Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

התנגדות כמנוף להתפתחות

יש הרבה מצבים בחיים שיוצרים בתוכנו איזושהי התנגדות, להתנהגות מסוימת, לבן אדם מסוים, לדעה מסוימת. לפעמים קשה לנו להחזיק את ההתנגדות בפנים והיא מתפרצת בצורה אגרסיבית. במקביל, יש לא מעט מצבים שבהם אחרים מביעים התנגדות חזקה כלפינו, ואנחנו מקבלים זאת קשה מאוד. השאלה היא מהו הגורם הפנימי לתחושת ההתנגדות, ואיך אפשר לעבוד איתה כמנוף לצמיחה ולהתפתחות?

מצד הטבע, בדרך כלל אדם רגיל לחשוב שהוא צודק במאה אחוז, מבין, מרגיש, שולט, מחליט, קובע. וכשהוא מגלה שמישהו עושה או אומר משהו לא בדיוק לפי רצונו, או כשמתרחש סביבו דבר-מה שאינו לרוחו, הדבר מערער את האני שלו, פוגע באגו שלו, ביסוד קיומו, ולכן מעורר את התנגדותו. כמובן, שבדברים שלגביהם הוא מבין הוא דווקא ישמח לשמוע דעות שונות שיסייעו לו להתמצא, אבל כשלא זו הסיטואציה, כל סוג של ביקורת או משהו שמנוגד לדעתו, מעוררים בו התנגדות אינסטינקטיבית.

בשונה מכך, בסביבה של חוקרים למשל, ידוע שהתפתחות יכולה לצאת רק מדעות מנוגדות. לכן מדען אמיתי מכין את עצמו לשמוע ביקורת על דעתו, ושמח לקבל אותה כחלק הכרחי בבירור האמת והוצאתה לאור. מי שמצליח לספוג ריבוי של דעות, מתקדם יותר מזה שנצמד לדעתו שלו. בנוסף, גם בגיל ההתבגרות רואים שהטבע מעורר בצעירים התנגדות לדעת ההורים, ובלעדיה לא היה מתפתח הדור הבא.

יש פעמים שהאדם מתנגד לעצמו. זה יכול לבוא כשהוא רואה באיזה מצב הוא היה קודם, לעומת המצב שבו הוא נמצא עתה. לעיתים יש לו בבת אחת דעות מנוגדות, לכאן ולכאן, ואין הוא יודע איך לשלב אותן יחד. אנשים שנמצאים בתהליכי התפתחות, נתקלים לא מעט בכאלה מצבים. 

בדרך ההתפתחות הרוחנית שמלמדת חכמת הקבלה, האדם עובר הרבה מאוד התנגדויות. הוא לומד דברים חדשים, מתמודד עם הפרעות פנימיות וחיצוניות, ושמח מכל השינויים הפנימיים שמתחוללים בו. בנוסף, הוא מפתח יחס שונה לחלוטין לאנשים שיוצאים כנגדו, ורואה בהם "עזר כנגדו", כלומר מנוף להתקדמות נוספת. 

זה מתחיל מהלימוד שמאחורי כל מקרי החיים עומד כוח אחד, הכוח הכללי שבטבע, שקושר את כל הפרטים למערכת אינטגרלית אחת. תכונתו של הכוח הזה היא השפעה טובה, אהבה ונתינה טהורה, ומגמתו היא להביא אותנו להשתוות עימו, כלומר להידמות לו. 

בהתאם לזאת, כשמישהו מתנגד לנו, המבט שלנו צריך לא לעצור בו אלא להמשיך הלאה, אל אותו כוח שעומד מאחוריו ומפעיל אותו. הכוח הזה פועל תמיד במגמה אחת: לפתח אותנו, לעשות אותנו יותר טובים, כלומר יותר מחוברים עם המערכת האינטגרלית שסביבנו.

כל התנגדות שמתעוררת בנו כלפי מישהו או לחילופין מופנית כלפינו, כדאי שניקח אותה כהזמנה לשפר את עצמנו, להתעלות לתכונות יותר גבוהות. כך נימנע מוויכוחים ומחיכוכים מיותרים, ונפתח יותר ויותר את הרוחניות שלנו. 

בהדרגה, נתחיל לקלוט שאין שום רע בעולם, והכול תלוי במידת היכולת שלנו להשתמש בכל דבר שמתגלה, לטובה.

טיפ לסיום: בכל דיון ענייני שאתם נמצאים בו, בעבודה, בבית, איפה שזה לא יהיה, אם משהו מעורר בכם התנגדות או מישהו מתנגד לכם ישירות, קודם כל אל תתרגשו. במישור הפנימי תזכירו לעצמכם שכך מוצג המצב כלפיכם, והעבודה שלכם היא תמיד אחת - להתקשר דרך כל התמונות לאותו כוח אחד, להידמות לו עוד יותר. ובמישור החיצוני, תעבדו עם שכל קר, פחות עצבים בבטן, פחות מחשבות על הכבוד שלכם, ויותר חיפוש הגיוני של מה יכול להועיל לזוגיות, למשפחה או לפרויקט שעליו מדובר.

בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1064 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content