Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

התגלות השקר בימינו

מילת השנה של מילון אוקספורד לשנת 2016 היא Post Truth, העידן שאחרי האמת. אין דבר טבעי מזה, בעידן ההון שלטון עיתון. אם קודם עוד חיינו באיזו אשליה של כבוד לאמת, היום הכול מותר בדרך לניצחון. התגלות השקר בימינו, זה רע? זה טוב? זה לא נורא? האם היינו אי פעם בעידן האמת? התבוננות מפוכחת על טבע האדם, בדרך אל חיים חדשים.

בגדול, כל אחד רואה את העולם מתוך האינטרס שלו. נקודה. אני יכול להיות אזרח מן השורה, מדען גדול, פסיכולוג בעל שם עולמי, עורך-הדין הישר ביותר או נשיא בית המשפט העליון, תמיד תמיד אני רואה הכול דרך האגו שלי. מתוכו אני מבין, מרגיש, שופט, שוקל ומחליט. אפילו בבית, אני רואה משהו בזווית מסוימת, אשתי מזווית אחרת, וכל אחד מהילדים מזווית משלו. לכן אי אפשר לדבר על מציאות אובייקטיבית או על ראיית האמת. הכול יחסי, כמו שאמר איינשטיין.

אין אדם שנקי מאגו, מאינטרס פרטי. האינטרס הזה יכול להיות שלי עצמי, של משפחתי, של השכונה שלי, של העיר בה אני גר, של המגזר אליו אני משתייך, של המדינה שלי, וכיוצא בזה. תמיד תהיה התנגשות אינטרסים מול גורם אחר, ואני אקבל החלטה באופן אגואיסטי. מכאן יוצא, שכל אדם הוא בעצם שקרן קטן. אין מה להיעלב, כך יצר אותנו הטבע. אגואיסטים.

אנחנו נוטים לחשוב שאי שם למעלה יש אנשים מושחתים, ואם נחליף אותם אפשר יהיה לגרום לשינוי חיובי, אבל זו טעות. יקום מישהו אחר, שקרן מוצלח יותר, ויבזבז לנו כמה שנים נוספות עד שיתגלה גם השקר שלו. המנהיגים הם תמונת מראה של החברה שבה אנו חיים, לא יותר. כיום, אחרי אלפי שנות התפתחות אנושית מתוך שאיפה לערכים של אמת וצדק, כביכול, מסתבר שהכול מכור, מהמסד ועד הטפחות. השקר מתפוצץ לנו בפנים. וזה יופי. למה? כי להכיר בכך שאנחנו חיים בתרבות של שקר, זהו צעד ראשון בדרך ליציאה ממנו.

משבר יכול להיות גם פתח לחיים חדשים. מעניין לראות כי בשפות שונות, המונח "משבר" הוא אכן דו משמעי. בסינית, מורכבת מילה זו משני סימנים. האחד מסמל סכנה והאחר מסמל הזדמנות. ביוונית עתיקה, פירוש המילה משבר - החלטה, נקודת מפנה. בעברית מקראית, משבר הוא גם שמו של מושב האישה היולדת, המקום שבו נולדים חיים חדשים.

בפנינו עומדות עתה שתי אפשרויות. האחת, היא לשבת בחיבוק ידיים ולא לעשות כלום. במקרה כזה, העולם יתמלא במוטציות אגואיסטיות, השקר יכלה כל חלקה טובה ויהרוס כל מערכת יחסים בחיינו. שקרים ישלטו בכול, עד שלא יהיה לאדם עוד למי להאמין.

האפשרות השנייה להתקדמות עוברת דרך תהליך חינוכי כלל-חברתי. יהיה עלינו להכיר לעומק את טבע האדם, וללמוד כיצד נוכל להתעלות מעליו ביחד, למעלה מהאגו של כל אחד ואחד, לטובת כלל החברה, בחיבור בין כולם. התהליך החינוכי-חברתי החדש הזה יביא אותנו להכרה של מטרת ההתפתחות הכללית, ובהתאם לאמת האובייקטיבית הזו שנמצאת מעלינו, אנו נחליט כל החלטה.

בלי שינוי עצמי, בלי שדרוג טבע האדם, אין שום סיכוי לשינוי חיובי בכלכלה, בהנהגה או בתקשורת. עד אז כל אחד יגיד את האמת שלו, מתוך האינטרס הפרטי שלו בלבד, ולא נצליח למצוא נקודת מפגש. השקר מתגלה בגדול רק כדי להכריח אותנו לשדרג את הטבע האגואיסטי, ולהתקדם לחיים חדשים.

החוק הגדול של המציאות "ואהבת לרעך כמוך" חייב להתממש בנו, בני האדם. לא כמילים יפות או סיסמאות בחירות, אלא כקוד החיים היחיד שאפשרי. החיים יכריחו אותנו להבין שכולנו חלקים ממערכת אחת גדולה ומקושרת, ושחיבור והשלמה בין ניגודים היא נוסחת הקיום האולטימטיבית. טוב יכול להיות רק אם טוב לכולם. זו האמת הגדולה שמחכה לנו אחרי עידן השקר, והיא מוגדרת מראש כיעד שאליו מכוונת אותנו תוכנת הניווט הגדולה של החיים.

מן המקורות

"שכל יחיד יבין שטובתו וטובת הציבור אחד הוא, בזה יבוא העולם על תיקונו המלא" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג).

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 814 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content