Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

התמודדות עם כעסים

כועסים הרבה אנחנו, על המדינה, על החברה, לפעמים על בני הזוג שלנו או על הילדים. כועסים בעבודה, כועסים בכבישים. מהו בדיוק הרגש הזה שמתפרץ מבפנים בזמן כעס? מאיפה הוא בא? איך אפשר לאזן אותו?

לפי טבעו, האדם רוצה לשלוט. על המצב, על האחרים, על עצמו, על כל דבר ודבר. לשלוט. וכשהוא מרגיש חוסר שליטה על משהו, כשהעניינים לא מתנהלים לפי איך שהוא מבין שצריך להיות, מתעוררת בו הרגשת כעס. זה מתחיל בחוסר שביעות רצון, שברמות גבוהות הופך לכעסים ולהתפרצויות. הכעס מצביע על כך שהאדם לא נמצא במצב שבו הוא רוצה להיות.

לפי חכמת הקבלה, כעס על אחרים זו תופעה שלילית שמצביעה על חוסר איזון בין הרגש ובין השכל. האדם לא מאוזן, שולט בו האגו שנותן לו להרגיש שהוא שווה יותר מהאחרים, וזה בסדר גמור שעכשיו הוא יסדר בכוח את כל מה שהוא רוצה. הכעס מעוות לאדם לגמרי את תמונת העולם, החברה, המשפחה, הזוגיות וכן הלאה. 

הכעס דורש איזון, קודם כל. אבל קשה מאוד להגיע לאיזון כזה, כי את הכוח המתפרץ של הכעס אפשר לאזן רק על ידי כוח עליון ממש. בעולם שלנו אין משהו שיכול להתמודד עם הכעס, שבא מהאגו המופרז שאומר לאדם: "אתה גדול, אתה בעל הבית, מגיע לך הכול!". ולאדם אין מה להשיב לקול הפנימי הזה שמנהל אותו, כי הוא באמת מרגיש שהוא משהו מיוחד. מה שהוא לא מבין בינתיים, זה שעם הייחודיות שלו עליו להשתמש בצורה אחרת, לא כדי לדרוש מכולם שייכנעו תחתיו, אלא כדי להראות לאחרים איך מתעלים מעל הכעס לחיבורים טובים ומשלימים.

כוח לאזן את הכעס, האדם יכול לרכוש רק אם הוא מבין מאיפה בא לו הכעס, ולשם מה. למה הכוונה? מצד טבע הבריאה אנחנו עשויים מרצון לקבל אגואיסטי, כוח שלילי שמושך הכול לעצמו בלבד, והוא המקור לכל הכעסים. התפתחות פירושה לרכוש כוח חיובי מאזן, כוח חיבור, כוח רוגע, כמו הכוח שמסדר את כל הפרטים בטבע כמערכת אינטגרלית אחת. 

איך אפשר להביא את הכוח הזה אל חיינו? על ידי חיבור לאנשים נוספים שמעוניינים גם כן להתפתח באותה המגמה. במיני-חברה מיוחדת כזו, כל אחד יקבל מהאחרים רוגע, תמיכה, תזכורות, דוגמאות טובות שימחישו לו שהכעס לא מתעורר כך סתם, אלא כדי לקדם את ההתפתחות שלו כאדם מאוזן. וכל כעס שבא אליו, אם הוא יצליח להתגבר עליו, יעלה אותו בדרגה. יעשה אותו יותר חכם, מבין, מרגיש ושולט. סביבה כזו תספק לאדם תמיכה וביטחון כמו שאימא נותנת לילד האהוב שלה, ובעזרתה אפשר לצאת מכל כעס או תופעה שלילית אחרת שמתעוררת.

מבחינה מעשית, כשמישהו כועס מאוד, מה שצריך זה קודם כל להרגיע אותו ככל האפשר. אחר כך, כשכבר יש עם מי לדבר, כדאי להזכיר כמה דברים: (א) כל מה שקורה לך בחיים מגיע אליך בסופו של דבר ממקור אחד בלבד, כוח הטבע, היקום, אלוהים, הגורל, תקרא לו איך שנוח. לכן אין מה לכעוס כל כך על מישהו מסוים שלכאורה אשם במה שעכשיו קרה לך. (ב) שולחים אליך את כל המקרים הללו כדי לקדם אותך למצב טוב יותר. בלבד. אם תתייחס נכון אל הכעס ותתגבר עליו, אתה תעלה רמה בהתפתחותך כאדם ותרכוש כוח חיובי גדול יותר. זוהי המטרה הגדולה של החיים של כולנו, בכלל. (ג) אנחנו פה בשבילך, כדי לתמוך בך, ואם רק תיתן לנו לעזור לך, אנחנו נרים אותך מעלה מעלה. באהבה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1109 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content