Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

הרציונליות החדשה

ספרו לחתול שלכם על הפרויקט האחרון שבו השקעתם ימים כלילות, על העצבים, המתחים, החששות. על התקוות שאולי הפעם תפרצו בגדול. 'לך תבין בני אדם', הוא יפטיר לעצמו בנמנום, 'יצורים כל כך לא רציונליים! שוב ושוב קורעים את עצמם, הורסים את הבריאות עבור קצת כבוד והערכה'. מהי בדיוק רציונליות? על בסיס מה אנחנו מקבלים החלטות? לאן תתפתח הרציונליות בעולם מקושר שבו יהיה בפנינו אינסוף מידע? קווים ראשונים לדמותה של הרציונליות החדשה.

נהוג להגדיר את הרציונליות כיכולת לאסוף מידע ולשקלל אותו, לנתחו באופן לוגי כדי לקבל החלטות מושכלות. ההנחה הרווחת היא שככל שנדע לקבל החלטה מתוך היגיון בריא, כך ייטב לנו ונזכה להצלחה ולאושר. אבל המציאות מראה שאין לנו את הכלים או היכולת לתפוס את כל המידע שקיים לגבי כל תופעה, ולכן פעמים רבות אנו מקבלים החלטות שלא על בסיס רציונלי.

מנקודת מבט מסוימת אפשר לומר שהכי רציונליים שיש הם דווקא בעלי החיים. אף פעם לא טועים, פועלים לפי אינסטינקטים, לא מתפעלים מכל מיני דמיונות, לא נמצאים בספקות, לא מבולבלים ביחס לעבר, להווה או לעתיד, הכול מתנהל לפי שכל בריא נכון לעכשיו. לעומת זאת האדם, אמנם ביכולתו לאסוף הרבה יותר נתונים מהסביבה מאשר החיות קולטות, אבל אין לו מערכת המסוגלת לעבד אותם נכון.

לצורך המחשה, לו אספנו את כל הנתונים האפשריים מאזרחי מדינה מסוימת, מה יכולנו לעשות איתם? לאלו סיכומים ומסקנות היינו מגיעים, לאיזה פעולות? חסרה לנו ידיעה ברורה מה אנו רוצים לראות, לפי איזו נוסחאות עלינו לנתח את המידע שבידינו, לאן רצוננו להתקדם ואיך לממש זאת. המציאות מוכיחה שמרוב גישות ומחלוקות הרסניות, בני אדם בדרך כלל לא מגיעים לתוצאות טובות. בנוסף, היום יש לנו מחשבה אחת, מחר אחרת, כוח הדמיון מתעתע ואנו שוגים באשליות. רואים בעיקר את מה שרוצים לראות.

לאורך ההיסטוריה חקרנו את הטבע, גילינו עוד ועוד חוקים, פיתחנו את המדע והטכנולוגיה והיטבנו את חיינו. עד כדי כך שכיום יש בידינו להאכיל די בקלות את כל תושבי כדור הארץ ולספק את צרכי קיומם בכבוד, אבל היחסים הגרועים שבינינו לא מאפשרים זאת. רוב המשאבים של האנושות הולכים לכיוון של נשק ומלחמות, או מבוזבזים על אלף ואחת שטויות. איזו רציונליות יש פה? מהתקדמות עברנו לנסיגה, מהתפתחות לדעיכה.

עתידנו תלוי ברציונליות חדשה, שתבוסס על ההבנה כיצד לנהל את כל הרצונות העודפים שיש לאדם ואין לחיה. רצונות לעושר, לכבוד, לשליטה ולידע, רצונות שמעוררים בנו כל מיני דחפים ומחשבות. איך לעבוד עם כל אלה נכון, איך לקלוט בהם נתונים ולעבד אותם בצורה חדשה, שתועיל לכולם ולא רק לי אישית. לשם כך עלינו להתעלות לרמה חדשה של קיום. לגלות את הכוח הכללי שפועל במערכת הטבע ונקרא גם בורא. הוא פועל מתוך רצון להשפיע כל טוב, מתוך אהבה ונתינה, וכדי לגלותו צריך להתאים את עצמנו אליו. כלומר, לפתח בנו רצון להשפיע, שיהיה מעל הרצון לקבל האגואיסטי שעימו נוצרנו מלכתחילה.

עם הרצון להשפיע, תהליכי הקליטה והעיבוד של נתונים, קבלת ההחלטות והשיקולים הרציונליים, כל אלה יתבצעו ברמה חדשה. אנו ניגש לטבע ולסובבים אותנו לא מתוך הרצון לקבל, ליהנות, לנצל אותם לטובת עצמי, אלא מתוך רצון לעזור לכולם להיות קשורים זה לזה בהדדיות, בהשלמה מלאה. או אז נתחיל לגלות שכל המציאות היא אכן מערכת אחת, קשורה, סגורה, שלמה. שהיא פועלת כמנגנון אחיד, אינטגרלי, מקושר. יתעורר בנו הרצון לרתום את מלוא עוצמת השכל והרגש שלנו לאותה אחדות נעלה, לגרום לחיבור מושלם בין כל חלקי הבריאה.

כתוצאה מכך נרגיש חיים חדשים, חיים בתוך מנגנון אינטגרלי. זה יהיה הבית הרוחני החדש שלנו, שאותו הרכבנו בעצמנו. הרציונליות שלנו תפסיק להתבסס על שכל ורגש אגואיסטיים, ותהפוך לרציונליות אינטגרלית כמו של כללות הטבע. אינסוף נתונים ייפתחו בפנינו, וגם נבין כיצד לעבד אותם. כל החלטותינו יהיו לטובת הזולת, ואנו נדאג שלכולם יהיה מקום להשתתף בהרמוניה הנפלאה.

מן המקורות

"בדורנו זה, כשכל יחיד מסתייע באושר החיים שלו, מכל מדינות העולם, הנה הכרח הוא, שהיחיד נעשה בשיעור הזה משועבד לכל העולם כולו, כמו הגלגל בתוך המכונה. ולפיכך אין להעלות על הדעת את האפשרות לעשות סדרים טובים ומאושרים בדרכי שלום במדינה אחת, כאשר לא יהיה כן בכל מדינות העולם, וכן להיפך. כי בתקופתנו אנו, כבר מקושרות המדינות בהספקת משאלות החיים, כמו היחידים במשפחתם בתקופות הקדמוניות, ולפיכך אין לדבר ולעסוק עוד, מסדרים צודקים המבטיחים שלום מדינה או אומה אחת. אלא רק משלום העולם כולו. כי טובתו ורעתו של כל יחיד ויחיד בעולם תלוי ומדוד במידת טובת היחידים שבכל העולם כולו. ואף על פי שדבר זה למעשה ידוע ומורגש למדי, עם כל זה בני העולם עדיין לא תפסו את זאת להלכה כראוי"

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, "השלום בעולם"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 988 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content