Left Sidebar Content

משמעות החיים

השורש הרוחני למראה היהודי

לאורך דורות אפשר היה לזהות יהודי מרחוק לפי המראה המסורתי שלו. בתימן, ברוסיה, בספרד. כיסוי ראש, פאות, זקן, ציצית. לאילו פעולות פנימיות באו הסמלים החיצוניים האלה לכוון אותנו? מאיזה שורשים רוחניים הם נובעים? מה הם באו לרמוז בנוגע לחוקיות הנסתרת של החיים? בין אם אנחנו חילונים או דתיים, כדאי שנציץ אל האמת שמאחורי הסמלים.

מה נרצה בעוד רגע? על מה נחשוב? כיצד נפעל? איננו יודעים לומר. מאיפה באה לנו פתאום מחשבה? איננו יודעים. היא פשוט באה, כמו הרוח, מופיעה לה לפתע בתוך ראשנו. חכמי הקבלה חקרו את המנגנון הזה שמייצר באדם מחשבות ורצונות, וגילו שאנו חיים בתוך מערכת אחת גדולה. הטבע, בגימטרייה א-להים (86). המערכת הזו מנהלת אותנו, גם כשאיננו מודעים לכך. הרמה המתקדמת ביותר שאליה אנו יכולים להגיע בחיינו, היא להכיר את המערכת ואת הכוח הכללי שפועל בה. במצב כזה, נוכל לחיות בהרמוניה עם העולם הסובב אותנו. אל המקום הזה מכוון אותנו המנהג של כיסוי הראש, שבא לרמז על כך שיש משהו מעלינו.

המחשבות שלנו, הרצונות, המעשים, כל מה שאדם עשה, עושה ויעשה, חשב, חושב ויחשוב, כל דבר שעובר לנו בלב או במוח, כל מקרה שקורה לנו - הכול מגיע אלינו מכוח עליון. "אין עוד מלבדו". הוא הכוח הפועל, אנחנו הנפעלים, הוא הבורא, אנחנו הנבראים. אבל כל אחד מאתנו צריך לראות, לבדוק, לחקור, לגלות את כל זה. בכך אני אתחיל להיות חכם, מבין, מרגיש, אכיר את הא-לוהות, את הכוח שמפעיל אותי. אני אדע מה ביכולתי לעשות בהתאם לזה, ואולי אמצא גם מקום של חופש. מעשים, מחשבות, פעולות, רצונות כלשהם, שבהם אוכל להיות חופשי.

להיות יהודי, מבחינה רוחנית, פירושו להימשך לייחוד עם הבורא. לשאוף להתייחד עמו. איך עושים זאת? על ידי "עשה רצונך כרצונו" (פרקי אבות ב, ד). לשם כך עלינו ללמוד מיהו הבורא ומהו רצונו. הבורא, כפי שמלמדת חכמת הקבלה, הוא כוח של אהבה ונתינה טהורה, טוב ומיטיב. מטרתו היא להביא את כל הנבראים להזדהות עמו, כמו שנאמר "כולם ידעו אותי, למקטנם ועד גדולם" (ירמיהו לא, לג).

לכן, אם אני רוצה להידמות לבורא, גם אני צריך להשפיע לכל הנבראים רק טוב, ולקדם אותם אל המטרה הגדולה. כדי להתחיל להידמות לבורא, עליי לבדוק כל הזמן מה הוא רוצה, ואם הרצונות שלי כמוהו. מה הוא חושב, והאם המחשבות שלי כמוהו. מה הוא עושה, והאם המעשים שלי כמוהו. בהדרגה, זה יביא אותי להזדהות עם הכוח העליון, וכתוצאה מהפעולות שלי אני אתחיל להכיר אותו. ככל שאני אהיה כמוהו, כך אכיר אותו בתוכי. "ממעשיך הכרנוך", נאמר על כך במקורות.

עוד עניין יהודי שקשור לראשו של האדם הוא המנהג לגדל פאות וזקן. על מה זה מרמז? ראשית, יש להבין שגופנו הפיזיולוגי בנוי בהתאמה לשורשים רוחניים עליונים, כלומר בהתאמה למנגנון העליון שמנהל אותנו. גדולי האומה שגילו את המנגנון הזה ואיך הוא עובד, הנהיגו שגברים יהודים יגדלו פאות וזקן כדי להצביע על השורשים הרוחניים העליונים. מהם אותם שורשים? בפשטות, מהמערכת העליונה שמנהלת אותנו יורדות אלינו פקודות הפעלה ב-"13 נתיבות חכמה". מולם באים "13 תיקוני הזקן", שמטרתם להבטיח זרימה של אותן פקודות אלינו. מבחינה רוחנית, האדם צריך לבצע את סדרת התיקונים הפנימיים האלה, כדי שיוכל להתקשר לשכל העליון.

ציצית. כל בגד שבו האדם מכסה את גופו ויש לו ארבע כנפות חייב בציצית. מה זה מסמל? את מבנה הכלי הרוחני שנקרא הוי"ה, אשר בו ארבעה חלקים. פאת הבגד, כמו גם פאת השדה, מסמלת את הגבול. עד כאן האדם יכול עתה האדם לתקן את עצמו ולהידמות לבורא, ומכאן ואילך עדיין לא. לכן על הגבול הזה הוא שומר. במה זה מתבטא? את הרצונות שבו שעדיין אין הוא יכול להפעיל בצורה מתוקנת, הוא אינו מפעיל כלל.

ומדוע בבר מצווה מתעטפים בטלית? זהו סמל לפעולה הרוחנית של התעטפות ב"אור חוזר", כלומר רכישת כוונה של אהבה ונתינה כמו של הבורא. מרגע זה ואילך הנער כבר יכול להתחיל לתקן את עצמו, למשוך כוח מיוחד שיכול להפוך אותו בהדרגה מאגואיסט לאלטרואיסט. בכך הוא נעשה דומה לבורא, נעשה יהודי.

אם כן, מנהגי היהדות הם סמלים חיצוניים לתיקונים פנימיים שעלינו לבצע בתוך לבנו. כאשר נתקן את ה"רצון לקבל" האגואיסטי שטמון בנו בכיוון של "ואהבת לרעך כמוך", נוכל לגלות את הבורא ולהתקדם ל"ואהבת את ה' א-לוהיך". לכן בכל רגע ובכל מצב עלינו לכוון את עצמנו למטרה אחת: אנו רוצים להידמות לבורא, להיות טובים ומיטיבים כמוהו. על ידי זה אנו מעלים את עצמנו לדרגתו, נכללים בו, וזוכים לשלמות ונצחיות. על כך נאמר "שובה ישראל עד ה' א-לוהיך" (הושע יד, ב).

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 826,827 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content