Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

התמודדות עם כישלון בעולם מקושר

קריסה של עסקים, שרשראות של נדבקים, מישהו נופל, אחריו מגדל קלפים. אם זו לא הייתה המציאות הכואבת, אז היה מקום לקרוא לזה סרט, הבעיה היא שבתוך הרשת הזו כולנו לכודים. מה צריך לשדרג אצלנו בראש, כדי להתייחס נכון לכישלונות פרטיים, למזער נזקים ואפילו לגרוף רווחים?

רוצים או לא רוצים, העולם כמו סוגר אותנו במלחציים, ופתאום כולנו קשורים זה לזה, משפיעים זה על זה, תלויים זה בזה. לכן כל הצורה שבה הורגלנו להסתכל על כישלון כמשהו פרטי, עומדת להשתנות מהקצה אל הקצה. במציאות המקושרת שמתהווה סביבנו, כישלון צריך להיות מוגדר לא באדם עצמו, אלא באיכות הקשר שבין האדם לחברה. אם אנשים ידעו להתקשר לחברה בצורה נכונה, נוכל להתקדם מהצלחה להצלחה. ודאי שזהו תיאור של מצב אידיאלי, ובינתיים אין כזו חברה ואין כזה אדם, אבל אין ברירה, כפי הנראה החיים דוחפים אותנו להדדיות.

בעתיד, דאגתו של כל פרט לא תהיה נתונה לעצמו, אלא לחיפוש מקומו בתוך חברה מתקדמת יותר ויותר. חברה מוצלחת תהיה חברה אינטגרלית שיודעת לשמור על כל חבריה, חברה שהחזון שלה הוא להיות יותר מגובשת, ושכל מי שנמצא בה מרגיש שהצלחת הכלל היא הצלחתו שלו. איכות הקשר עם הסובבים אותו, תקבע לאדם את מצבו ואת הצלחתו.

לצורך המחשת התפיסה האינטגרלית, ניקח דוגמה של צוות עבודה. נאמר שכחבר בצוות נכשלתי במשימה הפרטית שלי, הייתה לי איזו תקלה והתעכבתי הרבה מאוד זמן בניסיון לפתור אותה. כתוצאה מכך כל הצוות לא עמד ביעד שנקבע. נפלתי אני, והפלתי את כולם איתי.

איך נכון לצוות להתייחס לכישלון שלי? אם הצוות קשור יחד וכולם מרגישים זה את זה כמו חלקים במנגנון אחד, אם יש לנו מטרה משותפת וצעדים משותפים וכל אחד שעובד במקומו מתאמץ להרגיש שהוא עושה זאת למען כולם - אז היחס הנכון הוא לקבל כל דבר כשייך לצוות, ולא להדביק כישלון או הצלחה למישהו מסוים בלבד. תקלות יכולות לקרות לכל אחד, וכנראה שכך יקרה במהלך הזמן. לכן כדאי שכולנו נחלוק בנטל, ניקח על כתפינו את הצער, ונמשיך קדימה יחד.

ואיך אני צריך להתייחס לכישלון שלי? עליי לשמוח מזה שאני נמצא יחד עם חבריי לצוות, ושבכוח משותף אנחנו הולכים לאתר את הסיבה לתקלה, ולפתור את הדבר. ואם בעתיד יתגלו תקלות נוספות, מכולן גם יחד יהיה עלינו ללמוד דבר אחד: אם נעבוד בצורה יותר צמודה, נהיה קשורים יותר זה לזה מתוך הרגשה שכל אחד אחראי על כולם - או אז נגרום לעסק המשותף שלנו להצליח הרבה יותר.

דוגמה נוספת היא מהתחום המשפחתי. כדי לא להיכשל בחיי המשפחה, עלינו להביא את כולם להרגשה שאנחנו שייכים למערכת אחת, למנגנון אחד. כולנו חושבים על המנגנון הזה, רוצים שהוא יתפקד בצורה הכי טובה, ומחויבים לתרום ולדאוג לו ככל האפשר. ככל שאנחנו גדלים ומתפתחים, אנחנו מגבירים את הקשר בינינו, ונהנים מההרמוניה שיש במשפחה המחוברת.

ואם בכל משפחה כמעט יש הטיפוס שנחשב לכבשה שחורה, ללא-יוצלח שתמיד נכשל, אז במשפחה המחוברת לא יהיה כזה יחס לאף אחד. כל המשפחה תרצה לעזור, לתמוך, לחזק כל אחד. כל מה שייפול על מישהו מכל צד שלא יהיה, בלימודים, עם חברים, בעבודה, מהגורל, אנחנו ניתן לו חיבוק אוהב, נעלה לו את הביטחון ואת מצב הרוח, ופתאום נראה שהוא מתחיל להצליח. 

כל אחד יכול להיות ממש כמו מלך העולם, בתנאי שיקבל תמיכה נכונה מהסביבה. אין בן אדם שנולד לוזר, והכישלונות המרובים בדרך כלל נובעים מכך שאנשים לא קיבלו תמיכה בצעירותם.

במבט אבולוציוני, הגענו לדרגה התפתחותית שבה כוחות הטבע מחייבים אותנו להתקשר כמו חלקים במנגנון אחד. ככל שנתקדם בעצמנו לכאלה יחסים, נחסוך לעצמנו כישלונות כואבים. ואז נבין שבמערכת הטבע אין מקרה, וכל מה שאנחנו מקבלים מחושב לפרטי פרטים. בטבע טמונה חכמה נפלאה, ואם נלמד להכיר את הכוחות שמכוונים אותנו בכל רגע ורגע ליתר חיבור והשלמה, תיפתח בפנינו מפת החיים ולא תהיה לנו שום בעיה להצליח. כישלון של מישהו יסתכם בכך שאין הוא יודע להתקשר לאחרים, והקשר הנכון יוגדר כיחס טוב לזולת עד לרמה של "ואהבת לרעך כמוך".

ומילה אחרונה על בושה: כיום כשאני נכשל, הבושה היא מזה שהאחרים לועגים לי, במופגן או בחשאי, מזלזלים בי, ואני מרגיש פגיעה באגו, הכי גרוע בעולם. וכשכך היא הנורמה החברתית, אנחנו נמצאים בחברה שבה כולם בחשש מתמיד מלהיות לוזרים. לעומת זאת, בעולם יותר מחובר איש לא ירצה להשפיל אותי, והתמיכה החברתית תגרום לכך שאני עצמי אתבייש אם פגעתי בעבודה המשותפת, ואחפש איך לחזק את הקשר שלי לאחרים.

אם כן, התמודדות טובה עם כישלונות בעולם מקושר היא בזה שנשתדל יחד לאתר, לטפל ולתקן את כל הפגמים מבעוד מועד, על ידי זה שנתחבר בינינו יותר ויותר. הנוסחה האינטגרלית למניעת כישלונות צורמים מיוסדת על הכרה בכך שכל הכישלונות באים מחוסר חיבור נכון בין פרטים.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1299 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>אוניברסיטה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content