Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

הרצון לחיים מושלמים

אם לשפוט לפי הפייסבוק או האינסטגרם, כולם מבלים. כל הזמן. חו"ל, טבע, נופש, מסעדות, חברים, משפחה. חיים את החיים. ולפעמים נדמה שרק אתה באפור, במונוטוני. האם זה בכלל ריאלי לשאוף לחיים מושלמים? מספר תובנות מחכמת הקבלה על איך אנחנו בנויים מבפנים.

החומר היסודי שמניע אותנו הוא רצון ליהנות. בגדול, יש לנו רצון ליהנות מאוכל, ממין וממשפחה, רצון ליהנות מעושר, מכבוד ומשליטה, ורצון ליהנות מידע ומהשכלה. החינוך, התרבות, התקשורת, הטכנולוגיה וכן גורמים נוספים, משפיעים על התפתחות הרצונות הללו ומעצבים את התמהיל הייחודי שבו הם ידברו בתוך כל אחד מאתנו, בכל רגע נתון. בהתאם למבנה הפנימי הזה, חיים מושלמים מתפרשים אצלנו כמילוי של כל החוסרים. שכל מה שארצה ליהנות ממנו, אוכל להשיג.

כל אחד רוצה שהילדים שלו יהיו מושלמים, שבני הזוג יהיו מושלמים, שהבית ייראה מושלם. אנחנו יודעים שהם לא כאלה, ובכל זאת, רוצים. יש לנו רצון פנימי, חזק מאוד, לשלמות. מאיפה הוא מגיע? לפי חכמת הקבלה, מכוח עליון. אנחנו באים מהכוח העליון ביותר בטבע, כוח שלם, מושלם, מלא, ומשום כך גם אנחנו רוצים להרגיש מלאים ומושלמים. אף שאיננו מודעים לכך, בסופו של דבר, את המצב השלם שלו - אנחנו רוצים.

ועכשיו אל הפוזה. אמנם תמיד היה העניין של איך אני נראה בעיני האחרים, אבל בעידן הרשתות החברתיות, חלונות הראווה הפרטיים הפכו ממש לעיקר החיים. פחות חשובה החוויה עצמה בזמן האירועים, העיקר שהתמונות יצאו פצצה, ידהימו את העוקבים. מאיפה זה נובע? מאותו רצון לכבוד שהזכרנו קודם, הוא נמצא גבוה במצעד הפזמונים.

לאדם יש אגו. כל אחד רוצה להתגאות כלפי האחרים, שיעריכו אותו כמישהו מיוחד. אגב, גם ברמה המדינית והבינלאומית משחקי אגו וכבוד עצמי מכתיבים את כל מהלך האירועים, ושורפים המון משאבים. אז אם לרשתות החברתיות כולם מעלים תמונות שהם שרויים רק בטוב, קשה מאוד להישאר רגועים. להיות שבעי רצון. תמיד יש תחרות. האגו מתפתח, מריץ אותנו אל היעד הבא. שיהיה משהו אחד לפחות, שבו נהיה יותר מהאחרים. 

מתוך ראייה כזו, עולה השאלה מהם חיים מושלמים? כאן אנו מגיעים לעניין של הגדרות סובייקטיביות, כי כל אחד מצייר לעצמו את החיים המושלמים אחרת. האחד רוצה להיות איש עסקים מצליח, השני חולם על פרס נובל, השלישי שואף לעמוד בראש ארגון פשע. כל אחד והשלמות שלו.

לפי חכמת הקבלה, השלמות נמצאת במקום אחר מזה שנהוג לדמיין. השלמות לעולם לא תוכל להיות מורגשת במילוי רצונותיי הפרטיים. אפילו יהיה לי כל מה שאני חולם ואסמן וי על כל רשימת ההישגים, בפנים, בסופו של יום, אני ארגיש חסר. 

השלמות יכולה להיות מורגשת, רק כשאדם משקיע את כל כוחותיו בכך שכל האחרים יגיעו לשלמותם. בעצמו, האדם אף פעם לא יוכל להרגיש שלם. רק כשירצה לעזור ולתמוך בכולם ככל האפשר, או אז האדם ירגיש שלם. למה? כי זו הדרך היחידה להיכנס לשותפות עם הכוח העליון, שהשלמות היא תכונתו. אדם שמקבל על עצמו אותה מטרה כמו שלו, כלומר להביא את כולם אל השלמות, יכול להתאחד עמו. וכשהכוח העליון פועל דרכו, האדם מרגיש שלם, כמוהו.

איך תיראה האנושות שחייה יהיו מושלמים? הפוך מהיום. אף אחד לא חושב על עצמו, אלא מתמלא ברצון חדש שדרכו יעבור כל השפע לכולם. שלהם יהיה מילוי מושלם לכל מה שהם רוצים. ומה הם רוצים? גם כן, שדרכם יעבור השפע וימלא את כולם. יוצא שאף אחד לא רוצה לעצמו, אלא רק למלא את האחרים. או אז אנחנו מגיעים למצב המושלם: כולם מתוקנים, כל אחד נהנה מחיים שלמים, העולם מלא כל טוב ולא חסר לאיש דבר. 

לסיכום, אין אושר גדול מזה שרוכשים רצון להשפיע כל טוב לכולם. זה כמו להיות אימא אוהבת של כל העולם. אל עבר ההכרה הזו אנו מתפתחים צעד אחר צעד, והיא היא השלמות שמוגדרת כפסגת האבולוציה של בני האדם.

מן המקורות

"עם הרצון להשפיע, בזמן שהאדם זוכה לזה, אז הוא מוכשר לקבל שפע עליון".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמרי "שמעתי", טז

"בביאת האדם אל אהבת זולתו, אז הוא נמצא ישר בבחינת הדבקות, שהוא השוואת הצורה ליוצרה, אשר עמה יחד, עובר האדם מתוך עולמו הצר, המלא מכאובים ואבני נגף, אל עולם נצחי רחב, של השפעה לבורא והשפעה לבריות". 

בעל הסולם, מאמר "מהות הדת ומטרתה"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1187 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content