומנם יש נקודות משותפות כמו חגים, מנהגים ומסורת, אבל הן הולכות ומתמעטות, במיוחד כשאנשים לא נמצאים במסגרות דתיות.

האם יש תפקיד ליהודי התפוצות? בהחלט. אותו תפקיד כמו שיש לנו כאן. להיות אור לגויים, להאיר את העולם. עם ישראל לא קם, לא קיים ולא יתקיים בשביל עצמו. זהו עם שבא לשרת את כולם. להראות מהי המטרה הגדולה שאליה אנו מתפתחים, ולהוביל את האנושות להשגתה. 

חכמת הקבלה מלמדת שיש למציאות תוכנית התפתחות, ובשיאה גילוי הבורא בין כל הנבראים. הבורא הוא הכוח הכללי שבמערכת הטבע, כוח שתכונתו השפעה טובה, אהבה ונתינה טהורה. כשנלמד להתייחס כך איש לרעהו, נרגיש את כוח הבורא זורם בינינו. ממלא אותנו. מעלה את רוח האדם שבנו לדרגת קיום שלמה ונצחית.

אנחנו קיבלנו מהטבע את הפונקציה של הובלה. עלינו להביא את כל באי עולם אל המצב הגבוה של חיבור ואהבה. עד שזה לא יקרה, האנושות תרגיש שנאה כלפי יהודים, בין אם אנחנו נמצאים במדינת ישראל, ובין אם אנחנו חיים במקומות אחרים. יגידו לנו שאנחנו לא בסדר בכל מיני דברים, אבל בעצם, מאחורי המילים יש תביעה יותר עמוקה: 'למה אתם לא עושים מה שמוטל עליכם, בגללכם אנחנו סובלים!'.

כמו משה הרועה הנאמן שהוביל אחריו את העם, כך מחובתנו לתפקד כלפי כולם. ראשית יש ללמוד לעומק את תוכנית ההתפתחות שמוגדרת בטבע עבור המין האנושי. שנית יש להתחבר ליהודים האחרים מעל כל ההבדלים והפערים, כדי שנוכל להתאים לאחדות הטבע ולקבל יכולת לראות לאן הולכים.

אגב, מי שירצה להצטרף להובלה הזו מכל יתר האומות מוזמן, כפי שקרה גם בהיסטוריה. יהודי, בהגדרה רוחנית, הוא מי שנמשך לאיחוד עם הזולת כדי להתאחד עם כוח ההשפעה שממלא את כל הטבע.

המחויבות המסוימת שעוד מורגשת היום בישראל כלפי יהודי התפוצות, וזו שהם אולי מרגישים כלפינו - לא יספיקו כדי לקשור בינינו בשנים הבאות. לא העבר המשותף אמור לחבר אותנו, אלא המשימה העתידית. יש לנו תפקיד אבולוציוני לבצע, והוא מחויב המציאות. או שנקבל אותו על עצמנו מתוך הכרה ומודעות, או שיכריחו אותנו לבצע אותו ממש באלימות. בסופו של דבר, האנושות זקוקה למי שיוביל אותה אל השלמות.

צעד ראשון בכיוון הנכון, ונראה איך היחס כלפינו משתנה לטובה. גם בארץ, וגם בכל מקום על פני האדמה. וכשנדע להיות מחוברים כאיש אחד בלב אחד, יתחיל לזרום דרכנו כוח מאחד לכל הבריאה. הוא יקרב בין אדם לאדם, בין עם לעם. אור גדול ימלא את העולם, יעשה שלום עלינו ועל כולם.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 451 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content