Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

התנ"ך - לא מה שחשבנו

לא משנה לאיזה בית ספר שלחתם את הילדים, בכל מקום לומדים את התנ"ך. יש כאלה שמאמינים שסיפוריו התרחשו ככתבם וכלשונם, אחרים לא יודעים איך בדיוק לאכול אותם. האם חכמת הקבלה יכולה לסייע בעניין?

לפי הקבלה, אף אחד לא יודע מה באמת כתוב בתנ"ך, אז מי שבמבוכה יכול קצת להירגע. אתם לא לבד. ולמה זה כך? כי התנ"ך, מראשו ועד סופו, מקודד. רק מי שמקבל את הצופן הפנימי יכול לגשת לתנ"ך נכון, ולראות על מה מדבר ספר הספרים.

בגדול, התנ"ך מתאר את מערכת ההפעלה של העולם הזה, ואת הכוח האחד שמנהל את כוחותיה הפרטיים. הוא מסביר איך נוכל להשתלב במערכת הזו כדי לעשות שינוי לטובה בחיינו, לחסוך לעצמנו בעיות, מאבקים ומלחמות, ולהגיע לשגשוג ולפריחה. בתנ"ך מוסבר לאן האנושות מתפתחת, ואיך להתאים את עצמנו לאותה מגמה. כך נהיה בסנכרון עם הכוחות האבולוציוניים ולא בניגוד להם, נחיה באיזון עם מערכת הטבע הגדולה. זה מה שמלמדת חכמת הקבלה, שנחשבת לחכמת האמת, פנימיות התורה.

הכוח האחד, תכונתו השפעה טובה, כלומר אהבה ונתינה טהורה. הוא נמצא בממד אחר, מעל זמן, תנועה ומקום, מעל גבולות ההשגה של החושים שלנו. דרך מערכת ההפעלה הוא עושה עלינו כל מיני מניפולציות כביכול, במטרה לעורר אותנו, לדחוף אותנו להתקדמות, להבנה מהו טוב ומהו רע. הוא רוצה לכוון את תשומת לבנו אליו, שננסה לעקוב אחרי מה שהוא מעורר בתוכנו ומסביבנו, עד שיתפתח בנו הרצון להתעלות מעל הטבע האגואיסטי שלנו, מעל הרגלים ותבניות חשיבה, ובהדרגה להפוך להיות כמוהו, טובים ומיטיבים לכול. ככל שזה יקרה נוכל לתפוס אותו, לזהות אותו, להבין את פעולותיו, מה שנקרא לגלות אותו. 

אנשים שכבר עברו את תהליך ההתפתחות הזה והשיגו את אותו הכוח, שנקרא גם כוח עליון, אלוהים או בורא, מלמדים אותנו כיצד לעשות זאת. על כך הם כתבו לנו בתנ"ך בצורה מקודדת, וגם בכתבים נוספים. בספרי הקבלה מוסבר אופן הקידוד, וגם מפורטת שיטת ההתפתחות שמאפשרת לפצח אותו. בדורנו השיטה מפורטת בכתביהם של "בעל הסולם", הרב יהודה אשלג, ובנו הרב"ש. 

בעזרת חכמת הקבלה כל אדם יכול לפתח את עצמו עד לרמה הכי גבוהה, לגלות את מהות החיים, להבין לשם מה הוא חי. לא צריך להאמין בשום דבר, גם לא בקיומו של כוח עליון כלשהו, אלא לחקור ולגלות באופן מדעי. אגב, כך בדיוק פעלו המקובלים הראשונים כמו למשל אברהם הבבלי, שחקר את טבע האדם וטבע העולם. הוא היה המקובל הראשון שלימד ברבים את השיטה לגילוי הכוח האחד, שמבוססת על פיתוח קשר של אהבה, של חסד ושל חיבור בין בני אדם. 

שימו לב: אלוהים זה כוח של השפעה טובה, שמתגלה בתוך המאמץ לאהוב את הזולת. מי שמגלה את הכוח הזה מגדיר אותו כעליון, מפני שמלכתחילה קיים באדם כוח הפוך, אגואיסטי, שמניע אותו לרצות לקבל מהאחרים כל מיני דברים על מנת להתמלא בסיפוק. כאשר מישהו מנסה לפעול בכוונה הפוכה, להעמיד את עצמו לשירות הזולת בלי שיהיה לו מזה שום רווח עצמי, גם לא הרגשה טובה, אז מתגלה לו שהדבר בלתי אפשרי. מנוגד לתוכנת ההפעלה שטבועה בו מלידה. כשהוא לומד כיצד לרכוש תכונה חדשה של השפעה וגם מצליח בכך, זה נקרא שהשיג כוח עליון, כוח אלוהי.

תכונת ההשפעה מעלה את האדם מעל מגבלות התפיסה האגוצנטרית. היציאה מתוך עצמו באהבה לזולת מעלה אותו לממד שבו מתגלה הכוח האחד. רק אז מתברר לו על מה באמת מדובר בתנ"ך, וכיצד אלוהים פועל גם עליו. 

ממש עכשיו.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 508 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content