Left Sidebar Content

חגים ומועדים | יום השואה

השואה והזהות היהודית החדשה

היהודי הישן, היהודי החדש, איך השפיעה השואה על הזהות היהודית שהתהוותה, ומה צריך להתעדכן בה היום כדי להפוך את ישראל למעצמה?

לאורך שנות הגלות חי העם היהודי בין אומות העולם, ושמר פחות או יותר על מסורת ישראל. הדת והתרבות היהודית היוו מסגרת לחיים, שבתות, חגים, נישואין, ברית מילה ושאר טקסים. גם בתימן וגם ברוסיה, לצורך המחשה, צורת החיים של קהילות יהודיות הייתה דומה. אחר כך באה השואה האיומה, ואחריה קמה המדינה. כאן התחזקה דמותו של היהודי החדש, שהתנער לחלוטין מן היהודי הישן, הגלותי.

לפי חכמת הקבלה, גם בדמותו של היהודי הישן וגם בדמותו של היהודי החדש, קיים חוסר מסוים, שבגללו מדינת היהודים לא מתרוממת למקום שאליה היא הייתה אמורה להעפיל, ולא סוחפת את אחריה האנושות לחיים חדשים. במה מדובר?

במבט כולל, היצורים שמוגדרים כבני אדם מודרניים מתפתחים באופן הדרגתי, משך מאות אלפי שנים. על ידי המדע האנושות לומדת להכיר את טבע העולם, ומנסה לסדר לעצמה חיים נוחים ככל האפשר. לכאורה הטכנולוגיה והקדמה היו יכולים לייצר כבר מזמן גן עדן על פני האדמה, חיים שבהם לאיש לא יחסר דבר, שהכול יהיה בשפע ויתקיימו יחסים טובים בין כל בני האדם. אבל עד היום זה לא קרה. להיפך, מדור לדור הפערים מתרחבים. איכשהו, כל המצאה חדשה משרתת בסוף את האינטרסים של גורמים שמנצלים בעזרתה את האחרים ביתר עוצמה. מהנתיב ההרסני הזה יכולה להוציא אותנו רק קפיצה אבולוציונית לדרגת קיום חדשה.

במאה שעברה עם ישראל קיבל הזדמנות לחזור לארץ ישראל, כדי לבנות פה חברה שתדגים מה צריכה להיות דרגת ההתפתחות הבאה של האנושות כולה. חברה אינטגרלית שאנשיה ירגישו מחוברים בלב זה לזה, ישתדלו להיות בערבות הדדית ובתמיכה של כולם בכולם. חברה שתחנך את האדם להתעלות מעל הטבע האגואיסטי הצר לטבע של אהבה לזולת. חברה שתציב את הכלל הגדול שבתורה, ואהבת לרעך כמוך, כמוטו העליון שלפיו מתנהל כל דבר ועניין. למרבה הצער זה לא קרה במדינה, ולכן גם אנחנו וגם העולם מידרדרים משנה לשנה.

האגו טופח לממדים בלתי נתפסים: הוא מפרק כל מערכת יחסים, מהרמה של זוגיות ומשפחה, דרך האווירה בעבודה, שלא לדבר על מה שנעשה בכבישים, בחברה בכלל וביחסים שבין אומה לאומה. מלחמה גרעינית מאיימת עלינו בהכחדה, ואולי תקדים אותה איזו מכה אקולוגית גדולה. תעשיות מיותרות מזבלות את כדור הארץ, אנשים מזבלים את חוף הים, כל פארק וכל גינה בשכונה. אין מה לצפות מאף אחד, פחד להגיד למישהו מילה.

במציאות של סטרס קבוע, ייאוש, דיכאון וחרדה, בעידן של חיים על תרופות הרגעה, בהחלט ייתכן שבאו"ם יקבלו החלטה הפוכה. 'סליחה, טעינו, אין מקום לכזו מדינה. תארזו את עצמכם וקדימה, רילוקיישן לכל האומה'.

התקווה היחידה שלנו היא להתקדם לזהות היהודית המלאה, שעליה כתבו כל גדולי האומה. לבנות תהליך חינוכי תרבותי, כלל-חברתי, שיפתח בנו את היכולת להתחבר זה לזה מעל כל ההבדלים וחילוקי הדעות, מעל כל הזרמים והתפיסות, מעל כל הדחייה והשנאה. "על כל פשעים תכסה אהבה", נאמר על קוד ההתקשרות האינטגרלית הזה במקורות, וכשנלמד לממש אותו נהפוך לעם שהוא מופת ודוגמה. עם שחי כאיש אחד בלב אחד, כאגודה אחת, מתוך הבנה שבאחריותו להראות את צורת האנושות המתוקנת, את המדרגה הבאה. 

איפה לוקחים כוח מאחד? זאת השאלה החשובה. חכמת הקבלה מסבירה שכוח כזה מצוי בעמקי הטבע, ומלמדת את השיטה המעשית לגלות אותו ולהביא אותו אל חיינו. זהו הכוח האחד שמחבר בין כל חלקי הבריאה, הכוח שמפתח את החיים, כוח האהבה והנתינה הכללי שממנו התנתקנו לפני כאלפיים שנה. אליו אנחנו צריכים לחזור דרך מאמץ לאהוב את הזולת, וכשהוא ישרה בין הלבבות שלנו ישראל תהפוך למעצמה הכי חשובה. מעצמה רוחנית שמביאה לעולם את נוסחת ההתקשרות המשלימה בין אדם לאדם, בין עם לעם, בין האנושות לכל הסביבה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 548 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content